Do kvalifikace o EURO 2020 vstupuje nové Německo a už se dívá, kde bude hrát play off

Do kvalifikace o EURO 2020 vstupuje nové Německo a už se dívá, kde bude hrát play off
BUNDESGÓLY JANA HRABÁLKA

Po výbuchu na mistrovství světa v Rusku muselo zákonitě dojít k velkému třesku v reprezentačním týmu Německa. Neodnesl to trenér Joachim Löw, ale svým způsobem hráči. Na scéně se objevilo „Nové Německo“, v němž nejstarší hráč měl nyní 24 let a v jehož základní jedenáctce byl jen jeden mistr světa z roku 2014 z Brazílie. 

Německo na prahu restartu národního týmu remizovalo se Srbskem 1:1. Ve Wolfsburgu připravili diváci velkou choreografii pro trojici Hummels, Boateng a Müller. Jak známo, už s předstihem reprezentační kouč Löw oznámil, že s těmito zkušenými (a ne ještě starými) hráči ve věku kolem třicítky, už nepočítá. V Německu to vzbudilo poprask a protichůdné reakce. Ty jsou už nyní pryč.

Nové fotbalové Německo se totiž chystá na kvalifikaci na EURO. V první přípravě nové éry remizovalo se Srbskem 1:1 a sklidilo za to nesmělý potlesk 26 tisíc diváků, tedy zdaleka nevyprodané VW Areny. Reputaci zachránil až druhý poločas, kdy v 69. minutě vyrovnával Goretzka. „Vystupňovali jsme tempo a dostali soupeře pod tlak. V první půli bylo znát, že hráči spolu hrají poprvé a nemají zažité automatismy,“ hodnotil po zápase reprezentační kouč.

Velká pozornost byla upřena zejména na Leroye Saného. Jak známo, hráče Manchesteru City nevzal Löw loni do Ruska a pak to u veřejnosti laické i odborné pěkně slízl. Sané byl v nastavení ošklivě faulován a střídán, autor faulu Pavkov byl vyloučen. „Byl to hodně ošklivý zákrok v přátelském zápase, navíc ve středu pole. Omlouval se mi za to i trenér soupeře. Leroyovi se naštěstí nic nestalo, i když ho soupeř zasáhl do pravé nohy, v takových situacích se mohou lámat kosti,“ řekl po utkání kouč. 

V neděli čeká Němce ostrý kvalifikační start. Jedou do Nizozemska, které po absenci na MS v Rusku lační po úspěchu a je společně se svým soupeřem favoritem skupiny (dalšími týmy v ní jsou Severní Irsko, Bělorusko a Estonsko).

Němci sice obměnili tři čtvrtě mančaftu, ale sebevědomí jím zůstalo stále na vysoké úrovni. Už předem totiž uvažují, kde by netypické EURO 2020 odehráli. Jak známo, hostit jej bude dvanáct evropských metropolí. Takže Němci už vědí, že by dva skupinové zápasy ze tří odehráli v Mnichově, pokud by ji vyhráli, na osmifinále by jeli do Bukurešti, na čtvrtfinále do Petrohradu. Z druhého místa by mířili do Dublinu, resp. do Říma.

Možná podobně cestovatelsky uvažovali už loni v létě v širé Rusi a jak to dopadlo. Asi by se slušelo nepočítat tak moc dopředu…