Z Dočkala si Hložek legraci nedělá: Vzhlížím k němu a hltám každou jeho radu, protože je to pan hráč

Z Dočkala si Hložek legraci nedělá: Vzhlížím k němu a hltám každou jeho radu, protože je to pan hráč

Sedmnáctiletý sparťanský teenager Adam Hložek, jenž ve zbytku této sezony sní o konečném druhém místu, předkole LM a triumfu v MOL Cupu, by měl mít před sebou zářnou kariéru v zahraničí. Alespoň tedy podle dosavadního vývoje jeho profesionální kariéry a papírových předpokladů.

To, že by měl hlavou létat v oblacích, odmítá. "Tohle opravdu není můj případ, že bych létal v oblacích, nosil nos nahoru nebo se z popularity zbláznil. Nemám to v povaze. A kdyby se mi přeci jenom něco takového stalo, rodina, a hlavně táta by mě vrátili rychle zpátky na zem. Zatím to ale nebylo potřeba. Zvládám se uzemňovat sám," objasnila v interview pro sport.cz součástka české jednadvacítky, které velí kouč Karel Krejčí.

Popularitu si však užívá. To neskrývá. "Když někam jedeme s Láďou Krejčím a dalšíma klukama a lidi nás poznávají a koukají, z legrace si říkáme, že musíme zůstat na zemi. Ale netvrdím, že ten zájem je mi nepříjemný," doplnil na sport.cz svěřenec Václava Jílka.

Jak zvládá boj s rostoucím tlakem, který by měl být s odehranými zápasy a očekáváním větší a větší? "Nebudu zastírat, že zejména na začátku jsem cítil velkou nervozitu, to je v šestnácti přirozené, když hrajete za Spartu, a ještě před zaplněnou Letnou. Hodně mi pomohli hlavně zkušení spoluhráči. Uklidňovala mě i rodina, říkali mi, ať nejsem nervózní. To mi sice v tu chvíli tolik nepomohlo, ale cítil jsem podporu svých nejbližších, což je velmi důležité. Poprvé jsem v lize nastoupil v listopadu 2018 na dvě minuty proti Karviné, v základní sestavě jsem se objevil v únoru 2019 proti Bohemce, bylo mi šestnáct let. Když jsem byl poprvé nominován k zápasu nebo pak do základu, v noci před utkáním jsem skoro nespal. Ale jakmile rozhodčí pískl do píšťalky, nervozita ze mne spadla a hrál jsem co umím," nechal se slyšet na stránkách sport.cz velký talent českého fotbalu.

Nejlepší starší dorostenec České republiky může být už brzy hráčem, na kterého se bude na Letnou chodit. "Oni chodí na Spartu... Na prvních tréninkách s áčkem, to bylo ještě za kouče Pavla Hapala, kdy jsem přišel po zranění, jsem se necítil úplně nejlépe. Byl jsem nervózní, bál se něco udělat, abych to nezkazil. Vrátil jsem se do dorostu. Ale od toho prvního tréninku jsem snil o tom, že jednou budu hrát před plnou Letnou. Nastavil jsem si to takhle v hlavě a šel za tím. Když mě pak vzal do přípravy Zdeněk Ščasný, už jsem byl psychicky i fotbalově výš. Moc mi pomohl nejen on, ale i Tomáš Rosický, který mi říkal, že se nemám bát, mám si věřit jako v dorostu. Hrál léta za Arsenal, kterému fandím. Vzal jsem si jeho slova k srdci a makal, ale že se za rok dostanu tak daleko, to mě nenapadlo," přiznal sportem.cz citovaný Hložek.

Protože je tichý typ, jak funguje v letenské kabině? "Zase je to o pomoci starších spoluhráčů. Berou mě, do kabiny jsem, myslím si, zapadl velmi dobře. Partu máme skvělou. A co se týká těch vtípků, moc dobře vím, ke komu si mohu co dovolit. Mám ke spoluhráčům respekt, zejména starším, kteří už něco dokázali, i když mě berou jako sobě rovného. Rozhodně to není tak, že bych přišel k Bořkovi Dočkalovi a dělal si z něj legraci. Vzhlížím k němu a skutečně hltám každou jeho radu, protože to je pan Fotbalista, který toho v kariéře už hodně dokázal. K Láďovi Krejčímu nebo Adamu Karabcovi si to mohu dovolit. S Adamem jsme spolu chodili od šesté třídy na základní školu. Z mládežnických týmů Sparty se známe léta. Hned před prvním tréninkem áčka jsme se spolu bavili, říkal jsem mu, jak to tady funguje, jak jsou tréninky náročné a spoustu dalších věcí. Snažím se mu pomoct, jako kluci pomohli mně, když jsem přišel," pokračoval na serveru sport.cz kolega Costy, Hanouska, Nity a spol.

V rámci španělského soustředění sdílí pokoj se slovenským stoperem Lukášem Štetinou, jenž je o jedenáct let starší. "Dohlíží na mne jako na mladšího spoluhráče. Když třeba nezajdu před tréninkem do posilovny, nebo něco zanedbám, řekne mi, že to dělám pro sebe. Poslechnu ho," informoval Hložek, jehož slova vyšla na webu sport.cz.