Real získal po dramatu španělský titul

Hráči Realu Madrid získali ve španělské lize jubilejní třicátý mistrovský titul. O svém triumfu rozhodli v dramatickém závěru soutěže nedělním vítězstvím 3:1 nad Mallorkou, s níž ještě v 67. minutě prohrávali. Barceloně nepomohla k obhajobě titulu ani výhra 5:1 na hřišti poslední Tarragony. Oba hlavní rivalové získali shodně 76 bodů, Real vyhrál ligu díky lepší bilanci vzájemných zápasů.

Ziskem kýženého titulu se rozloučil s dresem "Bílého baletu" David Beckham, který bude od léta hrát za Los Angeles. Hvězdný anglický záložník měl velkou zásluhu na tom, že Real v posledních měsících smazal ztrátu na Barcelonu, ale poslední utkání sezony mělo jiné hrdiny. O vyrovnání skóre s Mallorkou se postaral útočník Reyes, který právě Beckhama krátce před svým gólem vystřídal. Na branku mu přihrál další náhradník Higuaín. Ten měl prsty i ve vítězném gólu, který vstřelil po jeho rohovém kopu hlavou Diarra. Reyes pak v euforii na San Bernabeu přidal ještě jednu trefu.

Barcelona vedla už v poločase 3:0 a kráčela suverénně za výhrou. Nakonec jí však nebylo jasné vítězství (5:1) nic platné, na titul z předchozích dvou ročníků nenavázala.

Třetím adeptem na titul byla Sevilla, jenže nedokázala v posledním utkání sezony ani bodovat a podlehla doma Villarrealu 0:1. Villarrealu naopak závěr sezony vyšel nad očekávání, vyhrál už poosmé v řadě a posunul se na páté místo. To nedokázala udržet Zaragoza, která v posledních třech kolech získala jen dva body - také v neděli jen remizovala na hřišti Huelvy (1:1).

Už jistého sestupujícího Gimnástic Tarragona doplnily po odpoledních zápasech 38. kola Primera División další dva týmy. S nejvyšší soutěží se loučí San Sebastian, který remizoval ve Valencii a Celta Vigo, která porazila Getafe, ale doplatila na ostatní výsledky. Až do závěrečných minut letošního ročníku se museli obávat o záchranu hráči Betisu Sevilla a Bilbaa.

Už jen teoretickou naději na záchranu měl před posledním kolem Real Sociedad San Sebastian, který ztrácel na soupeře na osmnáctém místě (Celtu Vigo) dva body a navíc jej čekal těžký úkol - porazit letošního čtvrtfinalistu Ligy mistrů Valencii na jejím domácím stadionu Mestalla.

Zápas se nakonec změnil v gólovou přestřelku. Už ve 3. minutě poslal hosty do vedení Gaizka Garitano, jenž se prosadil ranou z malého vápna po rohovém kopu. Úvodní pokus o tlak hostujícího týmu zastavil o tři minuty později nejlepší střelec domácích David Villa, který se uvolnil v šestnáctce a zhruba z dvanácti metrů napálil míč přesně k levé tyči Riesgovy brány.

Střelecky mírně aktivnějším domácím pomohla situace z 19. minuty, kdy si dal vlastní branku hostující Goméz. Bojovní hosté ale dokázali ještě do přestávky srovnat, když Kovačevič posunul míč hlavou na De Ceria a ten trefil přesně pravý horní roh Butelleho svatyně. V závěru ještě padly další dva vlastní góly na obou stranách a zápas skončil remízou 3:3. San Sebastian z nejvyšší soutěže sestupuje poprvé po 40 letech!

Sedmnáctému Bilbau pomohl v domácím zápase s Levante vlastní gól Serrana z 60. minuty a další branku přidal o čtvrt hodiny později Gabilondo. Na ostatní výsledky nemohl doplatit ani Betis Sevilla, který v duelu se Santanderem zvítězil 2:0. O záchraně však rozhodl až v 79. minutě Edu, který přidal v poslední minutě i druhý zásah.

Donedávna ambiciózní celek z Viga, jenž hrával i evropské poháry, v neděli sice dokázal na domácím hřišti porazit Getafe, přestože v 25. minutě prohrával 0:1 po brance Redonda, ale sestupu se nevyhnul. Ještě před přestávkou vyrovnal Bamogo a v 66. minutě rozhodl o výhře Celty Lequi, k záchraně to ovšem nestačilo. V posledním odpoledním utkání prohrál Espanyol doma s Deportivem La Coruňa 1:3, přestože hosté hráli od 14. minuty bez vyloučeného Andradeho.

Výsledky - 38. kolo:

Bilbao - Levante 2:0 (60. vlastní Serrano, 77. Gabilondo)
Espanyol Barcelona - La Coruňa 1:3 (47. Tamudo - 61. Iago, 63. Sergio, 84. Riki)
Santander - Betis Sevilla 0:2 (80. a 89. Edu)
Valencia - San Sebastian 3:3 (6. Villa, 19. vlastní Victor Lopez, 82. vlastní Estrada - 3. Garitano, 36. Diaz de Cerio, 90+5. vlastní Moretti)
Celta Vigo - Getafe 2:1 (36. Bamogo, 66. Lequi - 26. Redondo)
FC Sevilla - Villarreal 0:1 (50. Fuentes)
Huelva - Zaragoza 1:1 (3. Guerrero - 75. Milito)
Pamplona - Atlético Madrid 1:2 (46. Miloševič - 37. Maxi, 52. vlastní Monreal)
Real Madrid - Mallorca 3:1 (67. a 83. Reyes, 82. Diarra - 16. Varela)
Tarragona - FC Barcelona 1:5 (82. Grahn - 34. a 50. Messi, 20. Puyol, 37. Ronaldinho, 90. Zambrotta).

[ 17.6.2007 - eFotbal.cz, ČTK l Foto: AFP ]