Šmicer bez podpory velkých hráčů nemá šanci na úspěch, říká Hašek. Ukázat cestu by měli Křetínský a Tvrdík

Šmicer bez podpory velkých hráčů nemá šanci na úspěch, říká Hašek. Ukázat cestu by měli Křetínský a Tvrdík

Český fotbal letos na jaře čekají volby nového vedení. Bývalý šéf ČMFS Ivan Hašek si nemyslí, že by měl opět hájit své křeslo současný první muž Martin Malík a to z prostého důvodu - i on byl součástí systému, ve kterém úřadoval nyní stíhaný Roman Berbr.

Jak velké naděje dává tomu, že se domácí fotbal promění? "Může se změnit, on se i částečně mění. Na druhou stranu si říkám, kdo byl v opozici, když byl Berbr u moci? Kolik lidí mluvilo, kolik kritizovalo? Dají se spočítat na prstech jedné ruky. A teď zničehonic vylezla spousta hrdinů, kteří vědí, jak se fotbal má dělat. Proč nešli do konfliktu dřív? Nicméně bych byl rád, aby aktuální situace pomohla českému fotbalu. Přál bych si to, ovšem je třeba mít na paměti, že jde o volené funkce. Je to stejné všude na světě. Politici jsou také volení, proto je to malér. Vyhrávají ti, co mají nejsilnější lobbying, mediální, ekonomickou a politickou sílu. To jsou základní aspekty úspěchu. Berbr se bez toho obešel, jelikož znal fotbalový systém od základů. Prošel si tím, znalosti měl největší. Detailně se orientoval ve stanovách, volebním a jednacím řádu. V této oblasti byl největším odborníkem," pronesl na serveru isport.blesk.cz sedmapadesátiletý odborník.

Protože Berbrova "chobotnice" samozřejmě sahala až do okresů, půjde vše vyčistit během jednoho volebního období? "Určitě se do fotbalu dostane spousta nových lidí, mladých lidí, kteří nechtějí dělat fotbal jako dosud. O elán a snahu nouze nebude. Prostředí se ale určitě nepročistí během jedné volby. Spíš tak za tři, kdy dojde k výměně generací. Berbr ovládal valnou hromadu, nejvyšší fotbalový orgán. Proto byl pánem fotbalu," podotkl na stránkách Sportu někdejší kouč české reprezentace, jenž vedl také Vissel Kóbe, Al-Ahli, Al-Hilal, Qatar SC, Al-Fujairah nebo Emirates Club.

Bez Berbra jsou kluby bezradné. Může Malík přežít Dezinfekci? Filipika s reportérem Sportu Filípkem

Legenda Sparty by se nebránila ani tomu, kdyby iniciativu převzali Daniel Křetínský a Jaroslav Tvrdík. "Strhnout to může ten, kdo má největší možnosti. A to jsou lidé silní finančně, politicky i mediálně. Pánové Křetínský a Tvrdík, ti by měli ukázat cestu. Jsou nejsilnější. Spoustu hlasů by dovedli strhnout sebou. Je v nich skrytý největší potenciál. Jasně, prakticky je to nesmysl. Oba mají svůj byznys. Kdyby ale jednou za měsíc přišli na výkonný výbor, ovlivňovali by hnutí svými postoji a myšlenkami, lidi by za nimi šli. Měli by své kandidáty ve výkonném výboru, řídili by fotbal a vytyčovali směr," ozřejmil na portálu iSport.cz Hašek.

Hodně iniciativy vyvíjí například Vladimír Šmicer, který se úplně nehrne do role samotného šéfa, ale už před pár týdny deklaroval, že by se na Strahově zapojil do práce. Co si myslí o jeho případné kandidatuře? "Je to bezvadný kluk. Strašně si cením toho, co v současné složité době pro fotbal dělá. Poctivě jezdí po okresech a krajích. Myslí to dobře. Se vším mu rád pomůžu, ale nevím, zda má bez podpory velkých hráčů šanci na úspěch," zakončil ve Sportu člen Klubu ligových kanonýrů.

Nejdražší součástky letenského kádru? Před Pavelkou je 12 jmen včetně staršího z Krejčích

Zdroj: isport.blesk.cz