Slavia prosí vedení Plzně a její tým, aby se příště vyvaroval agresivity a opakovaného ohrožení zdraví jejích hráčů

Slavia prosí vedení Plzně a její tým, aby se příště vyvaroval agresivity a opakovaného ohrožení zdraví jejích hráčů

Nedávná ligová válka mezi Slavií a Plzní přinesla nejen dvě branky, tři červené karty a tři body pro domácí vršovickou družinu, ale také několik otevřených dopisů, respektive vyjádření.

Nejprve si veřejně postěžovala Viktoria, která se ohradila proti nevybíravému a údajně rasistickému chování sešívaného realizačního týmu a posléze se skrz oficiální kanály úřadujícího domácího šampiona obhajoval Pavel Řehák, podle nějž Jhon Mosquera lhal a je ochoten to dovést až k soudnímu líčení.

Zatím naposledy se k taháku 13. kola, který měl podle mnohých odborníků k fotbalu daleko a spíš se opravdu jednalo o ryzí boj, vyjádřila sama Slavia. Co vše tedy na jejích stránkách zaznělo?

"Zápas SK Slavia Praha a FC Viktoria Plzeň, dvou nejlepších celků posledních deseti let v české fotbalové soutěži, měl být jedním z vrcholů podzimní fotbalové sezony. Utkání bohužel nebylo oslavou a radostí z fotbalu. Dlouhodobě bojujeme za ochranu zdraví hráčů a vystupujeme proti surové a nebezpečné hře. Po proběhlém zápase považujeme za štěstí, že ho naši hráči dokončili ve zdraví a v pořádku. Chtěli bychom týmu poděkovat za to, že se nenechal strhnout vypjatou atmosférou ke stejně nebezpečnému způsobu hry.

FC Viktoria Plzeň označila chování některých členů našeho realizačního týmu v průběhu celého zápasu za absolutně nedůstojné. Obecně zcela souhlasíme s tím, že je potřeba zvýšit také kulturu a respekt ve vzájemném chování realizačních týmů. Jsme připraveni začít u sebe a přijmeme k tomu adekvátní opatření.

Dovolili bychom si však upozornit na jeden ze základních principů přírodních věd a poznávání světa, kterým je princip příčiny a následku neboli také princip kauzality. Podle tohoto principu je každá skutečnost, změna, jev či situace něčím zapříčiněna. Prosíme vedení FC Viktoria Plzeň a její tým, aby se příště vyvarovali agresivity a opakovaného ohrožení zdraví našich hráčů, a jménem klubu slibujeme, že se některá společensky nepřijatelná slova vůbec neobjeví.

Obvinění z rasismu ze strany hráče Jhona Mosquery bereme velmi vážně, protože podobné chování považujeme za neslučitelné se jménem SK Slavia Praha. Nabízíme FC Viktoria Plzeň možnost zřízení společného týmu právníků a expertů obou stran k důkladnému vyšetření celé situace. V případě potvrzení tohoto velmi vážného obvinění jsme připraveni přistoupit k exemplárnímu řešení vycházejícího z principu nulové tolerance k rasismu v klubu.

V této souvislosti bychom však rádi uvedli, že první výsledky našeho interního šetření neposkytly jakoukoliv indikaci toho, že by k podobnému jednání mohlo dojít. Samotní představitelé FC Viktoria Plzeň při odjezdu ze stadionu v Edenu uvedli, že pro tvrzení o rasismu nemají žádné důkazy. Je pro nás složitě představitelné, že hráč Jhon Mosquera nereagoval na takto závažnou urážku, ke které mělo dojít v průběhu zápasu, okamžitě po jejím vyslechnutí. Nerozumíme tomu, proč ji nezmínil ve chvíli, kdy podával ruku trenérovi Jindřichu Trpišovskému ani rozhodčímu, u kterého se při odchodu dlouze zastavil. O poskytnutí záběrů požádáme O2 a oslovíme další svědky této události.

Při vyšetřování celé situace bohužel musíme vzít v potaz i nepřípustné chování hráče Jhona Mosquery v průběhu druhého poločasu, a to jak ve vztahu k surové a nebezpečné hře, kterou se prezentoval, tak k jeho zastavení u rozhodčího, kterému nepokrytě naznačoval, že zápas byl ze strany rozhodčích zkorumpován. Toto ničím nepodložené obvinění je v kontrastu s rozhodnutím Komise rozhodčích, která jednomyslně potvrdila správnost chování rozhodčích v celém zápasu i oprávněné udělení tří červených karet."

Pokud jde o nejbližší program sedminásobného českého mistra, ve čtvrtek přivítá doma Maccabi Haifa, jemuž má co oplácet a v neděli se přesune do Ďolíčku, kde ho vyzvou Pardubice. Je zajímavé, že i následující čtyři duely odehraje slavné "S" v Praze a to proti Jablonci, Feyenoordu, Teplicím a Zlínu a mimo metropoli pojede až za více než měsíc na půdu Sigmy Olomouc.

Řehák: Pokud by Mosquera i nadále tvrdil, že jsem ho nazval opicí, budu se bránit soudně

EXTRÉMNĚ VULGÁRNÍ CHOVÁNÍ NĚKTERÝCH ČLENŮ REALIZAČNÍHO TÝMU SLAVIE V ZÁPASE I PO NĚM JE ABSOLUTNĚ NEDŮSTOJNÉ, ZNÍ Z PLZNĚ

Zdroj: slavia.cz

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.