Roste Spartě Lafatův nástupce? Nastřílel víc gólů než celá Stramaccioniho parta!

Roste Spartě Lafatův nástupce? Nastřílel víc gólů než celá Stramaccioniho parta!

Čelo tabulky střelců dorostenecké ligy skýtá poměrně bizarní pohled. Nad všemi totiž s nevídanou suverenitou a dominancí ční na úplném vrcholu jméno Václava Drchala. Tenhle osmnáctiletý útočník a jedna z nejvýraznějších postav ambiciózního sparťanského týmu do 19 let má za sebou dost možná nejvydařenější půlrok ve své dosavadní kariéře, která se může vyšplhat až do hvězdných výšin. A na Letné jsou si toho dobře vědomi.

Víc než cokoli jiného mluví o Drchalově obrovském potenciálu statistiky. Tady jsou. V dorostenecké lize naskočil na podzim do patnácti zápasů, v nichž nastřílel úctyhodných dvaadvacet gólů. Pro srovnání: byl produktivnější než celé prvoligové „áčko“ pod vedením italské kouče Andrey Stramaccioniho. Kdepak, legraci si opravdu neděláme. Sparťané se v šestnácti kolech HET ligy trefili jen jednadvacetkrát.

Když k tomu navíc přidáte další dva Drchalovy přesné zásahy v mládežnické Lize mistrů UEFA Youth League a v Premier League International Cupu, dostanete se na neuvěřitelných šestadvacet gólů jen za první polovinu sezony. To je více než slušné číslo, co říkáte?

Hapal či Gabriel opět hvězdami Sparty? Tihle synové slavných otců chtějí prorazit na Letné!

„To, že nastřílel už tolik branek, ukazuje na jeho střelecké schopnosti, které jsou podpořeny hladovostí, jež v sobě prostě má. Jeho touha skórovat v každém zápase je patrná na první pohled. To ho ostatně také odlišuje od ostatních útočníků,“ odhaluje pro eFotbal.cz důvody nevídané Drchalovy produktivity člen trenérského štábu sparťanské devatenáctky Tomáš Hašler.

Ten zároveň přiznává, že talentovanému forvardovi, který zamířil do Sparty z rodných Českých Budějovic před dvěma roky, pomáhá i úspěšná týmová práce. „Fotbal je kolektivní hra a i v tomhle případě platí, že bez mužstva by nebylo jednotlivce. Tým cítí, že Vašek mu může velmi pomoct, na druhé straně on zase ví, že bez svých spoluhráčů by neměl tolik gólů, kolik jich má,“ podotýká Hašler.

Má předpoklady být úspěšný

Z Drchalových statistik je patrné, že skóroval s pár výjimkami v každém utkání, ve kterém nastoupil. Střelecky nejvíc zazářil v Teplicích a doma proti Frýdku-Místku, kdy se mu podařilo završit hattrick. Hned několikrát se v zápase trefil dvakrát, tak jako v derby na půdě Slavie, kde sparťané vyhráli 5:3. Mladý útočník prokázal svoji důležitost pro tým i v posledním podzimním duelu, když se jedinou trefou postaral o skalp vedoucí brněnské Zbrojovky.

„Podle mě má Vašek velký potenciál prosadit se i v dospělém fotbale. Díky zdravému charakteru a dobrému rodinnému zázemí má všechny předpoklady k tomu být v životě obecně úspěšný. Díky své postavě a silové připravenosti se jeho šance uspět samozřejmě zvyšuje,“ zdůrazňuje kouč.

Mládežnický reprezentant zapracoval na hře tělem bez míče i s míčem, což je pro přechod a adaptaci na dospělý fotbal naprosto zásadní. V současném fotbale je neméně důležitá rychlost a pro útočníky zcela nepochybně pochopitelně také schopnost střílet góly. Obě tyhle vlastnosti skromný a sympatický mladík podle trenérů má, a to na mimořádné úrovni.

„Pokud ještě zlepší chování v pokutovém území, načasování náběhu či zakončení hlavou, může z něj vyrůst opravdu komplexní útočník s velkou budoucností,“ myslí si Hašler, kterého bude střelecká potence svého svěřence něco stát. S Drchalem totiž před startem sezony uzavřel malou sázku týkající se počtu nastřílených gólů. „Ale prohrál jsem rád,“ dodává jeden z trenérů sparťanské devatenáctky.

Hrají Ligu mistrů, dostanou se i do ligy? 5 největších talentů v týmu Sparty do 19 let