Defenzivní klenot Jugas: Tolik testů na covid jako my, tu snad neměl nikdo v republice

Defenzivní klenot Jugas: Tolik testů na covid jako my, tu snad neměl nikdo v republice
ROZHOVOR

Před sezonou se počítalo, že bude tvořit jeden ze základních defenzivních kamenů Liberce. I kvůli zranění se však důrazný stoper Jakub Jugas zatím do sestavy Slovanu dostává jen pomalu. Jak se těší na soupeře v Evropské lize, co soudí o své aktuální situaci či jak se dívá na nejpalčivější problém aktuálních dní, tedy období nejistoty kvůli pandemii koronaviru, se dočtete v rozhovoru, který kmenový hráč Slavie poskytl portálu eFotbal.cz. 

Co říkáte na nedávné nařízení ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který odložil program minimálně dvou nejbližších ligových kol?
Překvapilo mě to. Vzhledem k tomu, jak kluby ke koroně přistoupily, jaké prostředky investovaly… Vždyť my jsme vlastně byli možná nejhlídanější skupinou v republice! Že nám i přesto zakázali hrát, vnímám jako nespravedlivost. Příště by to chtělo do toho vložit i trochu rozumu.

Ono to skoro vypadá, jako by Prymula o těch preventivních opatřeních, která FORTUNA:LIGA činila ještě nad rámec všech možných doporučení, snad ani nevěděl. Přijde vám to také tak?
Určitě. Vždyť samy kluby si odsouhlasily dost podrobný manuál, jak se právě této situaci vyhnout. Hráči jsou testováni skoro dvakrát týdně, a když je někdo pozitivní, musí z týmu okamžitě pryč.  Troufám si tvrdit, že tolik testů na covid jako my, tu snad nikdo neměl. To riziko přenášení nákazy je naprosto minimální. A když si vezmete, kolik to kluby stálo peněz, je fakt necitlivé, že fotbal odstavily stejně jako další sporty, které do toho neinvestovaly nic.

Jak se vlastně na hrozbu covidu díváte vy osobně?
Ta narůstající čísla nakažených člověk samozřejmě vnímá. Mladším lidem to snad ublížit až tolik nemůže, u těch starších to však může mít fatální následky. Proto covid rozhodně nepodceňujeme. Když to ale vezmete z pohledu, jakými prostředky s ním ligový fotbal bojoval, přijde mi to odstavení opravdu zvláštní.

Pro Liberec je odložení zápasů o to nepříjemnější, že už příští týden má vstoupit do Evropské ligy domácím zápasem s belgickým Gentem. Jak velká je to komplikace?
V tom bych zase takový problém neviděl. Komfortní to úplně není, ale o reprezentační pauze stejně nikdo nehrál a my jsme v ní aspoň měli přátelák s Duklou. Ten víkendový zápas v Teplicích by se nám samozřejmě hodil, to je jasné. Ještě horší by však bylo, kdyby se ani za ty dva týdny liga nerozjela a my hráli jen zápasy evropských pohárů. To už by problém samozřejmě byl.

Jak ten dvoutýdenní odklad nese trenér Pavel Hoftych, který je známý svým ne úplně pozitivním postojem ke všem těm opatřením proti koronaviru?
Zatím to trenér bere s nadsázkou. Ale jestli ani po té pauze liga nezačne, myslím, že pro nějaké to ostřejší slůvko nepůjde daleko (s úsměvem)

Prymula už ujišťoval, že za dva týdny bude liga zpět. Věříte tomu?
Doufám, že jo. Když si vezmete, že budeme hrát bez diváků, takže na stadionu bude 130 lidí, z toho minimálně stovka kompletně protestovaná… Třeba hokejisté nebyli testováni vůbec a ligu hráli také. Jaký je tedy mezi námi rozdíl? Možná v tom, že fotbal investoval obrovské prostředky, abychom byli tou nejhlídanější skupinou v republice. Abychom mohli dál hrát. Jenže stejně máme smůlu.

Liberec měl skvělý úvod ročníku, vy sám jste si ho ale zatím příliš neužil. Určitě jste čekal, že těch šancí v sestavě bude mnohem víc…
Tak já do Slovanu přicházel po zranění, které jsem shodou okolností utrpěl ve vzájemném utkání ještě v dresu Jablonce. Věděl jsem, že aspoň zpočátku si asi tolik nezahraju. Když jsem pak dostal prostor doma proti Pardubicím, ten zápas pro nás dopadl neslavně (0:3). Je mi jasné, že na další šanci si nejspíš musím chvíli počkat.

Spravil jste si chuť aspoň výhrou 3:0 v přípravě nad Duklou?
Samozřejmě jsem rád za každé zápasové vytížení. Ať už jde o přátelák nebo ostrý zápas. Navíc Dukla hrála fakt dobře, o to cennější vítězství to bylo.

Mluvil jste už s trenérem Hoftychem o tom, kdy by se vaše situace mohla začít měnit?
Takovou komunikaci jsme spolu nevedli. Ve fotbalovém životě jsem už něco zažil a vím, že si teď na šanci budu muset počkat. Jestli přijde za týden, měsíc nebo třeba mnohem déle, teď opravdu netuším. Ale vím, že do sestavy se budu muset prodrat sám. Nikdo jiný mi s tím nepomůže.

Po sezoně vám však končí smlouva ve Slavii, takže hrajete o budoucnost. O to víc pro vás musí být současná sitauce svazující…
Jasně, s tím jsem do Liberce šel.  Že hraju hlavně o sebe a o budoucnost. Pro mě je nejlepší, když bude hrát dobře tým a já v něm budu fungovat. Když ale zůstanu jen na lavičce, je mi to svým způsobem k ničemu.

Co když se vaše situace do konce podzimu výrazněji nezlepší? Jste připraven to v zimě řešit i případným odchodem?
Teď je těžké na to odpovídat. Za dva měsíce mohu být právoplatným členem sestavy, ale také nemusím hrát vůbec. Zatím nechci nic předjímat.

A jste třeba v kontaktu s koučem Jablonce Petrem Radou, který o vaše udržení měl eminentní zájem?
Pan Rada mi už v létě volal a ptal se na mou situaci. I když jsem v Jablonci nezůstal, popřál mi hodně štěstí a řekl, že mu můžu kdykoli zavolat. Je to od něj moc fajn přístup.

A jak se těšíte na Evropskou ligu, kde v základní skupině potkáte slavné celky jako Hoffenheim, Crvenou zvezdu nebo Gent?
Všechno to jsou nesmírně kvalitní týmy. V kabině z nich takové nadšení však nepadalo, protože to nejsou až tak zvučná jména, ale strašně silní soupeři. Navíc v celkem krátké vzdálenosti na dolet. Určitě se na Evropskou ligu moc těším, byť aspoň u nás proběhne asi zcela bez diváků. A kdo ví, zda ty domácí zápasy vůbec odehrajeme v Česku, a ne na neutrálním stadionu.

Brousit si v takové sutuaci zuby na postup by asi bylo hodně troufalé...
Jasně, já ale myslím, že by nám Evropská liga mohla hodně sedět. Když nejsme favority, tak hrajeme dobře, zezadu a rychle nahoru. Znovu ale říkám, že nás čekají hrozně kvalitní soupeři. Třeba Hoffenheim nedávno porazil doma Bayern 4:1. Určitě se tak máme na co těšit, nečeká nás vůbec nic jednoduchého.