Je 12 tisíc lidí v mrazu na duel Slavie s poslední Karvinou žalostnou návštěvou, či jde o pomýlený novinářův výrok?

Je 12 tisíc lidí v mrazu na duel Slavie s poslední Karvinou žalostnou návštěvou, či jde o pomýlený novinářův výrok?
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

„Hodně žalostná návštěva," napsal na Twitter redaktor deníku Sport a portálu iSport.cz Jakub Dvořák poněkud unáhleně před nedělním ligovým zápasem Slavia – Karviná (2:0), který v Edenu 1. prosince 2019 navštívilo 12.042 diváků, aby pak pozdějším poznáním skutečné návštěvy uznal svůj ústřel. Dvořák  to nejprve ještě rozvinul tvrzením, že není umění vyprodat utkání Ligy mistrů s Interem Milánem, ale duel s Karvinou. Tak určitě, nejen mě  ale zajímalo, kde kolega Dvořák žije. Jeho původní výrok se totiž jevil v českých fotbalových reáliích poněkud pomýlený, konečné číslo ale nakonec i jeho vyvedlo z původního omylu.

Duel Slavie s Karvinou byl totiž poctěn druhou největší návštěvou v 18. kole. Více lidí přišlo jen v pátek na slezské derby Baník Ostrava – Opava (0:0) – 12 855. Právě tyto dvě návštěvy zvedly průměr kola na 5997 diváků, přičemž celkový průměr činí pouhých 5758 diváků. 

Syrovátka: „Žalostná návštěva? Jsme na to hrdí“

Děkuji všem, kteří chodí do Edenu a zasloužili se tak o to, že přes 12 tisíc lidí v mrazu na zápas s posledním týmem ligy je označen jako žalostná návštěva. Ukazuje to, kam jsme se posunuli. Jsem na to hrdý,“ reagoval na Dvořákův tweet slávistický místopředseda a bývalý investigativní novinář Tomáš Syrovátka.

Reakce fanoušků na Twitteru byly mnohem ostřejší, vyvolaly celkem jednoznačně odmítavou diskusi. Zápas s neatraktivním soupeřem v době, kdy v neděli večer klesala k bodu mrazu, přivedl do Edenu podle nich spíš nečekaně dobrou ligovou návštěvu. 

Nevím, jestli si Jakub Dvořák pamatuje, že návštěvy přes 12 tisíc diváků chodily – a není to tak dávno – v Edenu na derby se Spartou. Ostatně ještě nedávno měla nejvyšší domácí návštěvy v lize Sparta, kterou vlastní stejně jako deník Sport a iSport.cz Daniel Křetínský.

Sparťanský průměr je nižší

Jen pro připomenutí, průměrná návštěva pražské Sparty je v devíti podzimních zápasech sezony 2019/2020 nižší než „nedělní žalostná návštěva“ na utkání Slavie s Karvinou – „jen“ 11 805 diváků.

Z devíti duelů překonali sparťané nedělní počet diváků jen čtyřikrát – při velkém derby se Slavií (17 292), při úvodním letním utkání sezony se Slováckem (14 155), při duelu s Baníkem Ostrava (14 123) a jen těsně při derby s Bohemians (12 157).

Pětkrát byla ovšem návštěva na Letné nižš í– s Českými Budějovicemi (11 057), s Příbramí (11 007), s Jabloncem (10 864), s Olomoucí (9407) a hlavně s Karvinou (jen 7181).

Na Karvinou tedy na Letné přišlo téměř o polovinu méně diváků než do Edenu, a to se hrálo přede dvěma měsíci 5. října 2019, kdy se v Praze teplota pohybovala kolem 11 stupňů, tedy asi o deset stupňů více než v neděli 1. prosince.

Nepřečetl jsem si ovšem, že by podzimní návštěvy na Letné byly žalostné. Ostatně ani tam to není tak hrozné, i když to v letech, kdy Sparta bojovala o titulu, bývalo logicky lepší.

Je třeba si i uvědomit, jaká je dnes televizní konkurence české nejvyšší soutěže v podobě anglické Premier League, španělské La Ligy, německé bundesligy, italské Serie A, ale i francouzské, portugalské, nizozemské, turecké, rakouské, švýcarské, americké, slovenské, ale třeba i čínské ligy, jejichž zápasy lze nyní v Česku víkend co víkend celkem jednoduše po celý volný den sledovat.  A to nemluvím o tom, že každé ligové utkání české nejvyšší soutěže vysílá O2 TV Fotbal.

Označovat přes 12 tisíc lidí v prosinci na zápase s Karvinou, je vskutku úlet. A jaké jsou tedy návštěvy duely národního týmu, který nedokázal vyprodat ani zápasy s Brazílií či Anglií? 

„Fanoušci nejsou zločinci!”

Není to ale první případ, kdy se čeští fanoušci v Česku dostali do sporu se zástupci médií. Nelíbilo se jím třeba, že se poslední listopadový víkend jejich dosud nevídaná akce napříč celou zemí setkala jen s malým mediálním zájmem. Většina fanouškovských táborů se přitom tehdy připojila do společné výzvy, která spočívala ve vyvěšení transparentů, na kterých bylo napsáno: „Security vraždí na hokeji. Vy řešíte pyro a pohyb. Fanoušci nejsou zločinci!”

Byla to přísná reakce naznámou událost z konce října, kdy v Havířově na druholigovém hokejovém utkání zemřel po konfliktu s bezpečnostní agenturou jeden z domácích fanoušků

Fanouškům v Česku se hrubě nelíbí, že jsou za své prohřešky trestáni jen oni a že ministr vnitra Jan Hamáček považuje za největší problém v této zemi používání pyrotechniky. Za ten se nově připravují velké finanční tresty ve výši až 100 tisíc korun.

Český fotbal pro fanoušky!

A dvanáct tisíc na Karvinou vskutku není žalostní návštěva. Ani v Edenu ne.