Seriál Vyšehrad pokračuje: po zářezu Jihlavy je tu další podivný duel se zvláštními penaltami v režii sudího Lercha

Seriál Vyšehrad pokračuje: po zářezu Jihlavy je tu další podivný duel se zvláštními penaltami v režii sudího Lercha
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Druholigový seriál s názvem „Vyšehrad“ úspěšně pokračuje, a volně tak navazuje na populární internetový sitcom. Pouze v hlavní roli není všehoschopný „Lavi“, ale rozhodčí z Chovancovy poněkud zaneřáděné profesionální stáje. Jak si všiml i server isport.cz, týden po chybně odpískané penaltě proti Jihlavě (1:1) se na Strahově pro Vyšehrad kopal další diskutabilní pokutový kop, který se hostům moc nelíbil. Tentokrát to odnesla Vlašim, která v utkání řízeném často kritizovaným sudím Ondřejem Lerchem nakonec prohrála (1:2).

„Po filmovém pádu domácího hráče kopal Vyšehrad penaltu, kterou domácí Nitrianský proměnil,“ napsal Benešovský deník. Ten sobotní utkání nazýval jako „Lerchovo“ nebo „podivné“. 

Server onlajny.cz byl ještě tvrdší: „V poslední akci prvního poločasu je tu penalta pro Vyšehrad, ale jaká! Domácí Laňka si po odehrání míče hostujícím obráncem naskočil do soupeře, hlasitě zařval a sudí Lerch ukazuje na penaltový puntík. Tuhle penaltu patrně viděl jen rozhodčí.“

Do týdne a do dne…

Vraťme se o týden upět, kdy na stejném místě poškodil vyšehradského soupeře pro změnu rozhodčí Petr Hocekv druholigovém utkání Vyšehrad – Jihlava (1:1).  Jihlavští, kteří se v druhé lize vzpamatovávají z jarní baráže o nejvyšší soutěž, si stěžovali (nejen) na podivnou penaltu, jež se proti nim za stavu 0:0 v sobotu 20. října 2019 na Strahově kopala. 

Mise splněn. Sedmadvacetiletý rozhodčí Hocek, řezník známý už z ČFL. Jedete na Vyšehrad a říkáte si, že po květnové baráži nebudou mít rozhodčí odvahu vás okatě znova seknout. No, a stane,“ rozčílil se spravedlivě ředitel Vysočiny Jihlava Jan Staněk na Twitteru. „Po zápase odchází pan Chovanec za doprovodu pana Rogoze (vlivného funkcionáře vyšehradského klubu – pozn. aut.) ze stadionu. Komise rozhodčích jsou tupé ovce,“ zkritizoval Staněk i šéfa sudích Jozefa Chovance.„Je ostuda, že pan Chovanec kdy nosil dres naší reprezentace. Majitel Vyšehradu podporuje ovlivňování zápasů, pokud zaměstnává pana Rogoze,“ pokračoval jihlavský funkcionář bezprostředně po zápase. Den poté pak Jan Staněk své vyjádření ještě doplnil: „Předseda FAČR pan Malík (v rozhovoru pro Deník N – pozn. aut.) řekl, že jsou kluby, kde mají člověka, který se stará o rozhodčí. A je to pravda. Novináři znají jména těch lidí, ale bojí se je napsat. No tak třeba na Vyšehradě je to pan Rogoz. V Opavě takového člověka vyhodili a primátor to musel žehlit v ‚Kremlu‘.“ Jihlavský ředitel tak připomněl tím nedávnou cestu opavských zástupců za Romanem Berbrem.

Komise rozhodčích Petru Hockovi poté tuhle penaltu vytkla.

Kompenzace ve prospěch Vlašimi

Co se stalo v zákulisí během utkání Vyšehrad – Vlašim nevíme, ale ve druhém poločase Ondřej Lerch nařídil v 76. minutě diskutabilní pokutový kop i proti Vyšehradským.

Sudí Lerch si vymyslel penaltu také pro Vlašim. Vyšehradský brankář Otáhal byl u míče jednoznačně v souboji s vlašimský Jandou jako první, ale patrně jako kompenzace předchozí situace je i tak nařízena penalta,“ uvedl server onlajny.cz.

Vlašim sice z pokutového kopu vyrovnala na 1:1, ale v závěru pak Vyšehrad rozhodl o své výhře 2:1.

Lerch si za svými verdikty stojí, ale už byl jednou usvědčen

Ondřej Lerch si podle isport.cz za svými verdikty si stojí. „Pokutový kop pro Vyšehrad jsem nařídil za kopnutí obránce do kotníku útočícího hráče při střele na branku. Obránce šel do souboje a byl tam o vteřinku později. Přišlo mi to evidentní. Před druhým pokutovým kopem útočník Janda šel do souboje s brankářem. V tu samou chvíli, kdy chytá míč, brankář podráží soupeři nohy,“ vysvětlil Lerch serveru isport.cz a dodal:

„Já vnímám ten kontext, minulý týden byla na Vyšehradě penalta, kterou komise označila za chybně odpískanou. Ale mně přišly obě na hrací ploše zřejmé. Přiznávám, že pro hlavního je trochu štěstí, když je penalta na každé straně. Nakonec rozhodl gól, o kterém nemohlo být pochyb. A Vlašim si po zápase na nic nestěžovala.“

Hezky se to poslouchá, ale... To by totiž nesměl být Ondřej Lerch usvědčen z nepravdivých slov po ligovém utkání Olomouc – Plzeň (0:1) koncem února roku 2016. Tenkrát švindloval s chybně udělenými kartami, přestože ho videozáznam jasně usvědčil. 

