Slavia měla dát Příbrami zase osmičku, Spartě na Hané chyběla hlava a Vrba si hraje na prezidenta Zemana

Slavia měla dát Příbrami zase osmičku, Spartě na Hané chyběla hlava a Vrba si hraje na prezidenta Zemana
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Nejprve ztratil tři body Zlín – páteční domácí prohrou s Libercem (0:1), pak přišla v sobotu v závěru duelu Mladá Boleslav – Ostrava (2:2) dvoubodová ztráta Baníku a nakonec to v sobotním večeru završilo tříbodové sparťanské manko v Olomouci (0:1), kde Letenským citelně chyběla rumunská distancovaná „hlava“ jménem Stanciu. Takže mistrovská Plzeň (po podzimní tradiční hubené výhře 1:0 nad Teplicemi) a Slavia (po jasném vítězství 4:1 nad oslabenou Příbramí) očekávanými domácími zisky zvýšily před reprezentační přestávkou svůj náskok v čele tabulky na čtyři body. Reakce na to však byly různé.

Plzeňský kouč Pavel Vrba slavil v neděli 7. října 2018 přesně na den deset let od svého prvního podpisu smlouvy v západočeské metropoli, kterou pozvedl na českou fotbalovou velmoc.

Oslavil ji zmíněnou výhrou 1:0 nad Teplicemi, které se zatím marně s novým trenérským duem Hejkal – Drsek snaží i v duelech se silnějšími soupeři (Jablonec, Viktoria) o obrodný proces.

Kdybyste chodili na trénink…

Viktoriáni si jedou své: už sedmá z devíti plzeňských výher skončila na podzim nejhubenějším fotbalovým výsledkem: 1:0 nad Libercem, 1:0 nad Olomoucí, 1:0 nad Zlínem, 1:0 nad Karvinou, 1:0 nad Opavou, 1:0 nad Spartou a v neděli, při Vrbově výročí - 1:0 nad Teplicemi.

„Osobně si myslím, že před tím hektickým závěrem jsme měli minimálně čtyři situace, kdy jsme měli dát druhý uklidňující gól. A měli jsme ty situace stoprocentní. Asi to byla možná nervozita, možná to bylo trošku i o tom, že sami hráči cítili, že ten druhý gól by byl asi rozhodující. Pak penalta, která se nepromění, několik tyček... Mohli jsme to odehrát naprosto v klidu, ale bohužel se nám to nepodařilo,“ konstatoval Vrba a měl vcelku pravdu.V samém konci pak trnul, když se před náhradním plzeňským gólmanem Hruškou (Kozáčik byl nemocný) objevil bývalý viktorián i slávista Hora. Jenže zkušeného brankáře nepřekonal.

Pavel Vrba tak mohl slavit a být v pohodě. Až na to, že v poslední době svými opakovanými výpady proti novinářům začíná připomínat prezidenta Miloše Zemana.

„Kdybyste chodili na trénink, tak byste viděli, že je připravený skvěle,“ reagoval plzeňský kouč na nevinnou otázku ohledně startu brankáře Hrušky.

„Když se přijdete podívat na trénink, tak uvidíte, že třeba Hrošovský dá z podobných pozic, z jakých pálil v zápase, devět gólů z deseti,“ rýpl si Vrba do zástupců médií zase, když mluvil o horší střelecké produktivitě svých svěřenců.

No, nevím.Pak se ale nemůžeme divit, že fanoušci ostatních klubů už jsou na Viktorii Plzeň alergičtí, jako dříve bývali třeba na Duklu Praha, protežovanou minulým režimem.

„Od první minuty jasný noty. Hlavní (Karel Hrubeš – pozn. aut.) i ten plešoun na lajně (patrně asistent Myška) dělali chyby – všechny otočený proti Teplicím. Fauly na žlutou kartu? Pro Plzeň ne, pro Teplice ano. A v 83. minutě si rozhodčí vymysleli pro Viktorku pentli, aby to pojistili, a Hořava to nedá! Jak jdou Plzni sudí na ruku a pískají podle jejích přání, to je do nebevolající,“ ulevil si na facebooku v diskuzi pod článkem serveru efotbal.cz například fotbalový fanoušek Miloš Junek.

Třeba je to přehnané tvrzení, ovšem tenhle vžitý fanouškovský názor se bude ve FORTUNA:LIZE jen těžko a pomalu měnit.

Csaplár viděl něco jiného. Co to asi bylo?

Slavia? S velmi oslabenou Příbramí si po čtvrteční petrohradské porážce 0:1 v Evropské lize alespoň částečně spravila chuť. V jejím nedělním úsilím ji nezastavilo ani bleskové vyrovnání Středočechů po brejku v závěru úvodní čtvrthodiny.

Překvapila mě jen závěrečná slova bývalého slávistického kouče, nyní opět v příbramských službách, Josefa Csaplára, který poněkud tajemně a mnohoznačně pravil: „Slavii hodnotit veřejně nechci, v zápase Zenit - Slavia jsem viděl třeba něco úplně jiného, než se psalo v médiích. Když se chci někde učit, učím se jinde než v Čechách.“

Na Moravě to asi nebude. Csaplár nejspíš mínil celé Česko, jen nezná správný jednoslovný název našeho státu. A co tím měl vlastně na mysli? Asi to, že to zestrany červenobílých nebylo v Petrohradu tak báječné, jak se všeobecně tvrdilo? Že ta převaha byla sice fajn, ale končila před šestnáctkou?

