Blansko na jaře poprvé ztratilo

Nahuštěnými sedmi sobotními zápasy začalo 23. kolo jihomoravského krajského přeboru. Zachraňující se Hlohovec si odváží překvapivý bod z Bohunic, mohl však odvážet všechny tři. Ve druhém poločase poslal hosty do vedení Pekár, ale bod zachránil domácím dvě minuty před koncem Novotný. Luboš Kučerňák - trenér Bohunic - byl po utkání značně rozladěný: "Byla to hra na jednu branku, ale bohužel nemáme střelce. Do soupeře jsme bušili, ale žádnou velkou šanci jsme si nevypracovali. Bez Bombicze s Kroupou nám chybí kvalita v útoku." Hlohovec ztrácí tři body na Ráječko a Ratíškovice. V příštím kole ho čeká existenční utkání s Ráječkem.

Proměněný pokutový kop Jana Sehnala zajistil Ráječku vítězství nad Miroslaví v poměru 1:0. Po bezbrankovém poločase byl v 57. minutě faulován Srba a hlavní rozhodčí Adámková odpískala pokutový kop, který proměnil Jan Sehnal. Domácí se vydřeným vítězstvím udrželi v reálném boji o záchranu. "Domácí si za převahu vyhrát zasloužili. Rozhodčí pískala vcelku dobře, jenom bych ji možná vytkl tu penaltu. Tu pískat nemusela," hodnotil zápas předseda Miroslavi Josef Chlad.

Hrušky se nevýraznými jarními výkony dostaly až do pásma akutního sestupového ohrožení. V dnešním utkání porazily "neškodný" Doubravník 4:0. Ve 20. minutě utekl po křídle Blinkal a jeho nabídku zužitkoval hlavou střílející Vyrubalík - 1:0. Ve 24. minutě zahrál hostující hráč rukou v pokutovém území a Bečka nařízenou penaltu proměnil - 2:0. V 58. minutě si vyměnily role Vyrubalík s Blinkalem. Tentokráte centroval Vyrubalík a Blinkal zvýšil na 3:0. V 70. minutě poslal Bečka do sóla Čermáka, který uzavřel skóre. Hrušky nasbíraly v letošním ročníku 28 bodů, což už by mohlo stačit na záchranu.

Ratíškovice prohrály v Rosicích vysoko 0:4. Domácí rozhodli o vítězství již v prvním poločase, který vyhráli 3:0. V 19. minutě se trefil hlavou po rohovém kopu Kotásek. O tři minuty později napřáhl ze 30 metrů - navrátilec do sestavy - Petr Malata a nádherná střela skončila až v síti. Do poločasu se trefil i druhý rosický kanonýr Pšikal. Hned po nástupu do druhého poločasu zvyšoval na 4:0 Drápal a zbytek utkání už se pouze dohrával. Rosice se v tabulce posunuly na 5. místo, Ratíškovice jsou třinácté a v příštím kole hostí Hrušky.

I po dnešním zápase zůstává Sparta Brno na jaře neporažena, tentokráte vyhrála 1:0 v Mokré. Tři body hostům trefil útočník Aleš Poláček, který využil centr ze strany a hlavou vstřelil svoji sedmou branku v jarní části. To už hrála Sparta bez vyloučeného Buriánka. Tímto vítězství se přiblížila ke konečnému 3. místu. Mokrá je v tabulce na 11. místě.

Mikulov porazil Moravský Krumlov 3:1. V 8. minutě našel Kauer Machalu, jehož střelu blokoval v pokutovém území rukou Horák a rozhodčí odpískal pokutový kop, který bezpečně proměnil Kubánek. V 15. minutě přišel první souboj krumlovského "šutéra" Zelníčka s domácím brankářem Novotným, který střelu ze 20 metrů vyrazil na roh. Domácí šance neproměnili postupně Malinka, Žárský, Machala a Málek. Hosté kontrovali dalšími dalekonosnými pokusy Zelníčka a Cahy. V 58. minutě vystřelil z 20 metrů nádherně Záviška a bylo to 1:1. V 65. minutě nastřelil Kubánek ruku krumlovského hráče a rozhodčí odpískal druhou penaltu, kterou Kubánek proměnil - 2:1. V 78. minutě našla křižná nahrávka Látala Machalu, který zvýšil na 3:1. Mikulov se v tabulce posunul na 10. místo. A jaké jsou reakce trenéra Moravského Krumlova Karla Pelikána? "Vyrovnaný zápas, který rozhodly dva pokutové kopy. Pískal to starší pan, proto jsem z toho celkem rozčarovaný. Ta první penalta by se možná pochopit dala, ale ta druhá. Na to nemám co říci."

