Na jaro s videem! Pomůže českému fotbalu?

Na jaro s videem! Pomůže českému fotbalu?

Rozhodně se nedá říci, že by nejvyšší česká fotbalová soutěž patřila k neprogresivnějším na světě. Snad alespoň v jednom ohledu se řadíme ke špičce: v používání a nasazování videorozhodčích. S jakými novinkami se setkáme v jarní části sezony?

Hned v nedělním šlágru mezi Spartou a Libercem bude nová technologie použitá poprvé v roce 2018. Na podzim videorozhodčí „zasáhli“ do devíti utkání (myšleno v testovacím módu bez reálného vlivu na průběh), na jaře by těchto zápasů mělo být minimálně čtrnáct. Celkově – počítáno i s nedělním duelem – v online režimu běželo už dvacet střetnutí (souběžně se testuje i v Juniorské lize, v utkání Sparty s Jabloncem se dokonce poprvé odvolávala penalta).

V březnu vyřkne FIFA a Mezinárodní pravidlová komise (IFAB) konečný verdikt o používání videa v mezinárodním fotbale. Dušan Svoboda, šéf Ligové fotbalové asociace, k tomu pro oficiální web HET ligy dodává: Jsme rádi, že jsme obdrželi povolení pro první jarní kolo HET ligy. Kritéria projektu se od podzimní části zpřísnila, i proto jsme během zimní přestávky na videorozhodčích hodně zapracovali. Blíží se okamžik, kdy IFAB s FIFA vyhodnotí, zda bude video pro fotbal přínosem. Pokud se tak stane, tak bude mít HET liga výrazný náskok oproti jiným zemím, které se nepřihlásily.

Jak podotkl vedoucí projektu Tomáš Bárta, výhodou tohoto „nepovinného“ používání videa je právě edukace a vzdělávání (video)rozhodčích, kteří si tak mohou relativně v klidu vyzkoušet technologii, která se (doufejme) ujme a bude celosvětově používána.

Pro úplnost zmiňme arbitry, kteří s videem nejvíce pracovali:

  • hlavní rozhodčí: 4 (Orel), 3 (Hrubeš, Ardeleanu, Příhoda)
  • videorozhodčí: 3 (Královec, Příhoda, Adam)