Možná tohle Csaplármyslel. V každém případě asi ani on v neděli večer v Edenu tentokrát nevěřil, že se naplní jeho věta o ošidnosti dvoubrankového vedení o poločase. Slávisté z poločasového výsledku 3:1 udělali nakonec celkovou výhru 4:1.

Ovšem podle počtu šancí, mělo být těch gólů dvojnásobek, třeba jako loni na jaře v Příbrami, kde Slavia ještě s novým trenérem národního mužstva Jaroslavem Šilhavým při podobném vývoji utkání vyhrála 8:1. Ostatně i současný kouč Jindřich Trpišovský mluvil o zklamání z faktu, že červenobílí z množství svých příležitostí přidali po pauze už jen jednu branku.

Na druhou stranu si ale fanoušci Slavii lebedili u produkce svého týmu, na kterou se velmi pěkně dívalo.

Sparta? Za rok na stejném místě?

To jejich kolegové a rivalové z druhého břehu Vltavy byli v sobotu večer po prohře 0:1 na hřišti předposlední Olomouci v úplně opačném rozpoložení.

Jakmile se o Spartě začalo psát jako o celku, který už našel svou tvář a hraje týmově, přišly dvě první porážky 0:1 – v Plzni a nyní na Hané. Obě zcela zasloužené. V posledním boji proti Sigmě bylo navíc znát, jak Letenským chybí jejich, v západočeské metropoli zcela zbytečně vyloučená, „hlava“ – Rumun Stanciu.

Není divu, že sparťanský fanouškovský web spartaforever.cz byl plný kritických postřehů. Příznivec s přezdívkou Rosa třeba napsal: „Tak on ten fotbal není těžkej a komplikovanej sport. Jen jaksi v podmínkách Sparty se z toho dělá jaderná fyzika. Skáčeme pořád odněkud někam, za poslední dobu tu je úmrtnost trenérů jak na Balkáně. K zamyšlení je taky to, že brněnskej floutek (patrně je míněn majitel klubu Daniel Křetínský – pozn. aut.) tu internacionalizaci spustil proto, aby tým nehrál takovou bezpohlavní sra.ku jako v Olomouci. Čili jsme se zase domotali za rok a kus do stejnýho bodu, jen s jiným mužstvem.“

A sparťanský fanda s přezdívkou Herrer k tomu na spartaforever.cz s trochou ironie dodává: „I vůl by poznal, že to asi není hráči, ale tím nad nima. Ale DK je patrně slepej. Jenže co chtít, když sportovní úsek vede xkrát z neschopnosti usvědčenej Kotalík, šéfa trenérovi má dělat trenér, kterej si na to bude furt brousit zuby, a mezi tím tam lítá Rosa. Plus tomu celýmu má velet Čupr, kterej toho o chodu fotbalovýho klubu ví asi tolik, co my o vedení teplárny. To už snad i tým bafuňářů ve složení Zelenka, Siegl, Novotný a Řepka (pokud by neměl na starosti kasu), by to vedl lip...“

Dva, nebo tři adepti na titul?

Já ovšem stále tvrdím, že současná Sparta, jež se navíc nemusí jako Plzeň a Slavia na podzim vysilovat těžkými pohárovými zápasy a namáhavým cestováním po Evropě, stále zůstává rovnocenným adeptem na titul. Uvidíme, jak se doma na Letné o prvním listopadovém víkendu předvede v derby se Slavií.

A jak to ve svém oblíbeném Glosáři na serveru seznamzprávy.cz vidí komentátor Luděk Mádl?

„Dojede k titulu Vrbův automat, nebo Trpišovského progres? Pokud se nestane nic zázračného, někdo třetí do téhle hry jen těžko vstoupí. Včetně pražské Sparty, jejíž fotbalový vývoj u současného týmu ještě tak daleko jako plzeňský či slávistický nedošel. A zápas v Olomouci ukázal, jak bezradní mohou Letenští být, když vypadne ze sestavy ústřední hvězda jménem Stanciu. Vrbovoi Trpišovského krédo je v tomto ohledu společné a mohlo by znít zhruba takhle: Největší hvězdou klubu je tým. Když ten funguje, pak v něm vyrostou hvězdy. Sparta na to jde opačně. Čas ukáže, zda její cesta může vést dál a výš než ty dvě.“

Já k tomu mohu jen zopakovat, že tu stále vidím tři rovnocenné adepty na titul. Čtyři body náskoku po jedenáctém kole, zvlášť, když Slavia a Plzeň mají o zápas doma víc než Sparta, nejsou nic zásadního (v tabulce pravdy jde o pouhý bodík). A zvlášť, když se na jaře poprvé hraje pětikolová nadstavba.

Skuhravý míchá bojem o záchranu

Ostatně nadstavbová část může rozhodovat i v boji o záchranu. V něm po příchodu Romana Skuhravého (před nedávnem ještě opavským koučem) stoupá Dukla (7 bodů). Ta podruhé vyhrála (2:0 v Karviné), čímž zase poněkud zastavila Nádvorníkův tým (10). Sigma Olomouc (9) naznačila své možnosti zmíněnou výhrou nad Spartou. Problémy čekají nejspíš Slovácko (9), které zase, už pošesté za sebou, prohrálo, tentokrát podle očekávání v Jablonci (0:2). A samozřejmě nováčka z Opavy (10), jenž už se těší na domácí stadion (a asi i na nového vlastníka) poté, co ukončil své brněnské vyhnanství prohrou s Bohemians (0:1). No a Teplice (rovněž jen 9 bodů) čekají, zda léčba Hejkalem zabere. Pokud ne, ocitnou se v potížích, jež dlouhá léta nepoznaly.