Šlágrem 23. kola bylo bezesporu utkání čtvrtého Kyjova s vedoucím Blanskem. Utkání začalo ve svižném tempu. Skóre se poprvé měnilo již ve 3. minutě. Hostující brankář Slanina fauloval mimo pokutové území Tomáše Macka a z následného trestného kopu se prosadil Hrbáček - 1:0. V 15. minutě navíc Blansko přišlo o vyloučeného Kuglera. V 18. minutě se podařilo Blansku vyrovnat. Přečíslení zakončil Martin Sehnal a vstřelil tak svoji 21 branku v letošním ročníku. Do konce prvního poločasu se již skóre nezměnilo a do kabin se tak odcházelo za nerozhodného stavu 1:1. "Do zápasu jsme nastoupili hodně vlažně. Už ve třetí minutě jsme inkasovali a poté přišli i o vyloučeného hráče, což nás ale stmelilo a do konce poločasu jsme byli lepším mužstvem a zaslouženě jsme vyrovnali," hodnotil první poločas trenér Blanska Petr Vašíček.

Druhý poločas začal pro domácí šokem. Běžela ještě 1. minuta, když Tomáš Kleveta využil chyby středních obránců a poslal Blansko do vedení. To v 61. minutě pojistil Libor Němec, který snadno prošel domácí obranou a zvýšil na 3:1. Domácí to nezabalili a konec utkání nabídl nebývalé drama. "V dnešním počasí hrát 80 minut s deficitem jednoho hráče v poli bylo strašně těžké. Chyběly síly na závěr utkání, kdy jsme dvakrát inkasovali. Asi jsme to měli udržet, ale někdy se to stává. V té nevyzpitatelnosti je fotbal krásný. Dnes nás nepodržel brankář Slanina, ale jednou za sezonu si špatný okamžik vybere každý," hodnotil zápas Petr Vašíček. V 81. minutě zahrával Hrbáček rohový kop a Holeček snížil hlavou na 2:3, ale to nebylo vše. V 89. minutě se ve skrumáži v pokutovém území Blanska nejlépe orientoval Žaroský a hlavou přehodil Slaninu - 3:3. V 90. minutě byl ještě vyloučen domácí brankář Cahlík, kterého v brance nahradil útočník Tomáš Macek. V infarktovém závěru už branka nepadla, a tak Blansko ztratilo první jarní body za remízu 3:3 v Kyjově. Přesto nadále zůstává neohroženě na 1. místě tabulky. Kyjov je čtvrtý. "Před zápasem bych bral bod, ale po jeho průběhu si myslím, že jsme mohli získat všechny tři. Bylo vidět, že Blansko není na prvním místě náhodou. Je to už divizní mančaft. Určitě nejlepší mužstvo, se kterým jsme letos hráli. Kluci hráli dobře. S úzkým kádrem jsme předvedli maximum. Chtěl bych vyzdvihnout střídajícího Martina Horáka, který hrál velmi dobře a doufám, že na sobě bude ještě pracovat. Přeci jenom je to ještě dorostenec," řekl k utkání trenér Kyjova Jan Dohnálek.

Kolo bude dohráno zápasem Veselí-Dědice.

