Plzeň s titulem, lišák Vrba prý větří šanci? Opravdu? A nechtějí po něm Šádek s Paclíkem spíš přestavbu týmu?

Plzeň s titulem, lišák Vrba prý větří šanci? Opravdu? A nechtějí po něm Šádek s Paclíkem spíš přestavbu týmu?
KOMENTÁŘ

„Plzeň s titulem pro mistra ligy? To není Apríl, lišák Vrba větří šanci“ Tak zněl titulek kolegy Marka Janoše na serveru Aktuálně.cz k pondělnímu komentáři po posledním ligovém kole. Tedy poté, co Sparta poprvé na jaře prohrála (1:2 v Mladé Boleslavi), Slavia doma remizovala se Slovanem Liberec (1:1) a Viktorka nakonec přece jen horko těžko zvítězila (3:2) nad Bohemians, když ale ve druhé půli přišla o vedení 2:0 a za stavu 2:2 málem nedostala třetí klokaní gól, který by zvýšil její ztrátu na vedoucí slávisty na deset bodů. 

Takhle je to „jen“ o sedm, takže Marek Janoš mohl napsat:

„Plzeň stáhla ve fotbalové Fortuna:Lize náskok Slavie na sedm bodů a zkušený lišák Pavel Vrba zavětřil šanci, jak se ještě porvat o cennou trofej. Bez nadstavbové části by bylo prakticky rozhodnuto. Nový herní formát dává obhájci šanci. A tak zatímco z Edenu zní, že i přes ztrátu zůstává tým v klidu, Viktoria si brousí drápky.“

No. Nevím, i Pavel Vrba nečekaně uznal, že nebýt vracejícího se obránce Řezníka, který zmařil gólový brejk hráčů Bohemians Reitera a Ljovina, skončilo to by to místo 3:2 nejspíš 2:3.

Hon na Slavii začíná?

Přesto kolega Janoš rozvádí svou myšlenku:

 „Pavel Vrba byl po utkání v neobyčejně dobrém rozmaru. Věděl, že díky gólu Chorého jeho tým za pět minut dvanáct resuscitoval naději na titul. Prostřednictvím médií nejdřív naoko pogratuloval Slavii k titulu, pak ale připomněl, že loni dostali Plzeňští velmi časnou gratulaci od šéfa Slavie Jaroslava Tvrdíka a málem o první místo ještě přišli. Viktoria má obrovskou šanci se před nadstavbovou částí na Slavii dotáhnout ještě blíž. Má relativně jednoduchý los: jede na Slovácko, hostí Baník, pak ji čeká krátký výjezd do Příbrami a základní část završí doma proti momentálně poslední Dukle.

A Slavia? Ta bude mít co dělat. Jak řekl obránce Jan Bořil: Bude to mňamka. Sešívané čekají tři týdny s vloženým zápasem v řadě. Nejdřív už v úterý MOL Cup, pak dvě utkání Evropské ligy proti Chelsea. A mezi nimi derby. Kouzelník Jindřich Trpišovský už několikrát ukázal mocnou sílu jeho širokého kádru, talent na zvolení ideální sestavy pro daný zápas i nečekanou schopnost improvizace. Jenže teď ho čeká klíčové období. Duben bude rozhodující měsíc.“

Tolik Marek Janoš, který přiznává, že kdyby Bohemka za stavu 2:2 svou velešanci proměnila, uvažoval by v pondělí nad tím, zda si Slavia zajistí titul ještě v základní části. „Jenže Viktoria šance přečkala a těsně před koncem ji vyvedl z temnoty Tomáš Chorý. Hon začíná,“ soudí kolega z Aktuálně.cz

Kdo udělá v Plzni přestavbu?

Tady si dovolím polemizovat. Nevidím Pavlu Vrbovi do hlavy, ale podle mě byl v neděli v dobré náladě hlavně kvůli tomu, že po sobotní porážce Sparty v Mladé Boleslavi se náskok Viktorky v boji o účast v kvalifikaci o Ligu mistrůpřed třetími sparťany opět zvýšil z pěti na osm bodů. O to tady jde hlavně.

Vrbovi musí být jasné, že s takovým výkonem, jaký jeho tým předvedl v neděli proti Bohemce, nemůže Plzeň Slavii nikdy dohnat. A že s těžšími soupeři, navíc venku, by Západočeši takto jen velmi těžko vyhrávali a stahovali stále dosti značný náskok červenobílých.

Ostatně nedělní plzeňský výkon zkritizoval v pondělí večer v pořadu O2 TV Sport TIKI-TAKA i Vrbův nadřízený Adolf Šádek. Ten k tomu přidal i ironii: „Poslední dobou máme asi víc neoblíbených soupeřů, než je Bohemka. Zvlášť naše druhé poločasy jsou od nás famózní. Víme, že zápasy po reprezentační pauze jsou náročnější, blbě se nastartovala Slavia i Sparta. Ale my jsme začali stejně, jako jsme hráli před pauzou (porážky 0:4 se Spartou a 1:2 v Teplicích – pozn. aut.) Vysvětlení pro to nemám. Ale je to o hlavách hráčů, musí přidat. Mohlo to skončit i opačně.“

Je veřejným tajemstvím, že Adolf Šádek, ale i majitel Viktorie Plzeň Tomáš Paclík, chtějí po Vrbovi, aby tým přestavěl a omladil. „A Vrbovi se do toho nechce, stále se spoléhá na své věrné – Limberského, Hubníka, Petrželu ad., - že v klíčový okamžik zaberou. Do nekonečna to ale v téhle partě táhnout nelze,“ řekl efotbalu.cz zdroj, který má k plzeňskému klubu blízko. „Jenže Vrbovi se do toho říznout nechce, ví, že je to vždy nejistá sezona s nejistý koncem.  Sám ale z Plzně neodejde, to se nechá raději vyhodit,“ dodal náš zdroj.

Uvidíme. Ovšem s tím „honem“ a „stíhací plzeňskou jízdou,“ kterou očekává kolega Marek Janoš z Aktuáně.cz bych to po výkonu Plzně v utkání s Bohemians, neviděl tak žhavě.

To by Slavia musela zcela zkolabovat a porazit se vnitřně sama.