Média velebí Buchu a haní Haška, který dal po jeho vzoru na Spartě výpověď. Přitom jde o podobné případy

Média velebí Buchu a haní Haška, který dal po jeho vzoru na Spartě výpověď. Přitom jde o podobné případy
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

V době koronavirové krize, kdy se fotbal zcela zastavil, zaujala v Česku hlavně kauza Martina Haška mladšího. Ten, jako známo, podal ve Spartě, která jej přeřadila do třetiligového B-týmu, výpověď. Hašek se stal rázem logicky terčem kritiky letenských fanoušků, vedení Sparty a deníku Sport (což je v tomto případě v podstatě totožné). 

Ovšem přidali se i zástupci jiných médií, aniž by znali názor a důvody druhé strany. Ta zatím kvůli další krokům diplomaticky mlčí. Jen Haškův otec, Martin Hašek starší, mimochodem bývalý hráč a trenér Sparty, velmi opatrně promluvil ve Sportu. A poté ještě opatrněji řekl o věci pár slov Martinův mladší bratr Filip, jenž nyní hraje za druholigovou Duklu.

Přitom média nedávno velebila kvůli hattricku v dresu Viktorie Plzeň Pavla Buchu, který v létě 2018 podobně podal výpověď ve Slavii a od té doby si vesele pobíhá po ligových trávnicích. Přestože červenobílí už v srpnu 2018, tedy více než před půldruhým rokem, podali stížnost k třicetičlennému Sboru rozhodců FAČR, tedy k bývalé arbitrážní komisi.

Co udělal Hašek a co Bucha?

Co udělal začátkem roku 2020 Hašek? V zimě, poté, co se mu nedařilo dohodnout se o své pozici na Letné s vedením klubu, neodletěl na zahraniční soustředění, Sparta mu sice povolila jednat o odchodu do Izraele, ale tam k dohodě nakonec nedošlo a hráč byl přeřazen do letenského béčka (podle jeho názoru neoprávněně). Poté byl po velmi neúspěšném jarním startu odvolán trenér Václav Jílek, jenž předtím mj. nedokázal dostatečně využít předností talentovaného mladého hráče jménem Martin Hašek, který ovšem i tak měl za podzim 2019 ve Spartě druhé nejlepší statistiky.

Co udělal v létě roku 2018 Bucha? Poté, co odmítl návrh nové, výrazně vylepšené, smlouvy, kterou mu nabízela Slavia, odmítl odcestovat na letní soustředění, byl přeřazen do juniorky (třetiligové béčko tehdy neexistovalo) a pak podal výpověď. Přestože mu trenér Jindřich Trpišovský dával coby mladíkovi v ligovém týmu příležitost, dokonce ho i vozil z tréninků autem domů. Věc byla zaregistrována na FAČR, Bucha podepsal novou čtyřletou smlouvu s Viktorií Plzeň a mohl hrát jinde.

Ironií osudu, v Plzni byl, ovšem z výkonnostních důvodů, také přeřazován do tamní juniorky, pak dokonce odešel na hostování do Mladé Boleslavi, až letos se začal ve Viktorce tento nesporný talent více prosazovat.

Přečetl jsem si, že Buchův případ je jiný, protože se hráč v Edenu jen nedohodl na novém kontraktu. Ale to je veliký omyl, Buchova smlouva ve Slavii končila až za rok, 30. června 2019. Klub s ním o novém kontraktu jednal již s ročním předstihem. A měl jedinou výhradu, a to k výstupní klauzuli ve výši jednoho a půl milionu eur, na které Bucha zastupovaný agenturou Sport-Invest ve své smlouvě trval. Slávisté však z principu začali podobné klauzule svých hráčů už předloni odmítat.

Čeká se na Sbor rozhodců FAČR

Stížnost ke Sboru rozhodců si Slavia podala už před více než půldruhým rokem, v srpnu 2018. Podle norem si každá ze zúčastněných stran má ze třicetičlenného sboru rozhodců vybrat jednoho. Dvojice vybraných rozhodců si pak vybere třetího, který se postaví do čela tohoto tříčlenného senátu. V řádech se píše o tom, že ten má rozhodnout do devíti měsíců. Tento limit už byl dvojnásobně překročen.

Pak se ještě může každá strana odvolat. Odvolací senát coby poslední instance v rámci FAČR se tvoří obdobně. Jen si každá strana vybere po dvou zástupcích a tato čtveřice si poté zvolí jako pátého „do party“ svého předsedu.

Tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman na náš dotaz, co se vůbec děje s „kauzou Bucha“, odpověděl v obecném duchu. Totiž že podle jeho informací zainteresované strany nyní studují dané podklady.

Čupr versus Haindlová

„Pokud Sbor rozhodců FAČR sezná, že si hráč počínal nelegitimně, vyměří mu podle tabulek FIFA pokutu,“ informoval generální sekretář FAČR Jan Pauly s tím, že by se finanční postih mohl týkat i klubu, ve kterém by Hašek do doby rozhodnutí mohl podepsat nový kontrakt.

Zopakujme si, že Martin Hašek mladší naopak tvrdí, že byl do B-týmu zařazen neoprávněně, v rozporu se smlouvou. „Klub byl opakovaně vyzván k nápravě, ale nic se nezměnilo, takže z pohledu hráče nezbyla jiná možnost než smlouvu jednostranně ukončit,“ vysvětluje Haškova právní zástupkyně, jinak též předsedkyně České asociace profesionálních hráčů (ČAFH), Markéta Vochoska Haindlová.

Sparťanský generální ředitel František Čupr se naopak nechal slyšet, že jednostrannou Haškovu výpověď považují na Letné za neplatnou.

Portugalské varování, či úplně jiný případ?

Deník Sport i další média tvrdí, že Martin Hašek má za daného stavu dost malé šance na úspěch, že velice riskuje a že mu hrozí kompenzace v řádu desítek milionů a třeba i půlroční distanc.

Server isport.cz v této souvislosti ve čtvrtek s výmluvným titulkem „Varování pro Haška“ přišel s informací, že i portugalský útočník Rafael Leao dal výpověď svému klubu. Jenže Sporting Lisabon si to nenechal líbit, celou věc předal právníkům a Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS) nyní Leaovi nařídil zaplatit bývalému klubu kompenzaci ve výši 16,5 milionu eur, tedy 446 milionů korun. V případu šlo ale o zcela jinou věc, hráč chtěl z klubu odejít, protože jej napadli fanoušci.

V titulku by samozřejmě klidně mohlo být i „Varování pro Buchu“ či „Varování pro Michala Jeřábka“, který dal zase kvůli přeřazení do „béčka“ jednostrannou výpověď v Teplicích. Oceňme ale, že jména těchto hráčů jsou aspoň zmíněna v textu daného článku.

Trest, nebo rychlý návrat na trávník?

Nechci Haškovu kauzu věc hodnotit černobíle, jak se dosud v českých médiích i na sociálních sítích děje. I když vím, že si to u fanoušků Sparty a nejspíš i Bohemky, kde předtím hráč působil, nejspíš odskáču jako samotný hráč. Chyby podle všeho udělaly obě strany.

Co o Haškovi vím, je, že jde o velmi talentovaného fotbalistu, jakých po českých ligových trávnících moc neběhá (jeho přednosti ostatně před časem takto ocenil i největší odborník z řad novinářů v tomto směru, Pavel Hartman z Magazínu deníku Sport). A také o inteligentního, přemýšlivého kluka, kteří to obvykle v kabinách místních klubů nemívají lehké. A ještě horší to může být, když svým intelektem mohou převyšovat i některé funkcionáře, jejichž hlavním, často jediným, profesním předpokladem bývá, že to dřív dobře uměli na hřišti s míčem.

Martin Hašek by asi na ligovém trávníku nekroutil imaginárním volantem pár dní poté, co by v opilosti způsobil dopravní nehodu a pak zbaběle utíkal před policistou. Ani by našel v čase nouzového stavu hrát s týmovými kumpány do tělocvičny nohejbálek a už vůbec by se s tím tupě nechlubil na Instagramu pod hashtagem „treninkvirus“. I taková je totiž česká kabina, s níž je třeba se sžít, abyste jako hráč nebyli „out“.

Nevím, jak se dál bude kauza vyvíjet, třeba Hašek přestoupí do zahraničí a pak by jeho kauzu neřešily orgány FAČR, ale FIFA. A ty, navzdory výše zmíněné, zcela odlišné lisabonské Leaově záležitosti, často rozhodují ve prospěch hráčů.

V každém případě by i v zájmu českého fotbalu bylo, aby Martin Hašek začal co nejdřív hrát. Podle mého názoru má totiž potenciál startovat i za národní tým. Nejlépe už příští rok na EURO 2021.