„Vy o ten titul ještě přijdete,“ vyhrožoval Berbr Slavii. Během čtyř kol se pak její náskok ztenčil z 16 bodů na osm

„Vy o ten titul ještě přijdete,“ vyhrožoval Berbr Slavii. Během čtyř kol se pak její náskok ztenčil z 16 bodů na osm
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

„Vy o ten titul ještě přijdete. Víš, jak je to v té písničce, sliby se maj plnit aspoň o Vánocích,“ vyhrožoval 10. února 2020 tehdejší místopředseda FAČR Roman Berbr bývalému sportovnímu řediteli pražské Slavie Janu Nezmarovi s tím, že by se na tohle ožehavé téma měli sejít u kávy. Nezmar jen přisvědčil, že ano. Bylo to těsně před startem jarní části ligové sezony 2019/2020 a slávisté tehdy po dvaceti podzimních kolech vedli před druhou Viktorii Plzeň o pohodlných šestnáct bodů. Jenže po Berbrově hrozbě z toho byla během pouhých čtyř kol už jen polovina – tedy osm bodů.   

Berbrovu komunikacis Nezmarem z počátku roku 2020 zveřejnil v pondělí na ČT 1 pořad Reportéři ČT ve své první reportáži s názvem „Berbrův hněv.“  

Po varování následovaly velké ztráty

Nevím, jak to Berbrovo a Nezmarovo posezení u kávy dopadlo a zda k němu vůbec došlo. Faktem ovšem je, že v prvních čtyřech jarních kolech sezony 2019/2020 se „Náčelníkovo“ předstartovní varování potvrzovalo s neobvyklou rychlostí. Zatímco stoprocentní Viktoria Plzeň šla na druhém místě od výhry k výhře, slávisté z dvanácti možných bodů poztráceli hned osm – prohrami na Bohemians (0:1) a na Slovácku (0:2) a domácí remízou se Spartou (1:1). Vyhráli pouze v Edenu nad slaboučkou Opavou (2:0). 

Rozhodčí se ve prospěch červenobílých zrovna nepřetrhli, zatímco Plzeň, kde měl Berbr své „prezidentské“ VIP apartmá, se těšila tradiční přízni, která byla v tomto směru nastartována již v první západočeské mistrovské sezoně 2010/2011.

Kdyby to šlo takhle dál, během dalších čtyř kol by byl podzimní obří náskok sešívaných zcela vymazán. Jenže ligu po 10. březnu 2020 na dva a půl měsíce zastavuje pandemie covidu-19. Nikdo v té době neví, zda se nejvyšší soutěž  vůbec dohraje. Přesto (nebo proto?) Berbr v pauze opět tlačí na Nezmara. Dne 25. března 2020 mu sděluje: „Potřebuju to dotáhnout, nejde už jen o mě.“ A Nezmar dodává: „My dlužíme“.

Co měla Slavia dlužit?

Co měla Slavia dlužit? Milionový úplatek za první Trpišovského titul v sezoně 2018/2019, o němž se v jedné závorce píše v policejním spisu?

Policie nebyla jediná, která měla zprávu, že se prý za titul v Česku platí jisté paušály. Ať ho vyhraje kdokoli (ostatně o tzv. jízdenkách do vlaku, které se údajně prodávaly i v nižších soutěžích, třeba v ČFL, se psalo a mluvilo v televizi už před lety). Byly na to údajně sazby, které se měly zvyšovat, pokud dotyčný vítězný klub postoupil do evropských pohárů, tedy především do Ligy mistrů.  

Ostatně to by vysvětlovalo i Berbrovu snahu získat před klíčovými slávistickými souboji v play off o účast v LM v roce 2019 (proti rumunské Kluži) i v roce 2020 (proti dánskému Midtjyllandu) předzápasový vliv na spřáteleného tureckého sudího Cakira, který první utkání těchto duelů pískal. 

Patrně ale nešlo ani tak o pomoc Slavii, jako o pomoc sobě samému. Berbr to, jak rovněž odhalily odposlechy, hnal i přes svou manželku a členku komisí rozhodčích UEFA a FIFA Dagmar Damkovou. Podle všeho však především  vytvářel jen dojem a přeceňoval své síly. 

 Slavii pomohly covid a sportovní forma

V prvním případě sice Slavia v srpnu 2019 přes Kluž do Ligy mistrů postoupila. Ovšem musela si pomoci sama. V Rumunsku vyhrála 1:0, přestože v závěru Cakir proti ní odpískal po Olayinkově zákroku penaltu, kterou kdyby nenařídil,  asi by to nikdo neřešil. Brankář Kolář však pokutový kop zneškodnil. A za rok na to, v září 2020 navzdory Berbrově proklamované snaze Cakir Slavii rovněž nijak nepomohl. Po domácí remíze 0:0 prohrála v Dánsku 1:4 (i díky opakované penaltě) a z Ligy mistrů vypadla. Berbr - zdá se -  asi opravdu sliboval víc, než v praxi mohl zařídit.

