Látal má velkou pravdu: Rozhodčí jsou ostudou českého fotbalu, mohou za to ale kluby i média

Látal má velkou pravdu: Rozhodčí jsou ostudou českého fotbalu, mohou za to ale kluby i média
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Máme za sebou polovinu základní části ligového ročníku 2019/2020, tedy patnáct kol, ještě nás v listopadu a prosinci kvůli květnové nadstavbě a letnímu ME 2020 čeká pět dějství. A mistrovská Slavia je suverénem, vede před druhou Plzní už o jedenáct bodů, z 45 možných jich získala 41 (se skóre 33:3!), když čtyři bodíky ztratila paradoxně na půdě dvou nejhorších týmů Karviné (0:0) a Opavy (1:1). 

Ovšem jednu velkou ztrátu utrpěla minulou středu, když vypadla z Českého poháru/MOL Cupu už v osmifinále zaslouženou prohrou 0:2 v prodloužení v Ostravě s Baníkem. Neobhájí tak double a na jaře může mít při možné absenci v evropských pohárech na rozdíl od letoška až nečekaně mnoho volných termínů.  Mrzelo to i slávistické trenéry, Jindřich Trpišovský dodal, že na rozdíl od ligy tenhle pohárový výpadek nelze nahradit.

V sobotu v lize Slavia ten samý Baník v Edenu rozdrtila 4:0 a to ještě střelec dvou prvních branek Tomáš Souček za stavu 2:0 neproměnil penaltu. Souček ve Vítkovicích v poháru nehrál, stejně jako někteří další členové základní sestavy červenobílých. Ve čtvrtek jsem zde napsal, že existují dvě Slavie, ta dobrá se Součkem a ta tápající bez Součka. Když jsme v sobotu večer jeli tramvají číslo 22 z Edenu na náměstí I. P. Pavlova, zeptal se mě jeden z fanoušků, co si slávisté počnou, až Tomáš odejde do zahraničí. To nevím, ale pro nejbližší budoucnost museli klubový boss Jaroslav Tvrdík i Součkův hráčský agent Pavel Paska fandy potěšit, když potvrdili, že tuhle sezonu by měl dokončit v sešívaném dresu.

Neměli slávisté otočit středu za sobotu?

Pokud jsme ale u toho srovnání pohárové středy a ligové soboty v duelech Slavie s Baníkem, a když si znovu zopakuji slova trenérů červenobílých, nevím, proč to neotočili. Proč v Ostravě v poháru nehrála nejlepší slávistická sestava a proč kombinovaný celek nenastoupil až v lize, k tomu doma, kde se hraje lépe? Navíc by se opory šetřily před úterním duelem LM v Barceloně. Vím, Souček byl nakřáplý po střetnutí v Plzni (1:0), ale i tak. 

Kdyby totiž Slavia v lize s Baníkem remizovala (stejně jako remizovala v základní hrací době v pohárovém duelu ve Vítkovicích), nestalo by se vůbec nic. V pondělní dohrávce totiž Viktoria Plzeň na půdě dalšího z celků u dna tabulky, Zlína, jen remizovala 1:1. Když vedla 1:0, mohla svůj náskok pojistit, naopak v závěru zase málem prohrála, protože sólo, které měl střelec vyrovnávací branky Tomáš Wágner, se proměňovat musí.

Tohle si vůči Spartě dosud nikdo nedovolil

Ztráta jedenácti bodů na Slavii po patnácti kolech je opravdu hodně. Možná se Viktorka soustředí spíš na krytí zad a druhého místa. Hlavně proto, že pražská Sparta konečně začíná mít výsledky, po dvou výhrách 4:0, ligové a pohárové, nad Bohemkou a v Českých Budějovicích, zvítězila i potřetí v řadě – 1:0 v Opavě, byť se tam o tři body zase klepala. O tom, jak jsou na tom Letenští opravdu, hodně napoví už sobotní duel v Jablonci (17.00, O2 TV Fotbal). V této chvíli ztrácejí šestí sparťané na třetí Jablonec tři body, na druhou Plzeň pak šest bodů.

Budou však v Jablonci citelně oslabení o svého tvůrce hry Guélora Kangu, který dostal od rozhodčího Miroslava Zelinky čtvrtou žlutou kartu za pomalý odchod ze hřiště při střídání v 66. minutě hry. Kolega Luděk Mádl, šéfkomentátor Seznamu Zprávy, to na Twitteru glosoval slovy:

Když nebudeme řešit - zda šel Kanga rychle či pomalu... Ani to, - zda byl Zelinka statečný,když ctil literu pravidel - anebo zda se to před mačem v Jablonci stalo naschvál... Tak mi z toho pořád vyčnívá,že něco takového si vůči ACS zatím nikdo nikdy nedovolil.“

To je těžké. Když najednou chcete jezdit zadarmo ligovým vlakem, kde žádné slevy pro staré (kluby) neplatí, naopak se jízdné navyšuje, nemůžete se divit. Jak mi už před lety říkal jeden velezkušený klubový boss, řádně ošlehaný životem: „Hele, Pavle, já jsem rád, že v tom ligovém vlaku jedu, jsem v posledním vagónu, smrdím, ale jedu. Takže musím ctít pravidla, která nastavil strojvůdce.“

Látal: „Neřešte nás, analyzujte sudí!“

Olomoucký trenér Radek Látal dlouho v Česku nebyl, takže se diví, proč jeho tým v utkání s Mladou Boleslaví (2:2, sudí Ginzel) nekopal za stavu 2:2 penaltu za zákrok na útočníka Hanáků Jakuba Yunise?

