United šokovali mistra, Liverpool tak navýšil náskok

Manchester United v derby překvapil Manchester City a po skvělé první půli zvítězil na Etihad Stadium 1:2. To Liverpool nedal šanci Bournemouthu a v čele má na City náskok již čtrnácti bodů. Senzačně prohrála Chelsea, naopak Tottenham si s Burnley problémy nedělal.

Zatímco v Arsenalu propuštění Unaie Emeryho nepomohlo, Everton se dva dny po rozloučení s Marcem Silvou postaral o obrovské překvapení.

Již v páté minutě poslala Sidibé nádherný centr na Richarlisona a Kepa byl bezmocný. V úvodu druhé půle poté míč chybně odkopl Zouma a Calvert-Lewin přidal druhou trefu. Reakce sice přišla brzo, k pravé tyči se přízemní ranou trefil Mateo Kovačič.

Na rozdíl dvou branek mohl upravit Walcott, Kepa byl proti. V závěru ale přeci jen potřetí inkasoval. Rána Daviese ještě byla zblokována, na dorážku Calverta-Lewina už ale Kepa dosáhnout nedokázal. Everton tak doma porazil Blues a připravil Chelsea třetí porážku z posledních pěti duelů.

Ve skvělé formě je naopak nadále Liverpool. Volno tentokrát dostal Sadio Mané a hrát neměl původně ani Trent Alexander-Arnold. Zranění Dejana Lovrena ale vše změnilo.

Právě zdravotní potíže chorvatského stopera jsou jedinou kaňkou na jinak pohodovém utkání. Skóre ve 35. minutě po famózním centru Hendersona otevřel Oxlade-Chamberlain, pojistku ještě před pauzou přidal Keita, jemuž míč exkluzivně přichystal Salah. V úvodu druhé půle si oba roli vyměnili a výsledkem byla trefa egyptského útočníka.

Ještě vyšším rozdílem dominoval Tottenham v domácím souboji proti Burnley. Dvěma góly se José Mourinhovi připomenul Harry Kane, v první půli dokázali skórovat i další dva ofenzivní hráči, Heung-Min Son a Lucas Moura.

Večer se poté hrál hlavní šlágr 16. kola, síly změřil Manchester City s Manchesterem United. A hosté se postarali o velké překvapení. United vstoupili do utkání neuvěřitelně a Ederson se musel činit. Nebezpečně v průběhu několika minut pálili James, Lingard a uzdravený Martial.

Ve 20. minutě sestřelil Bernardo Silva v pokutovém území Rashforda a rozhodčí po poradě s videem odpískal penaltu. Sám faulovaný ji s přehledem proměnil a Rudí ďáblové se ujali vedení. Aktivní Rashford následně ve velké příležitosti minul a při další akci nastřelil horní tyč.

Druhé branky se ale hosté poprávu dočkali ještě v první půli. Martial si po skvělé individuální práci vyměnil míč s Jamesem a překvapil Edersona střelou k bližší tyči.

Od té chvíle byl na hřišti už jen jeden tým. Manchester City obléhal branku soupeře, aktivní byl především Kevin de Bruyne, De Gea nicméně držel čisté konto. Skvěle si poradil i proti ráně Rodriho, z ojedinělé šance hostů ve druhé půli poté Ederson vychytal Lingarda.

Snížení se domácí dočkali až pět minut před koncem. Centr Mahreze od rohového praporku dopravil hlavou do sítě Otamendi, k vyrovnání už ale nedošlo. Manchester United potvrdil vynikající formu proti silným soupeřům a Ole Gunnar Solskjaer konečně začíná mít potřebný klid.