Trenér Hethy Berlín Dárdai: Darida musí být větším egoistou

Trenér Hethy Berlín Dárdai: Darida musí být větším egoistou
ROZHOVOR

  O Vladimíru Daridovi, novém českém Fotbalistovi roku, mluví jako o srdci týmu. O srdci Herthy Berlín. Jako o budoucnosti. Maďarský trenér tradičního německého klubu Pál Dárdai se na českého záložníka, kterému neřekne jinak než Vladi, spoléhá a spřádá s ním jeden sen. Přivést Herthu Berlín do Ligy mistrů. „Vladi se musí stát větším egoistou, aby byl ještě lepší,“ říká Pál Dárdai v exkluzivním rozhovoru pro HATTRICK.

Překvapilo vás, že se Vladimír Darida stal českým Fotbalistou roku 2017?

Přiznám se, že kdyby to bylo o sezonu dřív, tak by mě to nepřekvapilo. Protože po svém příchodu z Freiburgu v Berlíně odváděl skvělou práci. Nyní však prožil ne úplně vydařený rok, ve kterém ho trápilo zranění. To samozřejmě zastavilo jeho další rozvoj. Nevím, jaká jsou v Česku měřítka, ale samozřejmě je fajn, že náš hráč takové ocenění získal. I když si myslím, že neměl takovou výkonnost jako dřív.

Znáte nějaké další české fotbalisty? Porazil třeba brankáře Petra Čecha. Jak vlastně vyjde Vladimírovo srovnání s ním nebo třeba s jinými českými hráči z bundesligy – s GebreSeleassiem, Kadeřábkem, Pavlenkou?

Vladi si již v bundeslize udělal jméno. Je tu z Čechů nejznámější a také nejlepší. Slyšel jsem, že brankář Čech byl Fotbalistou roku devětkrát. No tak konečně se také u vás dostalo na hráče z pole. (smích)

Čeho a jaké herní vlastnosti si u Daridy nejvíce ceníte?

Byl vždy srdcem týmu. Jedním z nejlepších. Než se zranil. Teď proto musíme udělat vše pro to, abychom ho vrátili zpět na dřívější výkonnost - a ještě ho posunuli výš. Cením si na něm jeho univerzálnosti. Může hrát ve středu, stejně jako na pozicích šest, osm a deset. Je velmi disciplinovaný. Jak v tréninku, tak při zápasech. Všichni víme, že jeho ukazatele pohybu na hřišti - kolik toho naběhá - jsou nad mezinárodním průměrem. Pokud je ve formě, tak umí být velmi nebezpečný svou střelou. K tomu je ochotný pomoci a zaskočit za spoluhráče. Pro mě a mužstvo je důležitý svou týmovou prací. Není egoista.

Co mu naopak schází?

Právě to, aby byl větším egoistou. Sice to zní jako protimluv, ale má to dva významy. V boji se soupeřem musí být větší egoista. Nesmí se bát vystřelit z dvaceti metrů, protože jeho střel se protivníci bojí. To zkrátka musí využít. Vím, že to je také otázka hlavy. Je příliš hodný. Pořád ho nabádám, aby více střílel, klidně jednou, jak se říká, pánubohu do oken, ale další dvě trefy už půjdou do brány. A to pro nás bude dobré.

Myslíte, že již dosáhl výkonnosti pro evropský velkoklub typu Bayern Mnichov, Liverpool nebo Real Madrid?

Ten čas tady už byl. Vždyť se mluvilo o zájmu Realu, loni v létě se objevila zajímavá nabídka za dost peněz z Monaka. Teď bude záležet hlavně na něm. Pokud se vrátí do dřívější formy, bude připravený.

Těší vás, že Darida podepsal s Herthou novou smlouvu, která vyprší až v roce 2021?

Samozřejmě. Ale já mám smlouvu už jen na rok. (smích) Ovšem za ty roky, které jsme tu byli spolu, si Vladi tu novou smlouvu zasloužil.

V Česku se říká, že má Darida dvoje plíce. Myslíte si, že by mohl absolvovat maraton?

To asi ne, protože by musel něco shodit, aby ho unesly nohy. Ale třeba kdyby ještě potrénoval, tak… (smích) Ovšem je jasné, že u nás v klubu tím maratoncem je.

Mluvil jste o jeho počtu naběhaných kilometrů. Jsou vždy přínosem pro mužstvo?

Pokud hrajeme venku proti soupeři, který hodně drží míč a my se mu ho pokoušíme vzít, tak je Vladi a jeho běhání enormně efektivní. Vždyť vytváří tlak na soupeře v jeho rozehrávce. To, jak se obětuje pro vlastní tým, je výjimečné. Ale jsou zápasy, kdy mu říkám: Prosím, méně běhej, ale buď efektivní, egoistický. Ušetři si energii pro svou kreativitu. Hlavně při domácích utkáních by mohl běhat méně a víc tvořit, hledat gólové přihrávky.

Pozorujete své hráče i při reprezentačních akcích?

Ne. Sleduju jenom čísla. Kolik hrál minut, kolik toho naběhal, jestli vstřelil gól. Na zápasy se nedívám, protože to pro mě nemá cenu, reprezentace je zcela jiná úroveň a také taktika hry. Pro mě je důležité, aby hráči Herthy na reprezentačních akcích vyhrávali a vraceli se s dobrou náladou. A zdraví, to je nejdůležitější.

Takže vás ani nezajímá, že Vladimír neproměnil při posledním startu za národní tým v Číně penaltu?

Jasně, že to vím, ale je mi to jedno. Takové věci se zkrátka stávají. Penaltu nedal Platini nebo třeba i Maradona.

Když se hráči vrátí do klubu, mluvíte s nimi o tom, co prožili v reprezentaci?

Znám své hráče velmi dobře. Jakmile je ráno uvidím v kabině, hned se jim podívám do očí, abych zjistil, v jaké se vrátili náladě a rozpoložení. Kdo je v pohodě, koho to vykolejilo, zajímám se také o jejich zdravotní stav. Proto například někdy zařadím po reprezentační akci zvláštní trénink, který není tak zaměřený fotbalově a herně, ale beru v úvahu také psychiku. Takže se snažím hráče probudit, nastartovat a dopřát jim trochu zábavy. A říkám jim, teď si odpočiňte a zítra přijďte s dobrou náladou. Bude tvrdý trénink. (smích)

Co říkáte na česko-slovenské společenství Vladimíra Daridy s Peterem Pekaríkem a Ondrejem Dudou. Nevadí vám, že spolu nemluví německy?

Ale vůbec ne. Mohou mluvit česky i slovensky. Víte, u nás v kabině vládne svoboda. Mě zajímá disciplína na hřišti. V kabině a v okolí, ať si hráči užijí svobody. Jsem s tou česko-slovenskou partičkou spokojený. Všichni tři tady odvádějí skvělou práci, a to mě těší. Občas s nimi žertuju a vyptávám se jich, kdo víc profitoval na rozdělení Československa, jestli Česko, nebo Slovensko. Jsou to přátelé, výborně spolu vycházejí. Vzájemně si pomáhají. Už při příchodu do Herthy, hned se o sebe vzájemně starali.

CELÝ OBSÁHLÝ EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR S MAĎARSKÝM TRENÉREM HERTHY BERLÍN PÁLEM DÁRDAIEM SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 5. DUBNA 2018.