Otázkou je, zda sudí nedostal po další divoké penaltě v prospěch Rogozova týmu echo, aby to nepřeháněl a nějak si to po pauze srovnal. Ve stylu:

„Když už si ty mediální m.dky kabaretů při domácích zápasech Vyšehradu všimli a ta týden stará záležitost s Jihlavou je ještě příliš čerstvá.“ 

Ostatně připomeňme si ve zkratce několik památných výkonů sudího Ondřeje Lerch, jak jsme o nich na serveru efotbal.cz psali.

Říjen 2015

Arbitr jménem Ondřej Lerch v sobotním duelu se Zlínem (4:2) vytvořil plzeňským silnějším psům vskutku ideální podmínky k jejich herním „orgiím“.

Nejprve přišla na pořad dne tradiční plzeňská pentle, při níž se laik diví a odborník žasne. Pak následoval neuznaný regulérní gól zlínského nováčka pro údajný ofsajd, který si vymyslel pro změnu Lerchův asistent Kříž.

To už bylo i Lerchovi hloupé a za stavu 2:0 si dovolil nařídit poněkud přísnou penaltu i pro Zlín. Jenže nováček nejenže snížil na 1:2, ale dokonce díky Železníkovi „drze“ vyrovnal na 2:2.

Což bylo třeba operativně řešit, takže si Lerch hned vzápětí vymyslel po Mahmutovičově filmové etudě volný přímý kop z velmi nebezpečné vzdálenosti a šikovný střelec Kovařík arbitrovu nabídku přijal – Plzeň zase vedla 3:2 a silnější psi si mohli užívat dle té nejlepší místní tradice.

Co na tom, že zlínským otcům včetně jejich ratolestí muselo být v čase jejich svátku z téhle „hitšarády“ hodně smutno? Lerchův „tanec mezi psy“ tak vhodně přispěl do sobotního večera s ČT, kde na „jedničce“ zrovna běžel úvodní díl nové řady StarDance.

Únor 2016

Lerch jihlavské Vysočině v Jablonci(0:2) vyloučil dva hráče a nařídil proti ní penaltu. Hosté si stěžovali, že naopak neodpískal pokutový kop v jejich prospěch. Také bylo sporné druhé vyloučení a penalta pro Peltův Jablonec.

Únor 2016 podruhé

Plzeňští vyhráli svůj třetí jarní zápas – tentokrát v Olomouci 1:0 – znovu o gól.

Tentokrát byl výkon Ondřeje Lercha nebývale skandální. Skandální je i skutečnost, že Lercha, jenž v prvním jarním kole totálně zkazil zápas Jablonce s Jihlavou, komise rozhodčích v čele s Dagmar Damkovou nedlouho poté nominuje na tak vypjatý duel.

V jeho průběhu došlo hned k několika sporným situacím, největší problém nastal v 66. minutě utkání. V diskuzi, která nastala po vyloučení domácího hráče Radakoviče, strčil olomoucký hráč Hála do sudího rukou. Lerch mu ukázal žlutou kartu, ale když si uvědomil, že by byla druhá v utkání a že by tedy Hálu musel také vyloučit, neučinil tak – a prohlásil, že tuto žlutou neudělil Hálovi, ale nedaleko stojícímu Vepřekovi. Před komisí rozhodčích, která mu neuvěřila, a posléze i před disciplinárkou Lerch opakovaně tvrdil, že kartu skutečně uděloval Vepřekovi. Televizní však ukazovaly něco jiného.

Vyhodíte ho oknem, vrátí se komínem

Není divu, že po těchto kouscích v sezoně 2015/2016 byl Ondřej Lerch v době, kdy se v létě roku 2016 ujímala vlády nová komise rozhodčích v čele s Polákem Michalem Listkiewiczem, z listiny pro první a druhou ligu vyřazen. Jenže třetí liga, ČFL, kterou Lerch v ročníku 2016/2017 pískal, spadá do gesce členů výkonného výboru FAČR Romana Berbra a Dagmar Damkové, takže byl jako nejlepší třetiligový sudí vrácen mezi elitu už v sezoně 2017/2018…

Dnes mu velí šéf komise Jozef Chovanec, který se přátelí s vyšehradským šíbrem Romanem Rogozem, s nímž se setkal mj. i minulý týden při utkání Vyšehradu s Jihlavou.

Chovanec to prý má v úterý 5. listopadu 2019 přijít vysvětlit na jednání výkonného výboru FAČR. Tam bude sedět i místopředseda FAČR Roman Berbr, který se často s Rogozem rovněž schází a nijak se tím netají. Nechává si od něj říkat „Taťko“ či „Náčelníku“.

To listopadové jednání výkonného výboru FAČR, pokud na něj tedy Chovanec vůbec přijde, bych chtěl tedy vidět.