Nad Jílkem se stahují letenská mračna, statisticky úspěšnější byl i vysmívaný Stramaccioni

Nad Jílkem se stahují letenská mračna, statisticky úspěšnější byl i vysmívaný Stramaccioni
BODLO ROBERTA ROHÁLA

Důvěru nedůvěra, pokud bude třiačtyřicetiletý trenér Sparty Václav Jílek pokračovat v dosavadním trendu i v dalších ligových týdnech, na ostře sledované Letné se vůbec nemusí dočkat zimní přestávky, ve které se má v útrobách Generali arény po nynějším velmi nelichotivém sedmém místě znovu posilovat.

Exolomoucký stratég, který už v minulosti prošel nejslavnější domácí značkou jakožto asistent několika hlavních trenérů, zatím při návratu do metropole nepřesvědčil.

Pyšný klub sídlící na ulici Milady Horákové pod jeho vedením nezvládl již generálku na soutěžní boje proti rakouskému celku LASK Linec.

Nezvládl ani první kolo před vlastním publikem se Slováckem, kterému se přitom na Letné nikdy extra nedařilo.

A nezvládl ani předkolo Evropské ligy s Trabzonsporem, byť v tom byla i trocha sportovní smůly.

Šéf Frýdka, Mandjecka či Tetteha zažil během své sparťanské mise jen 6 výher z celkových šestnácti pokusů, což je na tak ambiciózní kolos opravdu málo.

Jen pro srovnání - slávistický rival inkasoval během třinácti zápasů hned o 16 branek méně a to hrají v jeho defenzivní řadě i exsparťani.

Nejde však jen o tradičního konkurenta - méně gólů obdržely také osmé Teplice, devátá Sigma nebo třináctá Karviná.

Kritizovaný Andrea Stramaccioni, který byl během svého českého dobrodružství terčem posměru, měl během patnácti ligových soubojů průměrný bodový zisk 1,74 a Jílek je na tom hůře - zatím je na čísle 1,38 a nebýt domácího poháru proti zástupci druhé ligy, mohlo to být ještě slabší.

Vítězi MOL Cupu ze sezony 2016/2017, kdy ještě působil na Andrově stadionu, je některými hlasy vyčítána i skutečnost, že své hračí staví na "divné" pozice.

Ze záložníků Michala Sáčka a Martina Frýdka, jehož výkony by si možná zasloužily lavičku náhradníků, ale to je jiný příběh, například udělal krajní beky a na jiný post uklidil také vycházející hvězdu souboru Adama Hložka, čemuž se opakovaně podivil i kouč české jednadvacítky Karel Krejčí, jenž ho využívá na pozici, jež nejvíce vyhovuje i samotnému perspektivnímu esu.

Sportovní ředitel Tomáš Rosický, jenž je pod příchodem Jílka podepsán, během reprezentační přestávky zopakoval, že má jeho vyvolený podporu. Po několika měsících práce už si však žádá nějaké viditelné výsledky...

"Naše situace není jednoduchá, očekávání jsou jiná, ať už na herní projev nebo výsledky. Takže ta kritika, která se momentálně nese na hráče, trenéra i na mě je absolutně oprávněná, sedmé místo je nedůstojné. Věřím ovšem tomu, že s trenérem Jílkem půjdeme nahoru. Ale samozřejmě teď už je nejvyšší čas, aby trenér a hráči ukázali, že společně pospolu jít můžou," prohlásil "Rosa" ještě před remízou se Skláři.

Sparta mimochodem nedokázala vyhrát dva zápasy za sebou již od května, což je téměř půl roku.

To hovoří za vše a pakliže se nechytí ani proti papírově slabším nadcházejícím soupeřům, jimiž jsou Bohemians 1905, Dynamo České Budějovice a Opava, šéfa trenérského štábu už v žádném případě hájit nepůjde.