Luhový se mýlí, když mluví o drahém a zbytečném VAR. Video je pokrok, je ale třeba vyměnit „provařené“ sudí

Luhový se mýlí, když mluví o drahém a zbytečném VAR. Video je pokrok, je ale třeba vyměnit „provařené“ sudí
KOMENTÁŘ

Stanice ČT Sport v pondělí večer dokázala, že i ona může dělat dobré diskuzní fotbalové pořady. I když by to chtělo jít ještě více do hloubky a poučit se u kolegů ze stanice ČT 24 („90“, „Události a komentáře“ atd.). Pondělní „Dohráno plus“ s moderátorem Davidem Kozohorským, internacionály Milanem Luhovým a Janem Suchopárkem a bývalým kolegou, publicistou Karlem Häringem se točilo výhradně kolem derby Slavia – Sparta (1:1) a zápasu Plzeň – Baník Ostrava (2:1) a problematiky VAR. Jen mě mrzí, že nikdo z přítomných ve studiu nedokázal oponovat Milanu Luhovému, který se pustil do nekompromisní kritiky projektu VAR, aniž by jej měl dokonale prostudovaný.

Luhový se rozohnil, když tvrdil, že i ve VAR nakonec rozhoduje lidský faktor, že „pijáristé“ projektu teď jen něco blábolí na svou obhajobu, že to stojí velké miliony, za které by se raději měla postavit chybějící tréninková centra, že španělská liga si na rozdíl od té české na video vydělá, a proto ho může zkoušet, ale u nás by bylo lepší VAR zrušit. A kdo prý platí a hlavně, kdo za to inkasuje a bude inkasovat?

Zdroje na VAR jistě jsou

Ano, video ve fotbale něco stojí. Ovšem zdaleka ne tolik, na kolik kluby přijdou někteří „marní“ fotbalisté, působící za milionové platy v české lize. Či dokonce nepůsobící, sedící za ty své milionové měsíční platy na lavičce nebo na tribuně. A jak se nedávno na sociálních sítích pochlubila třeba paní Stramaccinioniová, jsou i trenéři, kteří si se svou rodinou stále užívají milionové pohostinnosti Prahy a luxusního pražského bytu dávno po svém neslavném vyhazovu.

A hlavně, z české ligy se postupuje do kvalifikace o Champions League, soutěže, kde se, jak se o tom v této sezoně velmi ráda přesvědčila Viktoria Plzeň, rozděluji stamiliony korun. Proti tomu je investice do systému VAR pakatel.

Námitka, že chudé kluby na rozdíl od těch velkých na to nebudou mít? Tak za prvé jsou tu nějací sponzoři, Fortuna má jistě zásadní zájem na tom, aby její zákazníci nesázeli na cinklou soutěž. Za druhé i FAČR by měla na VAR přispět, když může utrácet nesmyslně miliony na předražený „pouťák“ s unuděnými Brazilci, kterým se do pražské březnové zimy ani moc nechtělo.

Pak jsou tu kluby. Ty silné by mohly být solidární se slabšími. A pokud na VAR někdo nemá nebo nechce mít, ať první ligu nehraje. Alespoň by se tím vyřešil dosud neřešitelný problém s počtem ligových účastníků, snížení na čtrnáct i na dvanáct klubů by kvalitě soutěže jen prospělo.

Trpišovský: „Video je jediná správná cesta“

Naprosto souhlasím s tím, co řekl po derby trenér Slavie Jindřich Trpišovský, který mluvil o tom, že v dnešním fotbale je video jediná správná cesta.

„Video ve fotbale jednoznačně musí zůstat, používají ho všechny sporty. V rychlosti, v jaké se dnes fotbal hraje, nemohou rozhodčí a asistenti vše postřehnout. Mám k tomu ale dvě věci: za prvé video musí být přítomno na všech ligových zápasech a za druhé rozhodčí musejí dostat k dispozici všechny průkazné záběry, tak jako je tomu v zahraničí a jak to mají i české televizní stanice. Není možné, že se dozvíme, že nějaké záběry neměli k dispozici,“ říká Trpišovský.

Přesně. A pak je tu lidský faktor, o kterém mluvil Milan Luhový. Lidé dělají chyby a budou je dělat. Ovšem jedná se o to, zda jde o lidi, kteří mají důvěru, či funkcionáře nebo rozhodčí, kteří už ji dávno poztráceli.

Pokud se v českém fotbale stále točí někteří „provaření“ sudí a někteří se do něj dokonce navzdory svým předešlým skandálům vracejí, tak se projekt VAR v jejich podání stane naprosto nedůvěryhodným.

Naopak rozhodčí, kterým šlo důvěřovat, jako třeba bývalý videogarant Roman Hrubeš, Radek Příhoda, Libor Kovařík či Tomáš Kovařík, fotbal opouštějí.  To je zásadní chyba, o které se v pondělí v „Dohráno plus“, bohužel, vůbec nemluvilo.

S „osvědčenými kádry“ VAR důvěryhodný nebude 

Jsem přesvědčen o tom, že s Michalem Listkiewiczem v čele komise rozhodčích, s videogarantem Romanem Hrubešem a s některými „odejitými“ slušnými sudími by k víkendovým videofraškám v Plzni a v Edenu vůbec nedošlo. Ten projekt byl na jaře 2018 rozjetý velmi dobře, dokonce dokázal umravnit a ukočírovat v památném jarním derby na Letné Sparta – Slavia (3:3) opakovaně chybujícího zoufalce s píšťalkou jménem Pavel Královec.   

Ovšem pokud chce český fotbal pod všeobjímající starostlivou péčí místopředsedy FAČR Romana Berbra projekt VAR „rozvíjet“ s loutkovým předsedou komise rozhodčích Jozefem Chovancem, faktickým šéfem komise Martinem Wilczekem či s „osvědčenými“ sudími, jako jsou Pavel Franěk, Karel Hrubeš, Pavel Orel, Petr Ardeleanu, Pavel Královec, Ondřej Lerch či Zbyněk Proske, bude to na českých stadionech vypadat tak, jako o minulém víkendu v Edenu či v Plzni.

Klubová asociace je nejednotná a slabá

Samozřejmě, že by měla zasáhnout klubová Ligová fotbalová asociace (LFA), jenže ta je příliš rozhádaná a nejednotná. Funkce v tomto projektu, původně taženém z Letné, si rozdělily Sparta s Plzní (které spolu ovšem také válčí). Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík proto považuje LFA za zbytečnou a nejraději by ji podle svých slov zrušil. Takhle se ale kluby se svou ligou nikdy nikam neposunou, jestliže se samy budou snažit jen o nějaké vlastní zákulisní dohody a partikulární výhody. Dárečky v podobě drahých aut, na kterých někdo „ulétává“, fungují jen chvíli.

To je podstata věci a o tom by se také mělo otevřeně mluvit v pořadech typu „Dohráno plus“. Jak se ukázalo třeba minulý týden v úterý v pořadu „90“ na stanici ČT 24 při debatě o bezpečnosti na českých sportovních stadionech, na Kavčích horách by takovou diskuzi jistě zvládli kvalitně připravit. Nejen „branky, body a vteřiny“ totiž rozhodují o dění na hřišti.