Fandové Slavie kritizují Kolářovu nadváhu a chtějí do brány Mandouse. Sparta vyhrává, ale potřebuje kanonýra

Fandové Slavie kritizují Kolářovu nadváhu a chtějí do brány Mandouse. Sparta vyhrává, ale potřebuje kanonýra
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Po šesti ligových kolech před první reprezentační pauzou už všechny týmy ztratily. Spartu (ta už předtím remizovala na Bohemce 1:1) napodobily nyní Plzeň a Slavia, které si jen rozdrásaly své nedávné evropské rány. Dosud neporažená  Viktorka dokonce podlehla na neutrální boleslavské půdě nováčkovi z Hradce Králové (0:1), vedenému explzeňským koučem Koubkem. Slavia pak bez deseti hráčů, většinou marodů, jen remizovala v Karviné, na půdě zatím jednoho z nejhorších současných týmů v lize (3:3), když v divokém a hodně tvrdém zápase přišla o vedení až v nastaveném čase. 

A fandové červenobílých v bouřlivých internetových diskusích kritizovali opětovné nasazení chybujícího brankáře Koláře, který má podle některých z nich nadváhu, a ve Varšavě střelecky impotentního útočníka - a nečekaně čerstvého - reprezentanta Tecla.   

Vrba: „Pěkná série, ale nedáváme góly“

O víkendu se tak radoval jen nový lídr soutěže - Sparta. Ta už v sobotu večer zdolala České Budějovice 1:0, když to ale mělo být spíš 5:0. Letenští vyhráli doma podvanácté v řadě, hledají ovšem kanonýra. 

„Ano, je to pěkná série, jsem rád, že pokračuje. Ale je to jen část toho, co chceme. Potřebujeme, abychom na výsledky doma navázali venku, abychom je tam potvrzovali. Když jsem viděl tu statistiku... Snad třicet střel a jen jeden gól, což ukazuje na naší slabou produktivitu. Měli jsme toho strašně moc. Kdyby padl druhý gól, tak by možná pak přišly další. A my jsme se až do konce obávali, aby nám z brejku nedaly gól. V tom jsou Budějovice silné a nebezpečné,“ konstatoval sparťanský trenér Pavel Vrba po sobotním zápase, který posunul Spartu na první místo. 

Slavia má k dobru odložený duel, ovšem na půdě na podzim silné Olomouce – nechápu, proč utkání už nemá náhradní termín, když o evropském pohárovém kalendáři červenobílých s hracími čtvrtky je již dávno jasno. 

„Převahu jsme měli velkou, dominantní, chyběly jen ty góly. Ale ty rozhodují o všem. Rozhodují o tom, jestli jste úspěšní, nebo ne. My je nedávali, což je špatně. Na to, co jsme si vytvořili, co jsme pak zahodili, tak jsme dali jen gól ze standardky. Jde to na vrub ofenzivním hráčům, kteří by v těch situacích měli zachovat chladnou hlavu a být přesnější,“ dodal Vrba. 

Sparta bude asi opravdu hrát „o ten titul“

Ovšem, jak se zdá, v téhle sezoně bude Sparta se Slavií bojovat o titul nejen svými prohlášeními, ale i na hřišti. Protože se proti minulém ročníku zlepšila a Slavia (viz vyřazení z LM i z EL od maďarského, resp. polského mistra) zhoršila.

Červenobílí v Karviné, která jako jediná spolu se zoufalým Libercem, jehož výsledky má zlepšit staronový trenér Luboš Kozel, v této lize ještě nevyhrála, sice prohrávali 0:1, ale pak dvakrát vedli 2:1 a 3:2 a i bez deseti hráčů (po Kúdelově zranění těsně před pauzou dokonce jedenácti fotbalistů) to měli udržet. Jenže v závěru utkání Karviná opět vyrovnala (stejně jako v květnu v Edenu, kdy to také nečekaně skončilo 1:1). 

Švancara: „Karviná byla dobrá, ale měla dohrávat v deseti“

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský po zápase konstatoval, že jeho oslabení svěřenci na výhru tentokrát neměli a že remíza je zasloužená, i proto, že Karviná měla dokonce více šancí. Ovšem jedna věc se Trpišovskému hrubě nelíbila: 

Počítám s tím, že soupeř bude hrát tvrdě, je ale důležité, aby bylo chráněné zdraví hráčů, což v Karviné neplatilo. Viděli jsme to ve čtvrtek na Legii, za první zákrok ve třetí minutě červená. V utkání s Karvinou jich bylo takových více, je mi jedno, na které je to straně. Musíme technickým hráčům dovolit hrát fotbal, chci vidět góly, centry, kličky, průniky a ofenzivní akce. Jsou věci, které to narušují, k fotbalu sice patří, musí ale být náležitě potrestané.“

I expert O2 TV Sport Petr Švancara, jinak nakloněný Karviné, konstatoval (a doložil to videodůkazem), že domácí měli po jednom z ostrých zákroků na Holeše dohrávat utkání v deseti lidech.

