Expert Rosa: Slavia je dál než Sparta, Simova cesta by mohla vést přes West Ham

Expert Rosa: Slavia je dál než Sparta, Simova cesta by mohla vést přes West Ham
ROZHOVOR

Donedávna ještě elitní ligový stoper, dnes uznávaný expert televizní stanice O2 TV Sport, taková je pozice Antonína Rosy. Proč věří víc Slavii a co říká na adresu jejího ofenzivního univerzála Abdallaha Simy?

Jaký zápas očekáváte od souboje těchto dvou prestižních celků?
Určitě tam bude enormní nasazení z obou stran, to je bez debat. Na rozdíl od předchozích derby si ale myslím, že půjde i o dobrý fotbal. Slavia je ve skvělé formě a Sparta má ve svém kádru dost technických hráčů, aby i ona přispěla ke kvalitě utkání. Proto čekám lepší fotbal, než se hrál v předešlých derby.

Má podle vás Sparta vůbec největší šanci za poslední roky Slavii porazit?
To si zase nemyslím. Pro mě je pořád velkým favoritem Slavia, která má zažitý svůj herní systém a přesně ví, jakým způsobem se chce prezentovat. V tom se trochu liší od Sparty, jež často mění způsob hry. To už je ale jisté specifikum trenéra Kotala, který často mění herní styl v závislosti na soupeře. Pokaždé zvolí trochu jinou taktiku, a možná i proto si hra Sparty stále trochu sedá. Říká se, že derby nemá favorita, ale pro mě je favoritem Slavia.

Sparta vyhrála derby pražských „S“ naposledy na jaře 2016. Podle vás tedy bude tato série natažena dál...
Podle mě ano. Nefandím ani jednomu, ale Slavia je v tuto chvíli dál než Sparta.

Sparta sezonu skvěle odstartovala, ale teď se zdá, že i vinou řady absencí jí začíná docházet dech… Souhlasíte?
Sparta určitě dobře odstartovala a jde tím správným směrem. Už si vybírá do týmu i ty správné hráče, kteří ji posouvají směrem dopředu. Hodně bolestná pro ni ovšem byla ztráta Adama Hložka, jenž je klíčovým hráčem. Právě on dělal ten nejlepší servis Julišovi, což teď trochu nahrazuje Karlsson. Ten má ale výkonnostní výkyvy, když jednou zahraje a pak dvakrát ne. Celkově ta zranění Spartu přibrzdila, v tom určitě souhlasím.

Sparta má v kádru Hložka, Slavia zase Simu. Je ta vlna chvály na něj zasloužená?
Podle mě určitě ano. A nejen díky tomu, že střílí góly. I jeho pohyb na hřišti je něco, co jsme tady dlouho neviděli. A jestli se mluvilo o tom, jak cenní jsou pro Slavii Deli nebo Ngadeu, tak Sima je pro Slavii ještě mnohem větší klenot. Nedávno trenér Trpišovský řekl, že mu předpovídá velkou budoucnost ve Slavii. Já zase tvrdím, že ho velká budoucnost čeká ještě ve větším klubu. Je to hráč, který roste pro Premier League.

V jakém světovém celku byste ho rád viděl?
Těžko říct. Nemyslím si, že už teď je Sima ve fázi, kdy by mohl rovnou jít do světového velkoklubu. Spíš bych to viděl na cestu třeba přes West Ham a pak zamířit ještě o úroveň výš.

Jak dlouho podle vás Sima s Hložkem ještě vydrží hrát českou ligu?
Na to asi každý má svůj názor. Ze své pozice nedokážu posoudit, jestli by měli odejít už teď v zimě, nebo tu ještě nějaký čas vydržet. Hložka bych si jednou přál vidět v bundeslize, třeba v dresu Borussie Dortmund. I kvůli reprezentaci si ale hlavně přeji, aby oba pravidelně hráli a sbírali zápasové zkušenosti.

Mimochodem, Slavii a Spartu dělí v tabulce jen dva body. Rozdají si to mezi sebou i o titul, nebo do boje o pohár ještě promluví i někdo další?
Jediný další klub, který ještě může promluvit do bitvy o titul, je podle mě Plzeň. Byť na tom teď není vůbec ideálně, tak věřím, že si to tam sedne a že ještě bude oba tyto kluby prohánět. Jinak jsme se ale vrátili do doby, kdy lize vévodí obě pražská „S“. A je to zasloužená situace. Spartu muselo obrovsky povzbudit, že Slavia zaváhala v minulém kole doma s Brnem. To totiž znamená, že úspěch v derby může Spartu zase vrátit do čela tabulky. A to je samo o sobě motivace jako hrom.

A jakým výsledkem derby podle vás nakonec skončí?
Kdybych si měl tipnout, tak řeknu výhru Slavie 2:1.