Čeho se na přestupovém trhu bojí bohaté anglické kluby?

Čeho se na přestupovém trhu bojí bohaté anglické kluby?

V modré straně Liverpoolu si mnou ruce. Podařilo se jim získat z Barcelony vytouženého stopera Yerryho Minu, za něhož zaplatili 27 milionů liber. Everton tak posílil na místě, kde ho nejvíc tlačila bota. Ale proč po něm nesáhl třeba o půl roku dříve? Proč se anglické kluby bojí kupovat mladé talentované cizince a pak přeplácí?

Psal se leden 2018 a nyní třiadvacetiletý Mina přestoupil za 10 milionů liber do Barcelony. Ještě rok a půl předtím přitom ten samý hráč odešel z Independiente Santa Fe do Palmeiras za pouhé 3 miliony liber. Během dvou let tak jeho cena vyrostla takřka o 1 000 %!

Samozřejmě je to do značné míry způsobené jeho výbornými výkony na světovém šampionátu v Rusku, to ovšem nic nemění na tom, že kdyby si ho Everton vybral o rok dříve, zaplatil by diametrálně nižší sumu. A toto zdaleka není jediný případ…

Pro další borce s podobným osudem nemusíme chodit daleko. Dokonce můžeme zavítat do stejného národního týmu. Jefferson Lerma, Minův parťák ze stoperské dvojice kolumbijské reprezentace, vyšel Levante před dvěma lety na 450 tisíc liber. Nyní za něj Bournemouth vysolil 25 milionů liber.

Andre-Frank Zambo Anguissa přišel do Fulhamu za 30 milionů liber, když předtím působil tři roky v Marseille, kterého získalo zdarma z Remeše. Liverpool zase za Allisona vysázel na římský stůl 67 milionů liber, což je o 60 milionů liber víc, než za brazilského brankáře zaplatilo AS Internacionalu v roce 2016 a takto by se dalo pokračovat dál a dál.

Proč tedy anglické celky nekupují ještě ne tolik prověřené mladíky? Protože se bojí o peníze. Hrát Premier League a nehrát Premier League je totiž velký rozdíl. Každý z celků mezi anglickou elitou si v minulé sezoně přišel minimálně na 94 milionů liber za televizní práva a tato částka neustále stoupá.

Šéf Crystal Palace Steve Parish v rozhovoru pro BBC Sportsweek řekl: „Sestup je velkým strašákem z finančního hlediska. Kromě televizních práv se totiž výrazně sníží příjmy ze vstupného nebo od sponzorů, takže kluby nechtějí riskovat.“ Místo toho raději zaplatí mnohem více za prověřené borce.

Podobná přestupová politika, jakou má Porto nebo Sevilla, tak v Premier League určitě nebude k vidění. Vždyť španělský celek je jedním z nejúspěšnějších na trhu v tomto tisíciletí. Tehdejší sportovní ředitel Sevilly Monchi, který nyní působí v AS Řím, přivedl do Andalúsie například devatenáctiletého Daniho Alvése, záložníka Julia Baptistu nebo Ivana Rakitiče. A všichni víme, co mají tito borci za sebou…