Expert Komňacký: Bezgólový výsledek není pro Slavii vůbec špatný, na tahu je Leicester

Expert Komňacký: Bezgólový výsledek není pro Slavii vůbec špatný, na tahu je Leicester
ROZHOVOR

Šance fotbalistů Slavie na postup do osmifinále Evropské ligy jsou po remíze 0:0 v prvním utkání s nabitým anglickým Leicesterem stejné jako před ním. A o to šlo v Edenu především. Myslí si to i uznávaný fotbalový trenér a hlavní strůjce mistrovského titulu Baníku Ostrava z roku 2004 František Komňacký, jenž po zápase s aktuálně třetím celkem Premier League promluvil pro eFotbal.cz.

Jak se vám ten zápas líbil?
Když to budu hrát čistě z pohledu líbivosti, tak první půle byla v pořádku. Oba týmy si vytvářely šance a fanoušci u televize se měli na co dívat. Po přestávce už to ale bylo o něčem jiném. Fotbalisté Leicesteru trochu zalezli a hráli z hlubokého bloku, takže si Slavia už žádnou větší příležitost nevytvořila. Z pohledu kvality hry tak byl první poločas rozhodně lepší než ten druhý.

Slavia sice měla po většinu zápasu optickou převahu, ale žádná gólovka z toho nepramenila. O čem to svědčí?
O výborné obraně Leicesteru. Bylo znát, že v utkání postavil to nejlepší, co má momentálně k dispozici. Navíc si přiznejme, že ti kluci jsou zvyklí hlídat ještě lepší bombarďáky, než je třeba Kuchta. I tak si ale slávisté v té první půli nějaké možnosti vytvořili, a to hlavně Kúdela s Bahem. O vyložené šance sice nešlo, ale v těchto utkáních je důležité proměnit i to málo, co máte. A Slavii se to bohužel nepovedlo. To samé ale platí i pro Leicester, který byl při té individuální akci Barnese ke gólu nejblíže.

Stejným výsledkem skončil třeba nedávný domácí pohárový zápas Slavie s belgickým Genkem nebo dánským Midtjyllandem. Dalo se tedy něco podobného očekávat i nyní?
Tak každý zápas je jiný. Tento výsledek však není vůbec špatný a Slavii dává do odvety šanci. A to ať už po základní hrací době nebo případných penaltách. Určitě tak Slavia zůstává ve hře o postup.

Skvělý výkon předvedla stoperská dvojice David Zima - Ondřej Kúdela. Co jste na ně říkal?
Byl jsem docela v očekávání, kdo vedle Kúdely nastoupí. Nakonec to byl právě Zima a podle mě to byla správná volba. Protože jestli tam Kúdela jednou vyletěl moc dopředu a za ním zůstala díra, tak Zima neudělal za celý zápas chybu vůbec žádnou. Oba odehráli skvělý zápas, trošku problémy jsem jen viděl na pravé straně hřiště. Zde se potvrdilo, že je Bah zkrátka hodně ofenzivní hráč. I proti Leicesteru se dostával do zakončení, čímž ale nechával občas za sebou otevřený prostor a soupeř to jednou málem potrestal. Celkově ale defenziva Slavie zvládla zápas velmi dobře a ve druhé půli si už dovolila napadat Leicester i na jeho půlce hřiště, čímž si vynutila jistou převahu.

Slavný útočník Jamie Vardy si přes Zimu skoro nekopl. Složil tím mladý stoper sešívaných svou fotbalovou maturitu?
Dá se to tak říct. Když se přes vás neprosadí hráč, kterého se bojí obrany v celé Anglii, tak vám to jistě zvedne sebevědomí. Slávisté dobře věděli, že Vardyho prakticky nesmí nechat rozeběhnout, jinak bude zle. Proto si na něj dávali velmi dobrý pozor. No a výsledkem bylo to, že Vardy nebyl skoro vidět, na což měl právě skvělý výkon Zimy hodně důležitý vliv.

K tomu, aby Slavia mohla pomýšlet na postup, bude ovšem potřebovat vstřelit gól. Očekáváte, že dle tomu upraví trenér Jindřich Trpišovský do odvety taktiku?
Já si zas tak úplně nemyslím, že Slavia bude muset v odvetě za každou cenu skórovat. Ten zápas může klidně trvat 120 minut… Spíš to vidím tak, že kdo teď bude muset po tom vstřeleném gólu fakt jít, to je právě Leicester. A to už jen kvůli roli domácího týmu. Což je dobrá zpráva pro Slavii, protože Leicester je známý tím, že si nehraje na nějaké držení míče, ale jeho hlavní síla tkví v rychlých kontrech. Když ale bude hrát v odvetě neustále do plných, bude se tím otevírat šance na brejky právě pro Slavii. A ta má tento styl zažitý také. Samozřejmě ale nesmí odletět do Anglie pouze s tím, že jí bude stačit ten gól nedostat, to by bylo hrozně špatně. Na tahu je teď však Leicester.

A neměl by vzhledem k typologii toho utkání dostat v odvetě na hrotu šanci místo Jana Kuchty spíš Lukáš Masopust či Ondřej Lingr?
Až tak do toho nevidím, abych si v tomhle dovolil nějak radit Jindrovi. On nejlépe ví, kdo se jak cítí a kdo má jakou formu. Podle mě ale plní Kuchta vepředu všechny úkoly tak, jak má. A to i v takové té černé práci, která třeba není tolik vidět. Je ale možné, že na úroveň třetího mužstva Premier League už to bude málo. Ostatně doma moc soubojů nevyhrál, což ale ani jinak nejde. Jak už jsem říkal, ti obránci jsou zvyklí hlídat jinačí šutéry, než je on. Vsadit do odvety na nějaký rychlostnější typ je určitě možnou alternativou. Podle mě ale panuje ve Slavii spokojenost s tím, jak mužstvo ten první zápas zvládlo. Podle mě tak i za týden nastoupí v podobné sestavě jako teď.

Nekvalitní hřiště? Rodgers nemá moc srovnání. Kdyby viděl jiná česká hřiště, asi by se hodně divil, tvrdí Provod