Dvojrozhovor s augsburskými Čechy aneb Jak se Tomáš Koubek a Marek Suchý sešli v bundeslize

Dvojrozhovor s augsburskými Čechy aneb Jak se Tomáš Koubek a Marek Suchý sešli v bundeslize
ROZHOVOR

Jako protihráči se nikdy nestřetli, jako spoluhráči se potkali poprvé v reprezentaci. Teď spolu od srpna letošního roku „žijí“ v Augsburgu a vídají se (skoro) každý den. Brankář Tomáš Koubek a obránce Marek Suchý. Oba si přestupem do malého lokálního klubu, ležícím 70 kilometrů severozápadně od Mnichova, splnili sen, když vstoupili do jedné ze tří nejlepších lig na světě – do bundesligy. Koubek přišel z francouzského Rennes, Suchý ze švýcarské Basileje.

Po letošním startu v německé nejvyšší soutěži mluvili s magazínem HATTRICK o tom, jak je uvítala, jak jsou připravení nehrát evropské poháry, i o tom, jestli lze působení v Augsburgu považovat za posun v kariéře. Dlužno podotknout, že po 9. kole bundesligy je Augsburg zatím na předposledním místě, a to přesto, že Koubek v neděli 27. října vychytal ve Wolfsburgu nulu (0:0). 

 

Sešli jste se v Augsburgu, kam jste se dostali různými cestami. Marek vyjednával delší dobu, Tomášův přestup šlo označit za překvapivý.

Tomáš Koubek: Ano, sešlo se to velmi rychle, za týden bylo tzv. hotovo. Ale je možné, že tam proběhlo už něco dřív, protože naše společná agentura Sport Invest se podílela už i na příchodu Marka Suchého, takže určitě věděli, že Augsburg shání gólmana.

Marek Suchý: Poté, co jsem v Basileji oznámil, že neprodloužím smlouvu a chci se posunout, tak jsem byl otevřený čemukoliv, bez ohledu na jazyk. Bylo to tak, jak jsme to prezentovali se Sport Investem, že bych chtěl zkusit jednu z těch pěti Top lig. Jednat se začalo už na konci minulé sezony, intenzivněji pak v červnu.

Když se objevila nabídka Augsburgu, řekli jste si hned: Ano, to beru?

Tomáš Koubek: Vzal jsem si čas na přemýšlení. Už nejsem sám, takže v rozhodování hrála roli i rodina. Poradili jsme se a vzal jsem tu nabídku, protože jsem to cítil jako správný krok v kariéře. A věřím, že to správný krok skutečně bude.

Marek Suchý: Nabídka Augsburgu byla rychlá, konkrétní, měli o mě zájem. Dával jsem najevo, že mám rodinu, že mi nové angažmá musí pasovat i v rodinných věcech, abychom byli spokojení všichni. A v Augsburgu to všechno zapadlo, včetně mezinárodní školy a školky pro děti, krásného místa pro žití, až po němčinu, na kterou jsme byli roky zvyklí.

Ve Francii i ve Švýcarsku jste hráli na špici, Marek sbíral tituly, působili jste v evropských pohárech, to se v Augsburgu čekat nedá. Jste na to připravení? Především mentálně? Je to posun, nebo sesun ve vaší kariéře?

Tomáš Koubek: Pro mě je to určitě posun, protože jde o bundesligu, jednu z nejlepších soutěží na světě. A ta mi může dát nové zkušenosti z velkého fotbalu, a to je ten důvod, proč jsem se tu nabídku rozhodl přijmout. Věřím, že až za rok dorazíme na Borussii, tak budu lepší já i náš tým. Ten je mladý, ti mladší kluci potřebují získat zkušenosti a ty naberou jedině tak, že budou každý víkend hrát podobně těžké zápasy.

Marek Suchý: Jsem na to připravený, přesto to beru jako posun. S tím, že nebudou poháry jsem do toho šel. V tom mám úplně jasno. A jdu toto angažmá s čistou hlavou. Pro mě je bundesliga především velká výzva a vůbec se toho nebojím. Jsem připravený být součástí týmu, všechno mu odevzdat. Mám svá léta, je mi jedenatřicet, snažím seto brát s nadhledem a využít ty zkušenosti, které mám.

Celý dvojrozhovor s Tomášem Koubkem a Markem Suchým si přečtěte v říjnovém čísle magazínu HATTRICK, které je stále na trhu.