Celá Anglie se loučí s Wengerem. Připomeňme si i my několik jeho slavných hlášek

Celá Anglie se loučí s Wengerem. Připomeňme si i my několik jeho slavných hlášek

Francouzský manažer na konci aktuální sezony oslaví 22 let v čele londýnského klubu, což je v dnešním fotbale téměř nepředstavitelně dlouhá doba, díky níž rozhodně máme na co vzpomínat. Během těchto dlouhých let se na trenéra Arsène Wengera valila vlna chvály i vlna kritiky, avšak v samotném závěru je na místě čestné uznání za naprostou oddanost, kterou klubu věnoval. Určitě tedy nebude od věci, pokud si i my připomeneme část z jeho „vtipných“ příběhů.

„Snažil jsem zhlédnout zápas Tottenhamu v televizi, ale z nějakého důvodu jsem usnul,“ rýpnul si do městského rivala novopečený trenér Arsenalu na své vůbec první tiskové konferenci.

„Někteří lidé prostě žijí mimo realitu a nechovají žádný respekt k ostatním. Když necháte hloupého člověka přičichnout k úspěchu, uděláte z něj ještě hloupějšího, nikoliv chytřejšího,“ reagoval na prohlášení Josého Mourinha, který jej pojmenoval voyerem.

„Nebojím se utrácet peníze. Kdybyste se mnou šli jedné noci ven, hned byste to pochopili,“ odpovídal na dotaz novináře, jestli neposiluje tým jenom z toho důvodu, že se bojí utrácet.

„Někdy to vidím (fauly hráčů Arsenalu), ale pak stejně raději prohlásím, že jsem nic neviděl, protože se snažím chránit své hráče a protože nedokážu najít žádné racionální vysvětlení k tomu, co udělali,“ reakce na to, proč někdy vidí a jindy nevidí sporné incidenty.

„Není se čemu divit. Když budete každý den jíst kaviár, asi se jen těžko vrátíte k párkům,“ připomínal rok 1998, v němž Arsenal vyhrál skoro vše, co bylo možné, a pak v následujícím ročníku na podzim tým po nedobrém výkonu „pouze“ remizoval, načež byl vlastními příznivci vypískán.

„Fotbalový tým je jako krásná žena. Když jí to neřeknete, zapomene, že je nádherná,“ kladl důraz na význam týmového ducha ve prospěch mužstva.

„To je jako byste se chtěli oženit s Miss World, ale ona by vás nechtěla, co s tím mám udělat? Mohu vám zkusit pomoct, ale pokud si vás stejně nebude chtít vzít, tak co zmůžu?“ Odůvodňoval svou roli při odchodu José Antonia Reyese.

„Podle náboženství Bůh stvořil člověka. Já jsem jen jakýsi průvodce, který umožňuje ostatním projevit své kvality. Nic jsem nevytvořil. Jsem pouze zprostředkovatelem toho, co je v člověku krásné,“ úryvek z rozhovoru pro časopis L’Equipe, patrně ohledně rozvoje mladých hráčů.

„Nezáleží na tom, kolik peněz si vyděláte. Stejně můžete jíst pouze tři jídla denně a spát jen v jedné posteli,“ reagoval na přestup Nicolase Anelky do Realu Madrid.

„Všichni máme odlišné názory, ale nikdo z nás není prorok. Já osobně nedokážu předpovědět, kdo vyhraje ligu, a to jsem odtrénoval více než 1600 utkání. Takže pokud Nani zná vítěze, musí být 1600x chytřejší než já,“ odpovídal na Naniho prohlášení, že by Manchester United v roce 2010 vyhrál ligu.

„Je to pro mě velké překvapení, protože zrušil svůj kontrakt, aby se vydal do zahraničí. Neprodali jste Portsmouth do nějaké jiné země?“ Vysvětloval odchod Sol Campbella do Portsmouthu.

„Jsem připraven na sebe vzít vinu za všechny problémy anglického fotbalu, jestli to je to, co po mně chce,“ odvětil na komentáře Sira Alexe Fergusona, jenž si stěžoval na nedostatek domácích hráčů v dresu Arsenalu.

„Řekl jsem ‚dobré odpoledne‘ a on mi odpověděl: ‚Dělám vám zahradníka u vás doma.‘ A já ho ani neznal. Opravdu mám velkou zahradu,“ povídal svůj příběh o tom, s kým se potkal v hledišti, když byl během zápasu s Chelsea vykázán na tribunu.

„Viděl jsem to, když jsem přišel domů, a musím říct, že to vypadalo opravdu hrozivě,“ vypovídal o šlapáku Emmanuela Adebayora na Robina van Persieho. „Kdybyste se zeptali 100 lidí, 99 z nich vám potvrdí, že to bylo velmi ošklivé, a ten stý bude Mark Hughes.

Reakce na úspěch Velké Británie z olympijských her v roce 2012: „Vůbec jsem netušil, že jsou Britové tak dobří plavci. Žiju v této zemi už 12 let a ještě jsem tu neviděl bazén.“