Na Dukle je fantastická skupina lidí. To je první předpoklad k tomu dělat věci dobře, září Barák

Na Dukle je fantastická skupina lidí. To je první předpoklad k tomu dělat věci dobře, září Barák

Zatímco Antonína Baráka v současnosti zastihnete v Hellasu Verona, jeho stejnojmenný otec, jenž je považován za jednoho z největších fotbalových odborníků v zemi, začal pomáhat Dukle jakožto koordinátor metodiky mládeže.

Co přesně bude mít na dejvické Julisce na starosti? "Nejvíce koordinaci a metodiku mládežnických týmů. Se všemi kategoriemi se budeme pravidelně potkávat a tvořit plán v cyklech. Je důležité dodržovat principy v jednotlivých věkových kategoriích, což znamená, že hráči v určitém věku nejvíce rozvíjí míčovou techniku a v jiném zase akceleraci. S trenéry se o tom všem bavíme a budeme se to snažit zapracovat do našich plánů," informoval na webu fkdukla.cz Barák starší.

Styl a doba se oproti minulosti diametrálně změnila. "Už z toho je trošku klišé, když se všude říká, že se děti nehýbou. Ale ona to je pravda. Dneska dětem chybí spousty pohybu denně. Já jsem se jako dítě sportoval tři až čtyři hodiny denně. To dnešní děti mají problém téhle kvóty dosáhnout za týden. Taková je prostě doba a my k ní tak musíme přistupovat. Dělají to tak ve všech vyspělých zemích na světě. Je také důležité myslet na to, že děti z jakéhokoliv sportu by měly mít všesportovní přípravu. Troufám si říct, že v tomhle jsme na Dukle napřed. Pracujeme třeba s jógou, judem nebo gymnastikou. To je velice důležitá věc," přidal na stránkách fkdukla.cz rodič bývalého záložníka Příbrami, Slavie, Udinese a Lecce.

Na jaké úrovni jsou podle jeho názoru v současnosti mládežnické týmy Dukly? "Mohl jsem sledovat jakousi transformaci Dukly díky trenérům jako Petr Fišar, Jaroslav Žipaj, Pavel Sedláček i spousty dalších. To jsou trenéři, kteří byli v jiných velkých klubech, pak přešli na Duklu a začali ji budovat. Je jejich zásluhou, že mládež Dukly je na takové úrovni jako teď. Dříve hrály za Duklu děti z ulice soutěže jako je Pražský přebor a nestálo to za nic. Teď hrajeme ve většině kategoriích v první nebo druhé lize, což je fantastická vizitka. Krásný feedback je taky ten, že soupisku B-týmu tvoří většina kluků z Dukly, kteří prošli žáky i dorostem. To je ukázkou fantastické práce celého klubu," doplnil na fkdukla.cz ten, jenž pomáhal vychovat i Slepičku, Zápotočného, Rajtorala, Řezníčka, Pilíka, Fantiše, Maška, Černého, Vošahlíka, Wágnera či Matějů.

A jak konkrétně by chtěl pracovat na rozvoji jednotlivých hráčů? Přeci jen jde o dlouhodobý proces, který se neprojeví hned. "Chce to čas, musíme být trpěliví. Ale jsme na správné cestě. Já jsem se například před lety seznámil s Josefem Andrlem, což je jeden z nejlepších kondičních koučů u nás s přesahem do zahraničí. Budeme mít pravidelné vzdělávací semináře, které se budou ze sedmdesáti procent odehrávat na hřišti, takže si věci hned vyzkoušíme v praxi. Zlepšíme tím pohybovou složku hráčů a trenéři hned dostanou zpětnou vazbu. Zapojí se do toho i áčko v čele s Romanem Skuhravým. Jsme v kontaktu také s Pavlem Suchánkem, odborníkem na výživu z IKEM. Máme spoustu nápadů, jak se rozvíjet. Od testů přes výživové doplňky, doporučení rodičům, výživa, spánek… Co vím, tak Petr Fišar pracuje s mentálním nastavením hráčů, to je další posun vpřed. Máme velkou radost z toho, že je na Dukle fantastická skupina lidí. To je první předpoklad k tomu dělat věci dobře," uzavřel Barák.

Velké kauzy Malíka významně vyčerpávají: Na jednoho člověka v tak krátké době je to poměrně velká nálož