Arsenal, Real, Dortmund...o těchto tří destinacích sní otec sparťanské hvězdičky Hložka

Arsenal, Real, Dortmund...o těchto tří destinacích sní otec sparťanské hvězdičky Hložka

Na nejlepšího staršího dorostence za rok 2019 kandidují i Jan Žambůrek z Brentfordu a Filip Firbacher  Hradce Králové, nicméně největším favoritem je sparťan a nejlepší mladší dorostenec roku 2018 Adam Hložek, jehož už by např. Dušan Uhrin starší vyzkoušel v reprezentačním áčku.

Anketa bude vyhlášena až pátý lednový den, jeho otec Zbyněk Hložek už je však na něj pyšný díky základní sestavě Sparty a české jednadvacítky i bez individuálních trofejí. "Člověku to pomalu ani nedochází. Všechno se děje tak rychle, že si říkáte, že to snad ani není možné. Je to odměna za veškeré obětování a Adamovu poctivou práci i péči rodiny. Snažíme se mu pořád pomáhat. Brácha, když je potřeba, s ním jde trénovat, my ho zase všude vozíme, protože mu ještě není 18 let, zajišťujeme mu veškerý servis. Je to trošičku klišé, lidi to možná neradi slyší, ale zázemí, pomoc rodiny jsou strašně důležité věci. Zásadní je pochopitelně zdraví, ale co se týče lidí okolo, je potřeba mu dávat sto procent," vyprávěl v rozhovoru pro fotbal.cz otec sedmnáctiletého teenagera.

Protože stále není plnoletý, od rodiny dostává stoprocentní péči. "V Praze máme pronajatý byt, kde se střídáme s manželkou. Děláme mu taxikáře po D1, pořád dokola, máme najezděné snad sta tisíce kilometrů... Ale v 17 letech ho tam nemůžeme nechat samotného, že to nějak zvládne.Samozřejmě by to zvládl, ale máme za něj pořád odpovědnost. Je to pro nás dost náročné a těšíme se, až mu bude 18 a udělá si řidičák. To se nám teprve trošičku uleví. Ale když už jsme tomu obětovali tolik času, nechceme, aby někde zvlčel a trajdal, kde nemá," pokračoval na serveru facr.fotbal.cz Hložek starší.

Co vše provádí, aby ho udržel nohama na zemi? "To je těžké. Vy mu jako rodič můžete říkat, ať je normální, nezblázní se z peněz, popularity. Ale ve finále to v tom klukovi buď je a mentálně okolní tlak zvládne, nebo to v něm není a podlehne. Denně se pohybuje mezi dospělými fotbalisty, i některými extravagantnějšími. My jako rodiče jsme od toho, abychom ho usměrňovali, ale teď už na něj stejně nemáme takový vliv. Nenařídíme mu, aby se choval úplně jinak. Snažíme se, aby zůstal normální a věříme, že se nám to daří. Že nelétá někde v oblacích, ba naopak – když se bavíme třeba do budoucna o zahraničí, Adam nikam nespěchá, chce být ještě ve Spartě. Myslím si, že to má v hlavě srovnané a uvidíme, jak se dál bude vyvíjet a posouvat," doplnil na fotbal.cz Hložek, který byl o mimořádnosti svého potomka přesvědčený vždy.

Je podle něj rozeným vítězem? "Odmalička si za tím šel. Hrozně chtěl vyhrávat a dělal pro to všechno. Na každém turnaji bral ceny pro nejlepšího střelce, býval nejlepším hráčem. Dařilo se mu proto, že to chtěl. Mám v kanceláři vystavených asi 180 jeho ocenění, a když vidím všechny ty sošky a trofeje... Nebyla náhoda, že o něj usilovaly Ajax, Manchester City, Bayern, Arsenal, když mu bylo patnáct. Měli jsme toho plnou hlavu, říkali jsme si, co s tím. Jít do zahraniční akademie, nebo zůstat ve Spartě? Udělali jsme správně, že jsme podepsali ve Spartě, nebo ne? Kdyby šel do akademie, možná by hrál s největšími evropskými talenty někde v Manchesteru City a podobně, asi by to taky nebylo špatné. Nicméně co se týče dospělého fotbalu, Adam v 16 letech dostal příležitost v české lize, která patří mezi fyzicky nejnáročnější ligy v Evropě. Po podzimu má v áčku po Sáčkovi největší minutáž, navíc další zápasy hrál v reprezentační jednadvacítce, ačkoli by měl být o tři kategorie níž. Myslím si, že jsme se přiklonili k setrvání i díky přítomnosti Tomáše Rosického. Ne snad že bychom chtěli někoho kopírovat, ale viděli jsme příběh, který se povedl. Tomáš mu je nablízku a může mu z osobní zkušenosti říct: Adame, máš čas, dej tomu ještě rok, odehraj tady další zápasy, pak půjdeš do Německa, Španělska, Anglie... Je pro něj velkou inspirací, vzorem a návodem, který zafungoval," zaznělo z úst Hložka staršího.

A ve kterém známém evropském klubu by svého následovníka jednou rád viděl on sám? "Já vždycky říkám, že cíle musí být ty nejvyšší. Ale záleží na potenciálu. Někdo ho vyčerpá v 17, někdo v 19 a ten, co ho vyčerpá až ve 23 nebo 25, ten potom skončí v Arsenalu nebo Realu Madrid, podle toho vysněného cíle. Co se týče Adama, bavíme se o klubech, jako jsou zmíněné dva či Borussia Dortmund. To jsou vysněné destinace, na které třeba nikdy nedosáhne. Anebo prostě dosáhne. Kam až sahá jeho potenciál, ukáže čas. Jednou by tyto kluby byly strašně krásné," uzavřel na portálu facr.fotbal.cz táta letenské hvězdičky z agenturní stáje Pavla Pasky.