Dal bych všechno za to, aby se svět vrátil o tři měsíce zpátky, hlásí komentátor Homolka

Dal bych všechno za to, aby se svět vrátil o tři měsíce zpátky, hlásí komentátor Homolka
ROZHOVOR

Patří mezi nejlepší a nejvytěžovanější fotbalové komentátory u nás. Stejně jako fanoušci a hráči se tak nemohl dočkat vrcholu sezony, který mu ale sebrala současná koronavirová krize. Jak to Honza Homolka snáší, proč by podle něj bylo lepší sezonu anulovat než předčasně ukončit či jak by naložil s Guélorem Kangou, o tom všem promluvil v rozhovoru pro eFotbal.cz.

Úvodní otázku bych rozdělil na tři části. Zaprvé, jak se vám aktuální období daří překlenout z pohledu fotbalového komentátora?
Nedaří. Ne, vážně je to strašný. Spousta lidí řekne, že to je jen sport. Ale pro hodně lidí, co chodí do práce a mají jen ten fotbal, je to asi hrozné. Chápu, že se řekne, že zdraví je přednější. Je to svatá pravda! Ale když jim vezmete třeba to jedině, co mají kromě svého normálního života... Myslím, že ale třeba v Anglii to berou lidi ještě hůře. My zase nejsme takoví blázni, při vší úctě. Ale zpátky k otázce. Těšil jsem se na play-off hokeje, na to, jak si dám pivo na zahrádce, jak po hokejový sezoně dojedeme v hezkém počasí fotbal, dáme pár dní u moře… A vlastně není nic z toho. Na O2 TV Sport nabídneme historické zápasy Ligy mistrů, kluci připravují seriál k účasti Slavie v Lize mistrů. Svět jede dál, i když je nyní velmi chudý a smutný. Ty emoce z velkých zápasů prostě nenahradíte.

Jak to snášíte optikou fotbalového fanouška? Každý týden jste byl přímo na stadionu, spoustu dalších zápasů sledoval v televizi, a teď jako když utne…
Vnímám to tak, že dospělému přestárlému miminu vezmete hračku. Fotbal je fenomén a už ve starém Římě platilo na lidi „Chléb a hry“. Tam to císaři zneužívali, ale věřím, že to dobré z toho zůstalo. A že brzy se sejdeme na stadionech a bude vše v normálu. Vůbec nevím, co si o tom všem myslet. Titulky jsou strašné, situace ve světě v panice, umírají lidé. Pro spoustu lidí to znamená tragédii, ale lidstvo zvládlo horší věci. Války, v nichž umíraly desítky milionů lidí. Nechci to zlehčovat, je to hodně špatné, ale sport přežil všechno a vždycky se vrátil. A vrátí se i nyní. Věřím, že k němu najdeme cestu a že bude stejným spouštěčem emocí, jakým byl vlastně ještě před měsícem.

A co soukromý život? Dotýká se vás pandemie koronaviru nějak zásadně i v tomto směru?
Možná jen v tom, že mám víc času na kočky a doplnit archiv či statistiky. Poslední dobou tak nějak žiju pro sebe, ovšem dotýká se mě to v tom, že nemůžu jít do Kulovýho Blesku (restaurace na Praze 2) na jedno... Ale zase nechci, aby to vyznělo, že si z něčeho dělám legraci nebo že pivo a fotbal jsou středobod světa. Vnímám, co se děje a několikrát denně je mi hodně smutno. A dal bych vše za to, aby se svět vrátil o tři měsíce zpátky. Všichni ovšem víme, že to jaksi nejde.

V O2 TV Sport nejste jen fotbalovým komentátorem, ale i šéfem a moderátorem hokejové sekce. Dá se říct, který sport vám chybí více?
Oba! Těšíte se na play-off. Jak jsem říkal, vše ladíte na to, až se bude hrát o pohár. Mám to stejně. Je prázdno. Když chcete dělat tuhle práci naplno, tak tam musíte dát srdce, a to srdce nyní je úplně v lese, jak se říká. Bylo nastavené, že nyní se otevře a emoce budou stříkat v semifinále. A najednou rána! To samé fotbalové derby. V týdnu se přemýšlelo, jestli se bude vůbec hrát. Vrchol sezony a vy o něj přijdete. Může každý říkat, že pro hráče je to jen práce. Ale v první řadě je to život a emoce. A ty najednou nejsou.

Zatímco sezona Tipsport extraligy už byla předčasně ukončena, aktuální ročník FORTUNA:LIGY se stále může ještě dohrát. Věříte tomu?
No o mých pocitech to není. Moc si přeju, abychom v půlce května mohli hrát, ale nejsem ten, kdo řekne nějaká procenta. Kdybych řekl, že doufám, bylo by to málo. Věřím, a hlavně chci hrát co nejdříve. Už kvůli fanouškům u televize. I kdyby to na stadionech bylo měsíc bez nich, tak věřím, že by je potěšilo vidět živý pořádný fotbal. Moc si přeju, aby tahle situace posílila sport. Ekonomicky to půjde dolů, ale emočně aby byl sport ještě větším fenoménem i tím, co lidem chybělo nejvíc.

Pokud se soutěž už nerozjede, v úvahu připadají asi jen dvě možnosti k řešení. Sezonu předčasně ukončit, nebo ji anulovat. Co byste zvolil vy?
Za mě jasná věc. Můžete někoho označit za mistra. Ale vemte si v tenise. Hráč skrečuje a každý vám řekne, že to není ono... Jo, vyhrál jsem. Dostanu peníze, postupuju, ale nic není lepší než proměnit mečbol. Takže vyhrát ligu bez emocí, bez vítězného gólu, radosti, fanoušků, týdne slavení, zážitků... To je, jako když jdete na rande a nedostanete ani pusu. Tudíž volím sezonu bez mistra. Slavia si druhou hvězdu vyhraje brzy, a pokud by byla mistrem, říkám, že je to jen řádek ve wikipedii a ne titul se vším. I když je samozřejmě podle aktuální tabulky nejlepší. Asi jako když vzpěrač vyhraje olympiádu v Atlantě 96 v roce 2010, protože nějaký Bulhar dopoval... Tak vám přijde medaile poštou s inkasem. Sorry, to nechceš.

Velkým tématem je třeba i záložník Sparty Guélor Kanga, kterému v létě končí na Letné smlouva. Měla by mu Sparta nabídnout novou?
To není otázka pro mě. Za mě byl klíčovým hráčem současné Sparty, ale mají asi spoustu svých starostí, a navíc s tím klíčovým hráčem nic nevyhráli a jsou kdesi uprostřed tabulky. Mně ale nepřísluší tohle hodnotit. Ovšem podle toho, jak vypadala sestava Sparty v derby, asi cítíme, že se připravuje na dobu po Kangovi. Měla by ale zaujmout jasné stanovisko, jakým směrem dál. To mi několik let chybí. Jde však samozřejmě o peníze, jakou by chtěl smlouvu a další věci. Dovedl bych si ho představit dál ve Spartě, ale měl bych také finanční strop, na který nevím, jestli by přistoupil. Poměr cena - výkon je to, co bude nyní po koronaviru strašně důležité pro všechny.

O které další hráče máte obavu, že je kvůli pandemii koronaviru už v lize možná neuvidíme?
Já chci vidět hlavně nějaké hráče a přejme si, aby to bylo co nejdříve. Platí, že čím dřiv to vypukne, tím menší budou ztráty. Ale to není jen ve fotbale.