„Je to ostuda. Není to poprvé, co se nám to stalo a z toho je mi tady nejhůř. Vy, novináři, řešíte pořád trenéry, jak to poskládáme, ale řešte to, co bolí český fotbal. Neanalyzujte nás, ale analyzujte rozhodčí. To opravdu není jeden zápas. K tomu se ale nikdo nevyjadřuje, protože my nemůžeme. My jenom dostáváme žluté karty, tresty a tam je pohodička. Smějou se vám do očí. To stačí, víc k tomu nebudu říkat,“ pravil rozhořčeně Radek Látal, který mi mluví ze srdce.

Je to totiž pravda, média často řeší kdejakou nepodstatnou záležitost, ale „kudy běží zajíc“, jak v policejních odposleších trefně říkal bývalý předseda FAČR a jablonecký šéf Miroslav Pelta, jim často uniká. Protože jim to a) nedochází, b) nechtějí se tím zabývat, c) nemají správné zdroje informací.

A kluby? To je ještě horší. Mají sice svou Ligovou fotbalovou asociace (LFA), ale jsou zcela nejednotné a zoufale neakceschopné.

Je to složité, když v novinách, které vlastní jeden důležitý klubový majitel, pořádají akce typu „Berbr ven“, „Děkujeme, odejděte!“ apod. a pak dojde k nějaké schůzce a daný klub stejného Berbra veřejně volí místopředsedou FAČR a stejný list je mu nakloněn při faktické likvidaci moravské komory valné hromady. A když pak dojde ke schůzce někoho jiného, tak ty noviny zase křičí „Berbr ven!“

Jiný klub zase statečně stojí na barikádě, v novinách i na sociálních sítích do Berbra buší, co to dá. A pak dojde k nějaké schůzce a navenek to rázem vypadá jako v legendárním filmu „Limonádový Joe“: „Padouch, nebo hrdina – všichni jedna rodina.“

Kdyby se kluby i média chovaly a konaly tak, jak mají, situace v českém fotbale by nebyla zdaleka tak zoufalá, jak v sobotu popsal oprávněně rozladěný Radek Látal.

Slovo do vlastních řad aneb Není Stejskal jako Stejskal

Ano, i v médiích děláme chyby, což je lidské, nikdo nemá patent na rozum, ale chtít po někom hlubší analýzy, jak si přeje Látal, je asi nemožné.

Jak si všiml na Facebooku bývalý vedoucí ostravské filiálky deníku Sportu, dnes tiskový mluvčí Baníku Ostrava, Richard Šíma:

„Komentátor sobotního utkání Sigma Olomouc - Mladá Boleslav (O2 TV Fotbal) mě, přiznám se, poněkud zarazil konstatováním, že brankář Jan Stejskal (míněn současný gólman Mladé Boleslavi, ročník 1997) chytá své šesté ligové utkání, má ale zkušenosti ze Zbrojovky Brno, Chebu, Sparty ČKD (opravdu vyslovil ono archaické čékádé) Praha a v devadesátých letech chytal za Queens Park Rangers. A má tedy bohaté zkušenosti. Už jsem si zvykl, že fotbalové zápasy české nejvyšší soutěže komentují různí moderátoři, kteří sami sebe pasují na sportovní experty, ačkoliv jsou jen pouhými nevědoucími čteči statistik. Že nám svá moudra předkládá frajer, který nemá tuchu, že v relativně nedávné době chytal jiný Jan Stejskal, který nás reprezentoval dokonce na MS, O.K., nízká nezaměstnanost holt dělá své. Ale že dotyčného Lukáše Kobzu, takto moderátora hanáckého rádia, netrklo, že dvaadvacetiletý frajer (ročník 1997) těžko mohl v devadesátých letech chytat v QPR, to zarazí. Škoda, že ligu nechytá žádný František Plánička. Třeba bychom se dověděli, že tento chlapec má bohaté zkušenosti a v roce 1934 se stal vicemistrem světa.“

Jen bych k tomu dodal, že tento Jan Stejskal chytal pak i za Slavii (nikoli IPS) Praha, když v roce 1996 získala po dlouhých 49 letech titul. To byl mladoboleslavský Jan Stejskal ještě rok na houbách.

P.S.: Moderátorova omluva...