Jorginho si Zlatý míč zaslouží. I přes třetí neproměněnou penaltu v řadě. Trenér Lippi se zastal italského záložníka

Jorginho si Zlatý míč zaslouží. I přes třetí neproměněnou penaltu v řadě. Trenér Lippi se zastal italského záložníka

Ital Jorginho promarnil šanci poslat Itálii na mistrovství světa 2022 v Kataru, když v předposledním kvalifikačním duelu proti Švýcarsku již poněkolikáté v reprezentaci neproměnil pokutový kop. V 90. minutě proti Švýcarsku minul Jorginho a zápas tak skončil 1:1. I přesto trenér vítězů mistra světa z roku 2006 Marcello Lippi věří, že si Jorginho, který letos vyhrál Ligu mistrů a Euro 2020, Zlatý míč zaslouží.

Jorginho byl letos tipován mezi největší uchazeče o nejvyšší individuální fotbalové ocenění poté, co vyhrál Ligu mistrů s Chelsea a Euro 2020 s Itálií.

Druhý listopadový pátek ale Jorginho promarnil šanci posunout Itálii směrem na Katar. Itálie tak nyní musí porazit nebo vyrovnat výsledek Švýcarska v posledním zápase skupiny C, aby na světovém šampionátu nechyběla.

Jorginho nyní minul tři po sobě jdoucí penalty nařízené ve prospěch Itálie, což logicky vyvolává pochybnosti, zda by si záložník Chelsea Zlatý míč vůbec zasloužil.

Trenér Marcelo Lippi, který dovedl Itálii k prvenství na mistrovství světa v roce 2006, však věří, že si cenu stále zaslouží. „I přes chybu z penalty bych to dal Jorginhovi," řekl Lippi. „Vyhrál všechno, a když jeden vyhraje všechno, je správné, že se mu dostane tohoto uznání.“

Největším favoritem pro zisk prestižní trofeje je však Robert Lewandowski z Bayernu Mnichov. Ten si jde pro cenu díky nelítostnému brankovému popravování všech soupeřů. Těsně druhý je zatím Lionel Messi, který s Argentinou oslavil vítězství na Copa America.

Historicky cenu pro nejlepšího fotbalistu planety tedy berou útočící hráči, ale sám Jorginho, jak řekl, doufá, že se bude brát v úvahu spíše všestranná hra než jen góly. „Není na mně, abych říkal, jestli bych měl vyhrát Zlatý míč," řekl Jorginho. „Byla by to ale pobídka pro ostatní hráče, aby ukázali, že se neberou v úvahu pouze góly. Nechci mít příliš velká očekávání, ale byl bych pokrytecký, kdybych řekl, že na to nemyslím,“ cituje Eurosport.com Jorginhovy výroky z minulosti.

Vítěz Zlatého míče bude vyhlášen na slavnostním ceremoniálu v Paříži 29. listopadu.

Zdroj: Eurosport.com

Smith vydržel bez angažmá pouze týden. Po vyhazovu z Aston Villy převezme Norwich