Nepotřebný Mario požívá v Dortmundu ochranu nejvyššího stupně

BUNDESGÓLY JANA HRABÁLKA

Po třech kolech bundesligy vede soutěž zase Bayern a zase to vypadá, že si tuto fotbalovou soutěž podmaní a udělá pro sebe. Byť mu na paty šlape Dortmund s novým trenérem Favrem. Nic nového? Ale ano, v sestavě žlutočerných jedno velké chybí. A nikoliv vinou zranění.

Nepotřebný Mario požívá v Dortmundu ochranu nejvyššího stupně

Je to jméno Mario Götze. Svého času zázračné dítě německého fotbalu, který před více než čtyřmi lety umocnil svůj fotbalový potenciál i marketingovou značku tím, že ve finále MS v Brazílii dal Argentině v prodloužení vítězný gól.

Střih do začátku tohoto ročníku bundesligy: Mario je zdravý, nic ho netrápí, ale v Dortmundu z třikrát devadesáti minut neodehrál ani minutu! Že by konec zázračné éry fotbalisty, jemuž bylo v červnu teprve 26 let a který na rozdíl od Brazílie nebyl v nominaci pro MS v Rusku?

Čas ukáže. Faktem je, že za čtyři roky šla Götzeho křivka výkonnosti dolů. Mohl za to nejen návrat z Bayernu do Dortmundu, ale i dlouhá léčba únavového syndromu. Ta je zažehnána, Mario je stopro zdráv a připraven ke hře. Jenže nehraje. Týmu BVB nyní šéfuje Lucien Favre, jemu se ale Gözte do koncepce nehodí. Jeho místo v sestavě zaujímají jiní, především mladý Wolf. „Už na to nemá, šel výkonnostně hodně dolů,“ řekl na jeho konto v televizi Lothar Matthäus, rekordman v počtu reprezentačních startů v dresu Německa. „A není to změnou trenéra v Dortmundu. Za poslední roky vystřídal Mario v Bayernu i Dortmundu řadu trenérů, řadu koncepcí, takže ví, co se od něj čeká,“ dodal.

Ne všichni ale Maria odepisují. Třeba jeho loňský trenér na SignalIduna Parku Peter Stöger se jej zastává. „Je to stále vynikající fotbalista, neřekl poslední slovo,“ míní kouč, pro něhož byl Götze základním kamenem při tvorbě kádru i jedenáctky pro zápasy. Favre je ale jiného názoru a Götzeho nestaví. „Měl by odejít jinam,“ myslí si Matthäus.

Ovšem tato varianta není na programu dne. Götze totiž požívá ochranu toho nejvyššího – šéfa klub Hanse Joachima Watzkeho. „Jen ho nechte být. Mario je pro nás stále důležitým hráčem a jeho čas přijde,“ tvrdí boss.

Už v úterý hraje Borussia první zápas Ligy mistrů proti Bruggám. Dostane Götze aspoň na chvíli čuchnout k mistrovskému zápasu?