Když řádí rowdies: 5 největších tragédií na fotbalových stadionech

Když řádí rowdies: 5 největších tragédií na fotbalových stadionech
OBSAHUJE VIDEO

Fotbal přináší neopakovatelné zážitky, srdcervoucí příběhy, velká vítězství … a velké prohry. Bohužel ani ve sportu, který by měl podle idealistů přinášet povznesení ducha a těla, se nevyhneme velkým tragédiím. Na následujících stranách Vám přinášíme několik příběhů, které se smutným způsobem zapsaly do historie nejpopulárnějšího sportu.

Glasgow Rangers – Celtic Glasgow, Ibrox Park, 1971
Ve Skotsku měli s katastrofami na stadionech své zkušenosti, ale dlouho se nepoučili. Už v roce 1902 zemřelo v Ibrox Parku 25 lidí, v roce 1961 další dva. A o deset let později se měla stát tragédie největší.

2. ledna 1971 se hrálo jedno z nejslavnějších derby. Jenom díky reflektorům bylo sotva vidět na hřiště, jinak byla všude tma a mlha. Stav byl dlouho bezbrankový, jenže v 89. minutě vstřelil hostující Jimmy Johnstone první gól! Mnoho naštvaných fanoušků začalo odcházet domů, nejinak tomu bylo i u neblaze proslulého Exitu 13. Jenže zanedlouho vyrovnal domácí Colin Stein. A z odcházejících se stali příchozí. A u Exitu 13, kde se tyto dva proudy střetly, se propadlo schodiště a vznikla obrovská tlačenice. 66 mrtvých.

Až po této události se konečně funkcionáři začali problémem zabývat seriózně. Vypravili se na cesty a inspirovali se v Dortmundu. Z původně osmdesátitisícového kotle udělali kapacitně poloviční stánek a převzali bezepčnostní opatření. A dnes je padesátitisícový Ibrox Park jedním z nejkrásnějších a nejbezpečnějších stadionů na světě …