Covid-19 i v Edenu. Nastoupí Slavia příští úterý v Boleslavi? A vrátí se do hry zrušení nadstavby?

Covid-19 i v Edenu. Nastoupí Slavia příští úterý v Boleslavi? A vrátí se do hry zrušení nadstavby?
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

„Slavii chce každý porazit. Na podzim jsme s ní v Edenu odehráli slušné utkání, bohužel v závěru jsme neproměnili penaltu. Věřím, že máme kvalitu na to, abychom nyní příští úterý Slavii obrali doma o body,“ prohlásil nedávno boleslavský kapitán Marek Matějovský, který navzdory svému dlouhodobému zranění (Achillova šlacha) prodloužil s klubem smlouvu až do června 2021. Jenže už v pondělí jsme se dozvěděli, že jeden z hráčů Mladé Boleslavi má pozitivní test na nemoc covid-19, a v úterý dopoledne oznámil slávistický šéf Jaroslav Tvrdík, že nemocný je i jeden ze slávistů. 

Nadstavba komplikuje dohrání ligy víc než „klasika“

Utkání 25. kola Mladá Boleslav-Slavia (úterý 26. května, 20.00, O2 TV Sport) je tak ohroženo. Bude odloženo? A nevrátí se pak do hry možné zrušení nadstavby? Existence nadstavby totiž v případě odložených duelů dohrání sezony ohrožuje mnohem více než klasický model ligy. Musí se totiž čekat, až se kompletně (poslední dvě kola navíc ve stejném čase) dohraje základní část a teprve pak může zahájit své boje nadstavba. Uvědomil si to někdo z vedení LFA, když dohrání soutěže bez nadstavby v případě zdravotní potřeby velmi striktně a nekompromisně odmítal a odmítá?

„Jeden z hráčů Slavie má pozitivní test na koronavirus. Klub ruší dnešní přípravný zápas (s Jihlavou – pozn. aut.) a vyčká na další pokyny hygienické služby,“ napsal v úterý dopoledne na Twitteru Jaroslav Tvrdík.

Spoluhráči nakažených musejí znovu na testy

Už předtím se diskutovalo, jak řešit situaci v Mladé Boleslavi. „Ano, v rámci testování jsme jeden pozitivní případ v rámci týmu boleslavských fotbalistů zaznamenali. Výsledek jeho testu byl k dispozici v sobotu, ještě se v ten den vyskytoval na přípravném utkání, ale hráči nebyli v kabinách, jen venku. Proto zatím nebylo třeba vyhlásit karanténu i pro další hráče. Je do ní umístěn toliko ten jeden pozitivně testovaný. A také osoby, se kterými v předepsaném období přišel do blízkého styku, to ovšem není nikdo z fotbalového oddílu,“ potvrdila serveru Seznam Zprávy Dana Šalamunová, mluvčí středočeské krajské hygienické stanice.

Proto dnes, tedy v úterý, museli všichni fotbalistovi spoluhráči a osoby pohybující se v těsné blízkosti týmu na další test. „Jeho výsledky pak budou známy podle toho, jak bude zatížena kapacita laboratoře, orientačně by to ale mělo být zhruba do 24 hodin,“ upřesnila pro Seznam Zprávy Šalamunová.

Pokud by v mladoboleslavském klubu přibyli další pozitivně testovaní, krajský hygienik by eventuálně mohl karanténu rozšířit na celý tým.

Podobný postup se dá očekávat i v případě pražské Slavie, ovšem minimálně s denním zpožděním.

Potká je osud Dynama Drážďany?

FK Mladá Boleslav s pražskou Slavii by tak mohl čekat osud Dynama Drážďany ve druhé německé bundeslize, za které mj. hrají exslávisté Josef Hušbauer a Ondřej Petrák. V Německu sice o minulém víkendu restartovali první i druhou bundesligovou soutěže, ovšem těsně před tímto restartem byli pozitivně testování dva drážďanští hráči (dohromady celkem tři), tým šel do dvoutýdenní karantény, a jeho dva zápasy v Hannoveru a s Fürthem byly odloženy.

„Ondra Petrák říkal, že byl v šoku, já bych použil ostřejší slova. Byl jsem hodně naštvanej. Slíbili, že když se někdo nakazí, tak půjde do karantény jen ten dotyčný a týmu se týkat nebude. A najednou jsme v karanténě celé mužstvo. Budeme minimálně měsíc mimo hru, ostatní týmy budou mít třeba tři kola do konce a my teprve budeme začínat? Nevím, jak to chtějí udělat, aby byla soutěž regulérní a všichni měli stejné šance. Jediné, co mě napadá, je to ukončit,“ prohlásil bezprostředně poté, co se tuto zprávu dozvěděl, velmi rozzlobený Josef Hušbauer.

