Slavii se styl Jánošík nemusí vyplatit, sparťanská léčba Vrbou totiž pomáhá a bez Dočkala účinkuje lépe

Slavii se styl Jánošík nemusí vyplatit, sparťanská léčba Vrbou totiž pomáhá a bez Dočkala účinkuje lépe
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Čtvrtá ztráta Slave, druhá letošní (předtím 3:3 v Příbrami) a opět s outsiderem. Tentokrát v Teplicích, pro něž nedělní remíza 1:1 znamená teprve druhý bod získaný v novém roce 2021. „Jarní“ nezdary červenobílých jsou navíc spojeny s velmi těžkým terénem, tenkrát stínadelským oraništěm. A kromě první letní plichty s pardubickým nováčkem ve vršovickém „Ďolíčku“ slávisté vždycky nějakým svým kiksem (tentokrát Hromadovým) přišli o pracně vybudované vedení (dvakrát dokonce v samém závěru – proti Brnu a v Příbrami). A jelikož sparťanská léčba Vrbou už třetí zápas v řadě funguje, tentokrát dokonce s nulou (3:0 ve Zlíně), z dvanáctibodového náskoku Slavie zůstalo už „jen“ osm bodů.

To je sice ještě stále hodně, zvlášť když letošní derby se hraje v Edenu (26. kolo, 10. dubna, týden po Velikonocích) a na Letné loni sešívaní vyhráli 3:0, ale kdyby to šlo takhle (doma výhra, venku remíza a stoprocentní Sparta) dál, tak by Trpišovského svěřenci tímto jánošíkovským způsobem s rozdáváním bodů chudým mohli o svůj v jednu chvíli téměř nedostižný náskok ještě před skončením soutěže přijít.

Jindřich Trpišovský sice před utkáním v Teplicích mluvil o tom, že tenhle duel bude z hlediska boje o titul hodně důležitý, ale nakonec mezi dvěma utkáními Evropské ligy s Leicesterem City nasadil na severu Čech hodně pozměněnou sestavu. A ta opět potvrdila, že lavička červenobílých není zas tak skvělá, jak se mediálně povídá.

Jak napsal Petr Kornel, jeden z fanoušků mistrovského celku, v pozápasové internetové diskusi: „Je to těžké, když je před vámi odveta v Leicesteru, ale už mnohokrát se takový zásadní zásah do sestavy Slavii nevyplatil. Možná by bylo lepší vyrukovat s nejsilnějším možným týmem, přejet Teplice v první půli a pak to teprve prostřídat.“

Trpišovský: „Ten fotbal byl strašný“

Vycházeli jsme z aktuálního stavu hráčů, který dohráli čtvrteční zápas pozdě večer. Na těch, co pak v Teplicích dostřídali, bylo vidět, že jejich pohyb je složitý. Třeba na Kuchtovi nebo Stanciovi. Tyhle náročné terény berou víc sil než utkání v létě. Někdo měl zdravotní problémy, o někoho jsme nechtěli přijít a nehrál preventivně, třeba za Provoda nemáme alternativu. Nechtěli jsme riskovat zranění. Což byl nejhlavnější faktor. Ukázalo se to jako správné rozhodnutí, když jsme v tuhle chvíli minus dva hráče,“ stál si za svým i po zápase v Teplicích Jindřich Trpišovský. Budiž, jen mě při finančních možnostech Slavie napadá poněkud provokativní otázka: „Proč nemá Slavia za Provoda alternativu? Co, či kdo za to může?“   

Běhaví atleti se v bahně unaví…

„Když je v týmu tolik změn a hrajete do plné obrany, potřebujete lepší kombinaci a souhru, což dneska moc nebylo. Nehráli jsme ve velkém pohybu a nebyli jsme až na Lingra, který předvedl skvělý poločas, nebezpeční. Nedokázali jsme ho doplnit. Moc se mi nelíbily individuální výkony. Byl to nehezký zápas, byl to chvílemi strašný fotbal,“ dodal slávistický kouč, který podobně jako v Příbrami žehral na těžký terén.

Ono je to vskutku složité. Pokud máte systém založený na jedenácti běhavých atletech, ti se vám v bahně postupem času unaví a není to ono.

Ovšem, když dala Slavia gól do šatny, měla vše ve své moci, stačilo přidat na začátku druhého dějství z tlaku druhou branku a v klidu utkání dohrát.  

Jenže se zdálo, že slávistické myšlenky se soustředily a nadále koncentrují hlavně na Leicester, a motivace v Teplicích tak nebyla stoprocentní. A to jak v případě hráčů, tak celého Trpišovského realizačního týmu. 

Porušili zákaz vycházení

Média i veřejnost zase spíše než čtvrteční remízu 0:0 s Leicesterem řešily, který Prymula, Vondra či Mynář na zápase Evropské ligy v Edenu byl a kdo tam měl, či neměl být. 

Abych pravdu řekl, vůbec mi nevadí, že do hlediště za přísných a velmi dobře zorganizovaných opatření přišli nějací diváci (povolených šest VIP stovek) Naopak, ukázalo to cestu, že to jde, když se chce.