Sudí Julínek - červený hadr na karvinského býka 

Přesto červenou kartu (po žluté) za kritiku sudího Pavla Julínka viděl rovněž s arbitrem velmi nespokojený karvinský kouč Jozef Weber:

„Když jsem se dozvěděl jméno rozhodčího utkání, měl jsem se na to lépe psychicky připravit. Když slyším Fevoluce, musím se jen smát, tenhle sudí už byl jednou málem pryč a stále píská,“ vysvětlil Weber v narážce na to, že navzdory ke změnám v českém fotbale mnozí „Berbrovi koně“, za něž podle všeho karvinský kouč považuje i Julínka, vesele účinkují dál. Nejsou asi lidi...  

 Aby bylo jasno, Julínek totiž v březnu 2019 poškodil Karivnou, když v ligovém utkání chybně nařídil pro Duklu nesmyslný pokutový kop (VAR přitomen nebyl) a byl pak za to potrestán „stopkou“ až do konce sezony 2018/2019. Karvinští po porážce 1:2 podali proti Julínkovi protest. Vedle pokutového kopu z první minuty za údajný kontakt Branislava Miloševiče s Benjaminem Čoličem se Slezanům nelíbila ani situace ze 72. minuty, kdy podle nich měla být nařízena penalta za faul brankáře Dukly Matúše Hrušky na Tomáše Wágnera.

Jinak je to tak, že se Jindřich Trpišovský nemohl kromě dlouhodobě zraněných Davida Hovorky a Lukáše Provoda spolehnout ze zdravotních důvodů na Lukáše Masopusta, Petra Ševčíka, Srdjana Plavšiče a Petera Olayinku. Jan Kuchta a Alexander Bah chyběli pro nemoc. Problém s kolenem si z odvety s Legií přivezl kapitán Jan Bořil. A Nicolae Stanciu dostal volno kvůli odpočinku. 

Právě Stanciovu absenci fandové červenobílých v diskusi na svém serveru slavistickenoviny,cz hojně kritizovali. Především vzhledem k danému lazaretu. A opětovně by raději viděli v bráně Mandouse místo Koláře a na hrotu útoku Simu místo Tecla. Jenže to ještě nevěděli, že Abdalah Sima byl šetřen kvůli svému přestupu (10 milionů eur či liber) do Brightonu, klubu anglické Premier League. Odchod měl čekat i Olayinku, jenže ten neprošel v Kodani zdravotnímu testy. A o tom, zda stoper Zima odejde do avizovaného FC Turín, může rozhodnout i stav nového Kúdelova zranění. 

Proč nebyl Kolář vystřídán?

Ondřej Kolář sice podal v předchozích zápasech proti Baníku Ostrava a ve Varšavě zlepšené výkony, ale v Karviné mu to opětovně nevyšlo. První gól po Papadopulosově střele z velkého úhlu, druhý a třetí zblízka, když zůstal stát v bráně a jen sledoval, co se mu děje v šestnáctce, místo aby aktivně do hry zasáhl. 

Patrně byl otřesen po dvou střetech se soupeři a po ošetřování, ale pak měl být raději střídán. Podle trenéra Trpišovského před třetím gólem nemohl hrát Kolář po úderu do žeber naplno, avšak i tak ho v bráně kouč nechal, riskoval, protože měl již vystřídáno.

Otázkou ovšem je, zda je moudré mít vystřídáno v tak tvrdém utkání, kdy o zranění není nouze, už čtvrt hodiny před koncem (i s předpokládaným nastavením).    

Přísní fandové: „Na dovolenou, či na odtučňovací kúru?“

Zatímco média i experti chodí kolem Koláře na špičkách a jen zlehka si dovolují něco zkritizovat, slávističtí fandové si v diskusích žádné servítky neberou.