Vedení soutěže však zůstal klidné s tím, že šlo jen o dvě utkání z celkového počtu jedenaosmdesáti, tedy z devíti kol. „Je ale jasné, že existuje určitý limit, kdy už by to nebylo uskutečnitelné,“ šéf Německé fotbalové ligy (DFL) Christian Seifert, ovšem ten konkrétní „limit“ neurčil.

Jenže v Německu nemají nadstavbu, zbývalo jim jen devět, nyní už pouze osm kol, do konce, zatímco v Česku s nadstavbou jedenáct.

Sejde se grémium znovu?

Česká nejvyšší soutěž si minulé úterý stanovila, že nejvyšší soutěž musí skončit v neděli 19. července. To mají být na pořadu odvety baráže o první ligu. Nadstavba o titul i záchranu však má své poslední kolo na pořadu už ve středu 8. července.

Problém je však s regulérností a s termíny. Poslední dvě červnová kola základní části – ve středu 10. června v neděli 14. června – se musejí odehrát ve stejný čas. Odložila by se? Nebo by Slavia s Boleslaví dostaly výjimku a dohrály by své zápasy až po tomto datu a odložena by byla kompletně nadstavbová část?

Jak ž bylo zmíněno, v Německu bez nadstavby to totiž mají termínově jednodušší, v Česku se musí nejprve čekat na dohrání základní části a teprve podle jejích kompletních výsledků lze rozehrát nadstavbu.

Jaroslav Tvrdík si minulé úterý na jednání ligového grémia vymohl, že v případě možného prodloužení soutěže za 19. červenec 2020 se bude muset konat další podobné grémium, které rozhodne o tom, jak dál.

Kdyby se musely na základě rozhodnutí hygienických stanic zápasy Slavie a Mladé Boleslavi odložit, tato situace by nastala. Vzhledem k tomu, že se hraje systémem středa – neděle – středa, mohlo by při dvoutýdenní povinné karanténě jít až o tři duely obou celků.

Inspirace Srbskem?

Pro Slavii by to bylo nevýhodné i ze sportovně psychologického důvodu. Kdyby totiž v dané době druhá Viktoria Plzeň své zápasy vyhrála (na Spartě a v Ostravě, plzeňský duel 26. kola s Boleslaví by byl rovněž odložen), dostala by se po neúplném 27. kole vedoucím červenobílým na dohled pouhých dvou bodů.

Lze předpokládat, že by Slavia, ale možná i další kluby, v případě odkladu svých utkání chtěla urychleně svolat slíbené grémium, kde by mohla vyvolat hlasování o zrušení nadstavby a určení konečného pořadí již po 30. kole.

Takhle to ostatně doporučuje i vedení UEFA a udělali to už 6. května například v Srbsku, kde se má liga znovu rozjet 30. května. Podle srbské asociace bylo pro zrušení nadstavby a zkrácení sezony jedenáct ze šestnácti účastníků nejvyšší soutěže, jen pět klubů včetně nejznámějších bělehradských týmů Crvené Zvezdy a Partizanu hlasovalo proti.

První kolo testování mezi kluby kompletní. Z celkových téměř 1500 testů jsou dva pozitivní

Ligová fotbalová asociace zajistila pro všech 32 profesionálních klubů testy metodou PCR na přítomnost viru SARS-CoV-2, kterých se v uplynulých dnech podrobili nejen všichni hráči A týmů a realizačních týmů, ale i vybraní pracovníci jednotlivých klubů. Testy prokázaly pouhé dva případy – po jednom v klubech FK Mladá Boleslav a SK Slavia Praha, u všech zbývajících 1440 testů nebyla nákaza nalezena.

Testy probíhaly u všech klubů od minulého pátku do pondělí a zpracovaly celkem téměř 1500 vzorků. Ligová fotbalová asociace během dnešního odpoledne obdržela zprávu, že z celkového počtu necelých 1500 otestovaných osob byla nákaza koronavirem potvrzena pouze u dvou osob. K jednomu pozitivnímu vzorku z klubu Mladé Boleslavi dnes přibyla jedna další osoba z pražské Slavie. Všech zbývajících 1440 testů bylo negativních. V obou pripadech se jednalo se o bezpriznakove případy.

Všechny profesionální kluby při svém tréninkovém procesu v uplynulých týdnech plně respektovaly nastavená pravidla Ligové fotbalové asociace schválená pracovní skupinou ministerstva zdravotnictví ČR. Další postup v případě obou klubů je nyní plně v kompetenci místně příslušných krajských hygienických stanic. LFA ani samotné kluby nebudou zveřejňovat identitu nakažených osob. Všechny kluby bez výjimky budou ještě v následujících dnech absolvovat plánované druhé kolo PCR testů, kterých se znovu zúčastní všichni hráči, členové realizačních týmů a další pracovníci klubů.