V jedné věci je Slavia fakt úžasná, chválí expert Zelenka. O co jde a proč podle něj získá korunu pro krále střelců jablonecký Schranz?

V jedné věci je Slavia fakt úžasná, chválí expert Zelenka. O co jde a proč podle něj získá korunu pro krále střelců jablonecký Schranz?
ROZHOVOR

On sám prožil ve Slavii nejkrásnější roky své bohaté kariéry. A možná s o to větší radostí teď sleduje své následovníky, jak v červenobílém trikotu sbírají jeden triumf za druhým. Expert České televize a bývalý elitní kanonýr Luděk Zelenka promluvil v rozhovoru pro eFotbal o hlavních přednostech sešívaných, trenéru Jindřichu Trpišovském i možných letních ztrátách. „Ze základní sestavy podle mě odejdou tak tři hráči, ale každý z jiného důvodu,“ prorokuje Zelenka. 

Je podle vás titul ve správných rukou?
Určitě ano. Chtěl bych vidět člověka, který by tvrdil něco jiného (směje se).

Co vůbec říkáte na tu fantastickou jízdu Slavie českou ligu i evropskými poháry?
Že je obdivuhodné, jak to Slavia dala i po odchodech některých důležitých hráčů zase dohromady. Ten odstup od zbylé české špičky se jí daří držet dál. Co je však ještě cennější, je to, že se Slavii skvěle vedlo i v souběžně hrající Evropské lize. Protože co si pamatuji, tak většinou to bývalo tak, že když se některému českému klubu dařilo v pohárech, doma mu to skřípalo. A samozřejmě to platilo i obráceně. Ono soustředit se na obě tyto zásadní linie je těžké, ale Slavia to dokázala. Musíte na to mít hodně široký kádr, ovšem hlavně s těmi hráči dobře pracovat. Když někdo nepatří do sestavy pro evropské poháry a vy pak po něm chcete, aby dřel do úmoru při utkání v Opavě, tak je to hodně o psychologii. A Slavia má tohle fakt skvěle propracované. Už několikrát nám její hráči ukázali, že i když v daný moment nejsou pro trenéra až tak důležití, tak v příštím zápase se stejně vydají na maximum. Tohle je něco úžasného. A i proto má trenér Trpišovský mandát si přivést skoro každého, na koho si ukáže. Ale není to jen o něm, ale i o jeho realizačním týmu a celkové atmosféře v klubu.

Je tedy Slavia opravdu tou jednou velkou rodinou, jak ji někteří lidé ve vedení tak rádi nazývají?
To bych zase úplně neřekl. Ono takhle, i v rodině můžete mít problémy, ty ale většinou nevychází ven. A ze Slavie vylezl ten problém za poslední léta jeden jediný, a tím byl několikanásobný odchod Honzy Nezmara. Ani tohle se už ale příliš neřeší, neboť klub to nijak výrazně nepoznamenalo a Honzovu pozici skvěle zastal Jirka Bílek. Je to o lidech. A všude jinde v lize vám řeknou, že to tam mají nastavené stejně. Já ale ve fotbale něco prožil a vím, že je strašně složité, aby celá kabina mluvila a hrála jako jeden muž. Přesně tohle však Slavii jde.

Dokazuje tím Jindřich Trpišovský, že je kromě skvělého trenéra i výborný psycholog?
Naprosto souhlasím. Ale dodal bych, že to není jen v osobě hlavního trenéra. Jindra Trpišovský je tvář, která to umí skvěle s médii a umí dokonale rozebrat své kroky. Tedy kroky celého realizačního týmu. A právě v něm je ten dar, který trenér Trpišovský tak dobře vnímá. I proto jsou dnes po celém světě realizační týmy hodně široké. Ten ve Slavii se navíc nebojí jít ve svých názorech klidně proti proudu. A i díky tomu se může pořád posouvat dál.

Hodně se řeší, na jakou úroveň to až Slavia může vlastně dotáhnout. Blíží se už maximu?
Je to i o shodě okolností. Kdy vám velcí talenti dorostou do role hotových fotbalistů a podobně. Může se klidně stát, že do Slavie přijdou v létě kluci, co budou na evropské scéně třeba ještě konkurenceschopnější než ti současní. I proto ještě nejde říct, že už je Slavia na maximu. Ale na rovinu říkám, že své úspěchy z této sezony už bude jen hodně těžko překonávat. Zvlášť když každý její soupeř bude mít v příštím ročníku tu nejvyšší možnou motivaci se proti ní vytáhnout.

Ve svém posledním utkání porazila Slavia rozjetou Plzeň 5:1, přičemž její vítězství mohlo být klidně ještě vyšší. Šlo o reálný obrázek toho, jak moc je Slavia odskočená zbytku ligy?
Nemyslím si to. Přece jen ta euforie, ta živá voda vlitá do těl slávistů v podobě jistoty titulu, udělala své. Kluci věděli, že si ten zápas zkrátka mohou v klidu užít. Z toho fotbalu jsem byl nadšený, ale myslím, že když se oba týmy utkají ve finále poháru, tak to bude zcela jiné utkání. Mnohem víc o soubojích, než tomu bylo v neděli. Tam to mohlo dopadnout klidně 9:0, ale zas takový odskok od soupeřů Slavia samozřejmě nemá.

