Šmicerova, Kollerova a Barošova FEVOLUCE? Ano! Ale přijde i Řepkova řádná sebereflexe?

Šmicerova, Kollerova a Barošova FEVOLUCE? Ano! Ale přijde i Řepkova řádná sebereflexe?
KOMENTÁŘ

 Internacionálové Vladimír Šmicer, Milan Baroš, Jan Koller, Tomáš Sivok a další „aktivisté“ v čele s bývalým dlouholetým generálním sekretářem FAČR Rudolfem Řepkou představili iniciativu jménem FEVOLUCE (Fotbalová evoluce) za změnu českého fotbalu. Chtějí oslovit především kluby z nejnižších soutěží a jejich prostřednictvím ovlivnit volby do okresních svazů a tím i do vedení FAČR.

„Je měsíc od zadržení Romana Berbra a FAČR vydala jedno prohlášení a jinak se nic neděje,“ konstatoval Vladimír Šmicer, proč mj. iniciativa vznikla na on-line tiskovce, která se shodou okolností konala v pátek 13. listopadu.

Nebuďme pověrčiví a nehledejme v tom žádnou symboliku. Šmicer zdůraznil, že iniciativě, která své cíle uvádí také na webu fevoluce.cz, nejde o funkce. Chce především ukázat, že fotbal se musí změnit odspodu. Od okresů a krajů, kde měl dosud Berbr takřka neotřesitelnou podporu, což jemu a jeho lidem zajišťovalo hlasy při valné hromadě.

„Chápu, že můžu být vnímán jako kontroverzní osoba, co byla dvacet let ve vysokých funkcích ve fotbale. Ale miluju fotbal a beru ho jako poslání. A nechci být ten, co jen kritizuje. Proto moje sebereflexe je, že jsem se rozhodl pomoci a budu kandidovat v teplickém okrese,“ prohlásil Rudolf Řepka.

„Chceme čistej fotbal“ 

Chceme čistej, dobrej fotbal. Kdy jindy než teď se ho snažit narovnat. Beru to jako morální povinnost,“ vysvětlil mj. Vladimír Šmicer. 

Jenže vyjma Teplic se k tomu nikdo nevyjádřil. Bylo to nemilé překvapení, jestli vůbec kluby o změnu stojí. Tím jsem byl hodně zklamán,“ konstatoval Jan Koller.

Je dobře, že se internacionálové s bývalými, koncem roku 2018 ze Strahova „odejitými“, mládežnickými trenéry (Antonín Barák starší, Tomáš Maruška ad.) a některými herci (Ondřej Vetchý, David Novotný, Ladislav Hampl) chopili inciativy, když většina klubů bázlivě mlčí. Jen bych rád dodal, že ještě v době, kdy byl Roman Berbr u moci (a Řepka a mnozí další na Strahově), tak podobné požadavky odvážně již dávno vznášeli fotbaloví aktivisté ze spolku ČISTÝ FOTBAL v čele s Lukášem Říhou či inciativa VÝZVA 2021, kterou přesně před rokem inicioval bývalý uznávaný rozhodčí Ivan Grégr a o níž magazín HATTRICK obsáhle informoval. 

„Jde nám o důvěryhodnost.“ No právě

Jak jsem napsal již na Facebooku, tuhle Fevoluci samozřejmě podporuji. Když ale Rudolf Řepka na on-line tiskovce mluvil o sebereflexi, tak věřím, že ji provede ještě konkrétněji a mnohem důkladněji. A otevřeně se omluví za to, jak coby generální sekretář FAČR ještě v prosinci 2017 moderoval volební valnou hromadu pro Romana Berbra a Martina Malíka. A stavěl se otevřeně proti opozičnímu kandidátovi Petru Fouskovi. 

Nemíním v zárodku ničit bohulibé aktivity, ale už na startu je třeba vyvětrat a začít s čistým stolem. Třeba asociační internetový týdeník Gól 2. srpna 2017 přinesl rozhovor s názvem: „Generální sekretář FAČR Rudolf Řepka: Jde nám o důvěryhodnost a transparentnost fotbalu!“ V době, kdy byl předseda FAČR i celá FAČR obviněni z dotačních podvodů a vlády nad Strahovem se ujal Roman Berbr, Řepka mj. prohlásil: „Za poslední dva roky jsem měl z chodu FAČR a naší práce hodně dobrý pocit. Cítil jsem, že se v našem fotbale přestalo politikařit a bojovat o funkce. Asociace v poslední době představila řadu skvělých projektů a myslelo se konečně především na reálný fotbal.“ 

Tak určitě,“ řekl by klasik. Mimochodem ani ta „Fevoluce“ není nový název či objev. Ve stejném rozhovoru totiž Rudolf Řepka v Gólu říká: V roce 2015 jsme na celém území Česka zavedli projekt tzv. Fotbalová (R)Evoluce, což je digitalizace fotbalových agend.“

Důvěřuj, ale prověřuj

Mám Vladimíra Šmicera hodně rád a moc si ho vážím za jeho fotbalovou kariéru i odvážné postoje. Ale když říká, že by si dovedl ve vedení českého fotbalu představit spolupráci s lidmi, jako je kromě Rudolfa Řepky třeba exslávistický sportovní ředitel Jan Nezmar, napadají mě různé otázky. 

Jako například: 

Kdo se tu ještě nedávno přátelil a pravidelně scházel s Berbrem a Rogozem a dával „Náčelníka“ dohromady se slávistickým bossem Tvrdíkem, což si „Fidel“ moc a moc pochvaloval? 

„Důvěřuj, ale prověřuj,“ říkal jiný představitel socialistické revoluce.

Porazit „malé Berbry“ a určit lídra

Opravdu nechci kazit fotbalovou revoluci ani evoluci. Ani tříštit síly, jde hlavně o to porazit všechny „malé Berbry“ v okresech a v krajích.

Když slyším, jak chce „očistu“ vzít do svých rukou jeden z nedávných největších podporovatelů Romana Berbra, bývalý sudí Jan Jílek, předseda Jihočeského krajského fotbalového svazu, tak je třeba mít se na pozoru.

A hlavně v těch okresech pilně pracovat. Jako to třeba dělají aktivisté ze spolku Čistý fotbal, kteří už před Berbrovou kauzou systematicky vyhledávali poctivé a pracovité lidi do okresních svazů. Dali dohromady i mapu českých okresů se semaforem, kde svítí zelená, oranžová a červená, tedy proberbrovská, barva. A že těch červených stále, hlavně v Čechách, stále je. Ještě to chce hodně práce.

Asi by bylo také dobré co nejdříve znát jméno celostátního opozičního lídra. Nenapadá mě nikdo jiný než zkušený fotbalový diplomat, nyní pracující v Řecku pro UEFA, Petr Fousek, jenž kandidoval už v roce 2017 proti Martinu Malíkovi. 

Pozice Rudolfa Řepky? Když provede sebereflexi, vyhraje v teplickém okrese, nechť se vrátí na Strahov do své bývalé pozice generálního sekretáře. Kvalitních fotbalových úředníků nemá český fotbal dost.