Madden svědčil i Spartě. Ta má nyní v Evropě lepší jistotu než Slavia, ovšem do Ligy mistrů je ještě daleko

Madden svědčil i Spartě. Ta má nyní v Evropě lepší jistotu než Slavia, ovšem do Ligy mistrů je ještě daleko
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Jméno Madden bylo opět nakloněno  pražskému „S“.  Skotský sudí, jmenovec legendárního prvního trenéra pražské Slavie, po němž je v Edenu pojmenována jedna z tribun, byl u toho, když předloni slávisté po výhře 4:1 v Genku postoupili do osmifinále Evropské ligy, i ve středu večer, když Sparta zaslouženě zdolala Rapid Vídeň (po vídeňské prohře 1:2 vyhrála 2:0), a postoupila tak do srpnového 3. předkola LM proti AS Monako. 

Letenští jsou tak na tom v dané chvíli co se týče evropské jistoty ve své nemistrovské části kvalifikace Ligy mistrů lépe než slávisté v části mistrovské. I kdyby proti Monaku neuspěli, mají už jistou účast v základní části Evropské ligy, což znamená příspěvek do klubové pokladny ve výši 93 milionů korun.

Pokud by slávisté ve 3. předkole s Ferencvárosem Budapešť neuspěli, čekal by je teprve boj o Evropskou ligu v jejím play off. Stoprocentní účast mají zatím jen ve třetí nejvyšší soutěži UEFA, v základní části nově vzniklé Evropské konferenční ligy.  

Sparťanům patřily tři poločasy ze čtyř

Sparťané se ve středu večer na Letné radovali, jako kdyby už postoupili do elitní   Champions League. Trenér Pavel Vrba metal na trávníku kozelce jako kdysi v Plzni, a i introvertní sportovní ředitel Tomáš Rosický dělal na něj nezvykle emotivní vítězná gesta.  

Po prohře ve Vídni jsem napsal, že Sparta může v odvetě uspět, ale že s Dočkalem a Krejčím starším v sestavě a s Hložkem na hrotu to na Evropu moc není. Nakonec se to povedlo i s nimi, takže bych se asi měl nyní omluvit. 

Rád to udělám, ovšem s poznámkou, kterou měl po utkání v televizním studiu i trenér Martin Hašek. Totiž, že současný rakouský vicemistr nepatří ani k lepšímu evropskému průměru. Navíc nebyl ve formě, o víkendu v prvním ligovém kole prohrál doma s Hartbergem 0:2 a slyšel za to od domácích médií velmi ostrou kritiku. V duelu se Spartou byl lepší jen ve druhé vídeňské půli, kdy otočil stav z 0:1 na 2:1, tři zbývající poločasy patřily Letenským.  

Bosák: „Rapid je dnes v Evropě sotva průměrným týmem“

„Dvojzápas s Rapidem Vídeň  mi potvrdil už dříve vyřčenou teorii, že Rapid je sotva průměrný evropský celek a vůbec bych se nedivil, kdyby mu letos nějak extra chutná pšenka nekvetla ani v rakouské lize. V odvetě na Letné toho předvedl pramálo. Jedna jediná solidní střelecká Petrovičova příležitost , s níž si poradil Nita - a to bylo všechno. Sparta byla daleko aktivnější a logicky tedy její hráči trávili daleko více času na polovině soupeře. Z tohoto pohledu se jeví jako přirozené, že se nakonec fotbalová božstva rozhodla pro postup pražského mužstva,“ napsal ve svém Glosáři na Seznamu Zprávy Jaromír Bosák a já s ním souhlasím.

Rakušané protestovali proti rozhodčímu

„Zajímavou partii každopádně rozehrál skotský sudí BobbyMadden. Myslím, že dodržování nového trendu, tedy pouštět více hru do těla a nepískat po každém pošťouchnutí a pádu, posunul až za hranici, kterou příslušné orgány UEFA nastavily. Podle mého měly být v úvodu uděleny žluté karty Greimlovi za sestřelení dynamického Peška, stejně jako Pavelkovi za podobný počin při snaze zastavit protihráče Grülla. Na chvíli se Letná změnila na hřiště skotského Partick Thistle při souboji s Hamiltonem,“ všiml si mj. Bosák. 

Dlužno podotknout, že tohle Maddenovo pískání sparťanům vyhovovalo. Za prvé udělal výjimku, když odpískal podle Rakušanů přísnou penaltu po souboji brankáře Rapidu Strebingera s Peškem.  Za druhé pak, už zase v duchu tvrdého boje, nechal bez povšimnutí ostrý soubojový zákrok Krejčího staršího na polovině hřiště, který předcházel druhému sparťanskému gólu. Hráči i trenéři rakouského velmistra se vztekali jak po téhle brance, tak po utkání.  Vyčítali Maddenovi, proč tu situaci nekonzultoval s VAR. 

Přiznejme si, že kdyby se to stalo českému celku, budeme křičet také. Včetně médií.

Správná Vrbova sázka na Peška

To ale nic nemění na zaslouženém sparťanskému postupu.

Minule jsem kritizoval i trenéra Vrbu. Za to, že první zápas ve Vídni prokoučoval. Teď je třeba především ocenit, že správně do základu zařadil exlibereckého Jakuba Peška, který zařídil penaltu, vstřelil druhý gól a v závěru mohl z brejku zvýšit i na 3:1. A přestože Pešek zařídil vše podstatně, nebyl se svým výkonem po utkání spokojen. Zdravá sebekritika a náročnost sama na sebe je základem úspěchu a dalšího zlepšování se mladého záložníka, který byl i ve výběru Česka na EURO 2020 (byť si tam nezahrál ani minutu).

„Mimochodem, Adam Hložek opět nastoupil na hrotu. A tentokráte sice nebyl tak odříznutý jako před týdnem ve Vídni (za stavu 1:0 na začátku druhé půle nastřelil z výhodné pozice břevno – pozn. aut.) , nicméně stále to jaksi není ono,“ napsal ve svém Glosáři Jaromír Bosák.

Pokud by se do sestavy Sparty vrátil na hrot uzdravený kanonýr Juliš v někdejší své formě (ve středu byl mezi náhradníky), možná by se Hložek mohl zařadit na místo pod něj.

Už dlouho jsme neviděli tak dobře naladěného Pavla Vrbu jako po středeční výhře. Je vidět, jak mu o úspěch se Spartou jde. Dokonce při potyčce hráčů vběhl na trávník, aby je před hektickým závěrem uklidnil, ač musel vědět, že za to dostane podle pravidel žlutou kartu.

Postup do základní skupiny Evropské ligy už úspěchem je. 

Jak na tom ale Vrbovi sparťané skutečně v Evropě jsou, to jim ukáže až  dvojzápas 3. předkola LM s Monakem. 

„To je tým těsně pod evropskou špičkou, v něm už Sparta favoritem nebude,“ konstatoval Martin Hašek starší.

Sparta má obrovskou sílu, je to velkoklub. Pořád si musím zvyknout na tempo, přiznává Pešek

Liga mistrů je možná ještě víc než mistrovství Evropy, tvrdí Vrba. V čem může mít Sparta proti Monaku výhodu?