Vláďův úspěch ve volbách by byl vítězstvím pro celý český fotbal, říká Vízek o Šmicrovi. Co mu vadí na Poborském?

V této ligové sezoně hraje Slavia ještě v Olomouci, pak doma s Karvinou, v Jablonci a svou jízdu završí doma proti Českým Budějovicím. Podaří se jí zakončit ročník bez porážky?
To je těžké říct. Titul už mají kluci v kapse, takže teď je pro ně motivací číslo jedna triumf v poháru, kde je už ve středu čeká Sparta. Až pak bude cílem zakončit ligu bez porážky, případně pomoci Kuchtovi nebo Stanciuovi ke koruně pro nejlepšího střelce ligy. Navíc kvůli reprezentaci i hře agentů teď nebudou někteří hráči dostávat tolik prostoru, kolik by ho dostali za normálních okolností. Myslím, že i trenéři některým klukům slíbili, že až bude jasno, dostanou je více do hry. A protože jsou féroví, své slovo dodrží. I proto hrál třeba Van Buren proti Plzni od začátku. Z toho vyplývá, že ty zbývající kola asi Slavia neodehraje v tom úplně top složení, takže by ještě mohla někde klopýtnout. Ale klidně nemusí. Jak už jsem říkal hned v úvodu, i na ty zápasy tzv. druhé kategorie se hráči dokáží vyburcovat na maximum. Právě v tom je vůbec největší síla Slavie.

Zmínil jste Jana Kuchtu. Získá podle vás korunu pro krále střelců právě on?
Řekl bych, že asi ne. I když každý čekal, že teď bude hrát Slavia hlavně na něj, tak v těch posledních dvou ligových kláních Honza ani nehrál od začátku. I proto má teď stejně gólů jako Ivan Schranz z Jablonce, kde to hrají vyloženě na něj. A vůbec se nedivím, protože má vážně skvělou formu. Kdybych si měl tipnout, tak myslím, že korunu pro nejlepšího střelce získá právě on.

A je vůbec Kuchta útočníkem pro Slavii dle vašeho gusta?
To zase jo. Je to podobný typ, jaký jsem byl já. Rváč do vápna, který nic nevypustí. A i když třeba nedá gól, jeho spoluhráči oceňují, kolik toho ze sebe na hřišti vydal. Je však ještě hodně mladý, takže to procento jeho využitých šancí není až tak vysoké. Ale to ještě neznamená, že to jednou nebude opravdu hodně dobrý hráč.

Mimochodem, co říkáte na sparťana Srdjana Plavšiče, o jehož možném příchodu do Edenu se teď hodně mluví? Byla by to dobrá posila pro Slavii?
Já jsem trochu Plavšičův kritik, můj idol to zrovna není. Ano, v současné rozjeté Slavii by se nejspíš uplatnil, ale to bych mohl říct na adresu dalších 30 hráčů. Já si nemyslím, že by byl Plavšič takové terno, že by hru týmu posunul ještě dál. Do hlav trenérů Slavie však nevidím. A právě on je asi jedním z mála hráčů Sparty, který se jim líbí. Dokážu si tedy představit, že ten přestup nakonec dopadne, byť sám Plavšič teď tvrdí něco jiného. Nevole fanoušků tam bude asi veliká, ale u cizinců se to bere trochu jinak. A aspoň to vypovídá o tom, že ani Slavia si možná není úplně jistá, kdo vlastně by měl na krajích zálohy hrát. Jistou pozici na těchto místech sestavy tam teď nemá vůbec nikdo. Zvlášť když se zřejmě ještě připravuje odchod Abdallaha Simy. Přitom je tato pozice pro hru Slavie klíčová.

A pokud byste si měl tipnout, kolik hráčů ze základní sestavy Eden v létě opustí, tak jaké číslo by to bylo?
Tipnul bych si tak tři hráči. Ale každý z trochu jiného důvodu. Kúdela s Kolářem odvedli těch kvalitních služeb pro Slavii už tolik, že podle mě mají přislíbeno, že v případě lukrativní nabídky dostanou oba zelenou. Tržní hodnota Simy je zase momentálně taková, že lepší už bude jen těžko. A nějaké nabídky jistě budou i na Stanciua s Olayinkou. Slavia sice tvrdí, že prodávat nikoho nemusí, ale tomu já úplně nevěřím. Rozpočet má obrovský a podle mě je občas potřeba mu pomoci nějakým prodejem směrem ven.

Slavia nezískala „jen“ 21, ale 31 nebo dokonce 37 titulů, chce to jen přezkum statistiků. V sezoně má ještě tři cíle