Sobotní výsledky 23. kola

Tatran Brno Bohunice - Sokol Hlohovec 1:1 (0:0)
Branky: Novotný - Pekár
Rozhodčí: Vodák Diváků: 50
Bohunice: Cífka - Konečný, Svoboda, Perníkář, Šmýd, Švrčina, Kříž, Krejčí, Beneš, Fencák, Novotný
Hlohovec: Drobilič - Pazdera, Machovský, Šuderla, Pekár, Kozubík, Drozd, Jankovič, Tuček, Koryčánek, Buriánek

FC Pálava Mikulov - FC Moravský Krumlov 3:1 (1:0)
Branky: Kubánek 2 (obě z penalt), Machala - Záviška
Rozhodčí: Trávníček J. Diváků: 220
Mikulov: Novotný - Machala (90. Beránek), Kubánek, Šlancar, Málek, Hrouzek, Žárský, Kauer, Odryáš (74. Holec), Malinka, Látal (88. Fiala)
Moravský Krumlov: Novotný – Vlk, Zelníček, Hlučil, Horák, Záviška, Caha, Laml, Procházka J., Anders, Vošmera

FC CVM Mokrá - Horákov - FC Sparta Brno 0:1 (0:0)
Branka: Poláček
ČK: Buriánek (Sparta Brno)
Rozhodčí: Drozdy Diváků: 110
Mokrá: Said - Machek, Pokorný, Kříž, Trávníček, Valihrach, Markus, Peniak, Brzobohatý, Paták, Rotrekl
Sparta Brno: Horna – Florian, Sláma, Hladký, Piňos (89. Sedláček II.), Kučera (90. Winkler), Milotinský, Poláček, Sedláček, Buriánek, Ptáček

1.FC VMG Kyjov - FK Apos Blansko 3:3 (1:1)
Branky: Hrbáček, Holeček, Žaroský - Sehnal, Kleveta, Němec
ČK: Cahlík - Kugler
Rozhodčí: Šenkýř Diváků: 150
Kyjov: Cahlík – Bůžek, Holeček, Šimeček (80. Drápal), Žaroský, Bátora (64. Horák), Dobeš, Kučera (34. Žandovský), Hrbáček, Macek T., Talaš
Blansko: Slanina - Kugler, Karaffa, Škvarenina, Koutný, Nečas, Němec (72. Klimeš), Kleveta, Přikryl (86. Šenk), Sehnal, Starý (90. Láník)

Sokol Luna Hrušky - SK FC Doubravník 4:0 (2:0)
Branky: Vyrubalík, Bečka z penalty, Blinkal, Čermák
ČK: Stehlík (Doubravník)
Rozhodčí: Volf Diváků: 130
Hrušky: Hanzel –Nešpor, Tichý (Varga), Blinkal, Zugar (Horvát), Filipovič, Vyrubalík (Čápek), Bečka, Nesrsta, Čermák, Srnec
Doubravník: Růžička - Zeman, Jaroš, Dosbaba (Had), Bukal, Pivovarčík, Valka, Kapoun, Stehlík, Beneš, Šmerda

FC Slovan Rosice - FK Baník Ratíškovice 4:0 (3:0)
Branky: Kotásek, Malata P., Pšikal, Drápal
Rozhodčí: Zach Diváků: 130
Rosice: Cvingráf (78. Kožnar) – Richtr (46. Chlup), Dufek, Hráček, Malata D., Kotásek, Gamba, Malata P., Pšikal, Drápal (63. Šamárek), Komárek
Ratíškovice: Pelíšek - Kadlčík, Vacenovský (85. Vymyslický), Mačuda (63. Příkazský), Šebek, Koplík P., Petrů (57. Huspenina), Novák, Kotásek, Kopl R., Blaha

SK Olympia Ráječko - FC Miroslav 1:0 (0:0)
Branky: Sehnal Jan z penalty
Rozhodčí: Adámková Diváků: 150
Ráječko: Rettegy - Kopecký, Maška, Bartoš, Pokoj, Bezděk, Španěl, Torda, Sehnal V., Sigl (55. Srba), Sehnal J.
Miroslav: Koutník - Mai (68. Janků), Zálešák (50. Šimča), Rohlík Mar., Svoboda, Chlad J., Chlad M., Sulik, Pešek (71. Voldán), Dufek, Tkadlec
Statistiky: střely na branku - 4:2, střely mimo branku - 4:4, fauly - 21:16, rohy - 13:5, ŽK - 2:3