I když není pravda, jak všichni unisono tvrdí, že nic neporušili. Ale porušili, a to kromě přímých aktérů zápasu, jež měl povelnou výjimku, takřka všichni.  Jelikož utkání končilo těsně před 21. hodinou, museli nutně jeho návštěvníci při cestě domů porušit noční zákaz vycházení, který stále nebyl zrušen. 

Hrdé staroslávisty ctící klubové tradice (na rozdíl od konjukturálních fanoušků Slavie, které „zajímají jen body a je jedno jak“ a v mozku mají hlavně balon) dlouhodobě trápí, kdo mj. do VIP v Edenu také chodí. Třeba z hradního kancléře Mynáře u nich nepanuje, jak dokládají diskuze na sociálních sítích, příliš velké nadšení.

Příští neděli bude mít strašnický obyvatel Prahy 10 Vratislav Mynář ovšem srdce rozdělené, Slavia totiž (16.00, O2 TV Sport) nastoupí opět venku - v Uherském Hradišti proti Slovácku, které je pod jakousi ohranou hradního kancléře. O přátelských vztazích mezi dvěma kluby svědčí i loňský příchod průměrného hráče Hellebranda do Edenu (asi za tři desítky milionů korun), který se pak ale rychle na jižní Moravu vrátil a nyní dokonce hostuje v týmu poslední Opavy. A pro nespokojeného a neinformovaného sportovního ředitele Jana Nezmara to byl jeden z posledních důvodů, proč z Edenu odejít. 

Slovácko mezitím nenápadně poskočilo až na třetí místo v tabulce. Těží z práce kvalitního trenéra Svědíka a také z ochranné ruky neubližujících rozhodčích. „Náčelník“ myslel vždycky politicky a věděl, kudy běhá zajíc.

Slavia ale bude muset v Hradišti uspět, protože Vrbova lepšící se Sparta po ní na Letné proti Příbrami v neděli večer (18.30, O2 TV Sport) patrně bude opět bodovat naplno. Pří další ztrátě červenobílých by se tak rozdíl mezi pražskými „S“ snížil už jen na šest či dokonce pět bodíků.  

Samozřejmě, že si červenobílí přejí v Evropské lize postup a navázání na předloňskou spanilou jízdu až do čtvrtfinále EL, ovšem na druhou stranu, čím déle v Evropě budou, tím komplikovanější bude jejich ligová pozice. I tady platí něco za něco.

Sparta s Karabcem lepší než s Dočkalem

Jak už bylo řečeno, Sparta pod Vrbou výsledkově válí. A tentokrát i s řadou absencí, bez vykartovaného kapitána Dočkala. Mladý Karabec jej stejně jako loni v EL v Glasgowě proti Celtiku nahradil, dal navíc důležitý první gól a dokázal, že to takhle asi bude lepší. 

Jsem rád, že jsme zápas odehráli s nulou,“ pochvaloval si po divokých přestřelkách v Olomouci (3:2) a s Karvinou (4:3) nový letenský trenér Pavel Vrba. Jenže na druhou stranu Zlín nedal po své covidové pauze už v několika zápasech ani branku… A jelikož ani Příbram Vrbovu Spartu nejspíš teď moc neprověří, je třeba na větší soudy počkat na další kola, kdy Letenští jedou do Jablonce a přivítají doma Viktorii Plzeň.

Plzeňské zlomy? Jako covidové vlny v Česku

Tedy klub, který bude mít možná nového majitele (už delší čas se v zákulisí mluví o tom, že ředitel Šádek vystřídá v poslední době hodně neviditelného Paclíka). 

Viktorka po dvou ztrátách (s Libercem 0:2 a v Mladé Boleslavi 2:2) v neděli odpoledne ve Štruncových sadech zdolala Bohemku 3:1. Klíčovým momentem se za stavu 1:0 na začátku druhé půle stala penalta, již čtyřicetiletý klokan Jindřišek neproměnil. I proto, že domácímu gólmanovi Staňkovi dobře poradil bývalý hráč Bohemians Havel….

Plzeň je tak šestá, ovšem s jedenadvacetibodovou ztrátou na první Slavii. O dalším „zlomu“ tak raději nemluvme, těch už v případě Guľova týmu bylo jako covidových vln v Česku. A také se to dlouhodobě nelepší.

Jinak vše při starém, akorát Opava senzačně gólem v samém závěru vyhrála v Českých Budějovicích (1:0). A trenér Karel Jarolím s Mladou Boleslaví stále, už devět utkání, čeká na svou první výhru, byť páteční remíza na jablonecké hlíně (1:1) není až tak marná. Teď bude ve středu (14.00) zajímavé sledovat, jak před nedělním střetnutím se Slavií dopadne v Jablonci v odloženém duelu čtvrtého se třetím Slovácko. Někdo hraje na anglickém trávníku v Leicesteru, jiný „na hrůze“ pod Jizerskými horami.

Plzeň Adriana Guľy: Novodobý Jánoš v bráně, posila z Hané i nástup mladých odchovanců