Hapalovu Spartu experti odepisují už před startem. Může všechny překvapit?

ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

A je to konečně tady! V pátek 20. července 2018 startuje televizním zápasem Dukla – Plzeň (O 2 TV Fotbal, 18.30) ligová sezona 2018/2019. Nejvyšší česká fotbalová soutěž, nově pod hlavičkou Fortuna liga, mění poprvé od vzniku samostatného Česka svůj formát. Od ročníku 1993/1994 hrálo šestnáct týmů po třiceti kolech systémem každý s každým doma-venku. Nyní přibude ke třiceti kolům, tedy 240 zápasům, ještě nadstavba v podobě dalších dvaačtyřiceti utkání (patnáct v pěti kolech v nejlepší skupině o 1. až 6. místo, patnáct v pěti kolech v nejhorší skupině o 11. až 16. místo, šest v prostřední vyřazovací skupině o 7. až 10. místo, dvě barážová o účast v kvalifikaci o Evropskou ligu a čtyři barážová o udržení/ postup z druhé ligy). 

Hapalovu Spartu experti odepisují už před startem. Může všechny překvapit?

Osobně bych si dovedl představit ještě mnohem odvážnější a „divočejší“ model, nebál bych se ani závěrečného play off, ale každá změna je podle mého názoru dobrá.

Původně se mělo při české neúčasti na MS 2018 v Rusku začínat ještě o týden dřív, ale nešlo to. „Dřív jsme opravdu začít nemohli, to bychom šli proti finále mistrovství světa v Rusku,“ vysvětlil ředitel soutěže Tomáš Bárta, proč Fortuna liga startuje nový ročník „až“ v pátek 20. července. V lichých letech, kdy se nehraje MS ani ME, je ale možné, že ligová sezona opravdu začne ještě dřív, tedy již v půlce července.

Jaro pak začne už v pátek 8. února 2019, tedy ještě před úvodními zápasy play off Ligy mistrů a Evropské ligy. Základní část končí po 30. kole 27. dubna 2019. O týden později, tedy první květnový víkend, začne nadstavba, její třetí kolo bude středeční, jediné vložené. Poslední nadstavbové, tedy páté dějství se pak uskuteční v sobotu 25. května 2019.

„Hapal - ven!“ znělo Letnou v sobotu

Zatímco v minulém ročníku byla jasným favoritem Sparta a po ní hned Slavia, Plzeň, která zůstávala skromně jako třetí vzadu, už na podzim nevídaným náskokem rozhodla o svém pátém titulu od roku 2011. Nákupy předražených zahraničních posil, v případě Letenských i košatého realizačního týmu, Pražanům totálně vybuchly.

Letos je to jinak, liga ještě nezačala a už experti, například Ladislav Vízek v deníku Sport, Spartu odepisují. Tipují, že si to o titul rozdají Viktorka se Slavií, kterým to v přípravě na rozdíl od Letenských šlo velmi slušně.

Po nevydařené sobotní generálce s polským Lubinem (1:2) se na Letné dokonce na sparťany pískalo a křičelo: „Hapal - ven!“ To brzy.

„Co se dalo prominout během rozehrané sezony, už se těžce bude omlouvat po letní přípravě, kdy si trenér mohl postavit mužstvo k obrazu svému. Sparťanský kouč Pavel Hapal se však dostal do úzkých ještě před začátkem ligy,“ napsal na serveru isport.cz, patřícímu majiteli Sparty Danielu Křetínskému, kolega Jakub Dvořák. „Z pohledu výsledků jedna z nejhorších příprav za posledních deset let? Nad tím by se snad ještě daly přimhouřit oči. Co je však při pohledu na současnou Spartu horší, je její projev na hřišti. Změnil se od konce května? Zatímco u ostatních předních týmů v lize je vidět trenérův rukopis, u Sparty tomu tak zatím není. Nebojím se říct, že se od květnového střetnutí s Bohemians ke dnešku nijak výrazně nezlepšila,“ dodal Dvořák.

Uvidíme, letní výsledky bývají ošidné. Je to sice tradiční obezlička, ale říká se také: „Špatná příprava, dobrá sezona“. A naopak (více o tom na konci komentáře). Na Spartě mají v každém případě štěstí, že ligu začínají doma a ještě k tomu s nováčkem z Opavy (sobota, 19.00, O2 TV Sport). Ten může být sice patřičně natěšený, ovšem přece jen to není soupeř z nejsilnějších a nejzkušenějších, který by mohl současného nekomfortního letenského rozpoložení snadno využít. Nebo snad ano?

Sparťané ze svého tradičního cíle - získat konečně od roku 2014 mistrovský titul - neslevili. A pokud se výkonnostně a výsledkově přece jen v průběhu sezony chytnou, může pro ně být pozice třetího vzadu výhodná. Tak, jako byla loni pro Plzeň.

Csaplárova past číslo 2

Pokud jde o sestup, zaznívají nejvíce jména, jako Karviná, která se koncem května zachránila doslova v hodině dvanácté, Dukla, již se nakonec opět nepodařilo prodat zahraničním partnerům, a Příbram, která se sice po roce do ligy vrátila, ovšem v letní přípravě vyhrála jediný přípravný zápas z pěti - 2:0 nad rumunským Botosani.

Svérázný příbramský trenér Josef Csaplár ovšem přišel s další svou originální teorií, která by se dala nazvat jako „Csaplárova past číslo 2“.

Csaplárova past číslo 1 je termín, vytvořený tímto koučem, který vešel už i do internetové encyklopedie Wikipedie. Označuje situaci po poločase, kdy ve fotbale jedno mužstvo vede 2:0, kvůli čemuž si myslí, že má zápas vyhraný, a po případném snížení od soupeře podlehne panice a ztratí koncentraci, což může způsobit i otočení utkání.

Nyní, po letní přípravě na nový ročník 2018/2019, Josef Csaplár pro změnu prohlásil: „Už jsem zažil přípravy, kdy jsme všechno vyhrávali, a v lize to pak nešlo. Anebo naopak. Důležité je v přípravě hlídat věci, které ve hře chcete, ani ne tak hrát na výsledek. Já říkám, pokud se v něm v přípravě daří a je to super, pak je to past. To si říkám: Na to pozor!“

Takže v tom by mohla být i naděje pražské Sparty. I když její trenéři „věci, které by ve hře chtěli vidět“, také příliš neuhlídali.

A co víc, Csaplár k tomu má ještě svůj neméně filozofický dodatek: „Na druhou stranu, když vám něco nejde ani v přípravě, tak vám to nepůjde ani v mistráku…“

Jasně, když nebude pršet, nezmoknem. A teď: „Babo, raď!“ Vyberte si. Bude hrát Sparta v nové sezoně o titul, nebo opět skončí někde kolem pátého místa? A zachrání se Příbram, nebo poletí zase šupem do druhé ligy?

Nechme se překvapit, Fortuna liga právě startuje!