Fanoušek s přezdívkou ColinSKS v diskusi na serveru slavistickenoviny.cz  třeba napsal: „Kolář ať jede s Tvrdíkovou (tedy se svou přítelkyní, dcerou klubového šéfa Jaroslava Tvrdíka – pozn. aut.) někam na dovolenou, hodně dlouhou, protože mě už to nebaví. Tohle musí gólman za mega měsíčně mít, i kdyby viděl na jedno oko.“ 

A příznivec červenobílých barev s přezdívkou novimex mu na to odpovídá: „Spíš na odtučňovacího kúru než na dovolenou.“

Fanoušek Hubris je však uklidňuje: „Mandous si stejně neškrtne, protože Koli bude chytat, i kdyby dostal zákal a musel na malém vápně běhat se slepeckou holí, taženej vodicím psem.“ 

Nejhorší je, když lidé přestanou problém kritizovat a začnou si z něj dělat legraci.  Fanda, která si říká gr-pla, k prvnímu gólu ve slávistické síti napsal: „Kolář aspoň předvedl pokus o zákrok, nezůstal jen stát. V tom vidím pokrok.“ A jeho kolega Nedbal k tomu dodal: „Tady bych se Koláře zastal, zkuste si pohotově skočit se 130 kily.“ Novimex však namítl: „On neskočil, upadl.“

Diskuse (i televizních komentátorů) o tom, zda větší chybu než Kolář neudělal spíš ukrajinský stoper a čerstvý reprezentant Kačaraba, který Papadopulose bránil, uťal příznivec s přezdívkou MKCZ83: „A co jako udělal Kačaraba špatně? Kúdela se zapomněl, a tak to nebyl ofsajd. Kačaraba útočníka doběhl, zamezil mu jít na bránu, a Kolář nechytil střelu skoro doprostřed brány. Ale je to chyba Kačaraby...“

Pokud jde o Koláře, ten v pondělí kvůli svému zranění (stejně jako Bořil a Kúdela) vypadl z reprezentační nominace (dostal se ale do ní původní náhradník Tecl). Vzhledem k tomu, že vyšetření ukázalo, že Kolář chytal v závěru utkání se zlomeným žebrem, s nímž inkasoval i třetí branku, měl by po ligové přestávce konečně nastat vhodný čas pro Aleše Mandouse.

Kořenářky místo doktorů? 

Diskutuje se tu i o počtu zraněných na začátku sezony, o nichž jsem na tomto webu před nedávnem již také kriticky psal. V sobotu Sparta devět, v neděli Slavia deset marodů.

„Když tak probíráme ty zraněné hráče, tak nevím, zda-li kluby vůbec zaměstnávají doktory, nebo to nechávají na kořenářkách.“ napsal v diskusi na serveru slavistickenoviny.cz fanoušek jménem Houston.

Něco na tom je. 

A někdy je skutečně lepší číst divácké názory než poslouchat občas až příliš sterilní a bázlivé komentáře některých expertů. 

Bleskový plzeňský skok z nebe do pekla?

Jinak Sparta a Slavia sice nemají 400 milionů korun ze základní skupiny Ligy mistrů, o nichž si snili, ale dostanou alespoň 92 milionů za Evropskou ligu (Sparta) či 75 milionů za Evropskou konferenční ligu (Slavia a Jablonec, jemuž to zachrání rozpočet). Slávisté navíc ušetří za domluvené bonusy hráčům i manažerům jiných klubů, které by museli smluvně zaplatit v případě své účasti v LM či EL. S Konferenční ligou se totiž jaksi nepočítalo.

Ovšem šetřit se musí. V Edenu je to vidět na plánovaných odchodech Simy, Olayinky, případně Zimy. 

Nejhorší je ale situace v Plzni, které po sofijském vyřazení z Evropy chybějí potřebné desítky milionů. Už potřetí za sebou.

Poslední srpnový týden, to byl pro Viktorku skok z nebe rovnou do pekla. Do čtvrtka první místo v lize beze ztráty bodu a nadějně rozehrané play off EKL s CSKA Sofia (2:0 v prvním utkání), pak bulharské vyřazení (0:3 po prodloužení) a první ligová porážka s nováčkem. 

Reprezentační stoper Jakub Brabec míří do řeckého Aris Soluň a hráčský výprodej může pokračovat, mluví se i o snížení rozpočtu na polovinu ze 600 milionů na 300 milionů korun. O ambicích klubu, který letos spadl do klína řediteli Adolfu Šádkovi, budou možná rozhodnout příští týdny.

A v nich se mj. hned po reprezentační pauze hraje tradičně vypjatý duel Viktoria Plzeň - Sparta, resp. Pavel Vrba - Michal Bílek. Těšme se.

Podcast: Ronaldo v United, Arsenal na dně. Poškodili rozhodčí Chelsea?