Ostatně to se stalo i v lize v ročníku 2019/2020, když se nejvyšší soutěž po dlouhé covidové pauze  koncem května 2020 konečně rozběhla. Slavii totiž dlouhá přestávka všestranně pomohla, takže červenobílí navzdory Berbrovým hrozbám nakonec v sezoně 2019/2020 mistrovský titul poměrně s přehledem obhájili.

Jak se Berbr stal nezmarem

Jenže, jak jsme už v prosinci psali i na efotbale, Berbr s vymáháním údajného dluhu nepřestal, do své snahy kromě Nezmara měl údajně zapojit i příbramského bosse Jaroslava Starku. 

Skutečným nezmarem se v tomto čase ve své věci stává právě Roman Berbr. Jana Nezmara totiž kvůli tomu bombarduje ještě celkem osmkrát, a to i poté, co slávistický sportovní ředitel v Edenu k 31. srpnu 2020 skončil.  „Náčelník“ se kvůli údajnému dluhu ozýval 23. června 2020, 2. července 2020, 8. července 2020, 10. července 2020, 15. července 2020, 24. července 2020, 21. září 2020 a 1. října 2020. Naposledy si Nezmarovi, který už ve Slavii nepracuje, stěžuje, že slávisté zcela přestali „spolupracovat“ s rozhodčími, což je podle něj špatně.

Policisté pak ve své analýze konstatovali, že: Z této komunikace vyplynulo, že Jaroslav Tvrdík svůj závazek nakonec nesplnil, za což byl Berbrem, Nezmarem a Starkou kritizován. Policejní orgán musí ovšem konstatovat, že se mu v toto případě v průběhu prověřování a následném vyšetřování nepodařilo získat ucelený, spojitý a na sebe navzájem navazující řetěz důkazů, které by ve svém důsledku vyloučily jakoukoliv pochybnost o vině jmenovaných osob.“

Vypekli v Edenu „Náčelníka“? Měl Tvrdík echo?

A dále můžeme jen spekulovat. 

Jak známo, v sezoně 2017/2018 Slavia sice posílila, ovšem v lize ztrácela na mistrovskou Plzeň, k níž se z Ruska vrátil Pavel Vrba, až nečekaně mnoho bodů. V létě 2017 Jaroslav Tvrdík Berbra (ten v tom období mj. dostává v deníku Sport opakovaně několik tiskových stran k prezentaci svých kontroverzních  názorů v rozhovorech na pokračování) veřejně kritizuje. A koncem roku 2017 hlasuje s hrstkou statečných na valné hromadě FAČR v Nymburce proti Berbrově znovuzvolení asociačním místopředsedou (na rozdíl od Viktorie Plzeň, Sparty a většiny klubů).

Mistrem ligy se na jaře 2018 stává už popáté ve druhé dekádě 21. století Plzeň (2011, 2013, 2015, 2016 a 2018). Jen rok předtím ji těsně a nečekaně předběhla pražská Slavia s trenérem Šilhavým, a to i proto, že neúměrně sebevědomé vedení plzeňského klubu nesmyslně během jara 2017 odvolalo přísného trenéra Pivarníka a nahradilo jej naprosto nezkušenou a chybující dvojicí Horváth-Bečka.  

Jan Nezmar proto po plzeňském triumfu v roce 2018 pozve ke stolu svého přítele z bývalých časů Romana Berbra a na podzim téhož roku dochází ke schůzce i za účasti Jaroslava Tvrdíka. Berbr se tím v deníku Sport také náležitě pochlubí, mluví sice o spolupráci ohledně národního týmu, ovšem rovněž o zakopané válečné sekyře. Je pravda, že od té doby už červenobílým sudí rozhodně neškodí, na hřišti jsou slávisté aktuálně v Česku jasně nejlepší, takže pak vyhrají ligu v roce 2019 i 2020. 

A Berbr se celý rok 2020 domáhá nějakého „dluhu“ či splnění starého slibu. Kdoví, co mu kdo slíbil. Nezmar? Byl při tom i Tvrdík? V každém případě v uniklých odposleších Jaroslava Tvrdíka nenajdete. Coby bývalý ministr obrany za ČSSD mohl mít klidně informace (ministrem vnitra byl v té době Jan Hamáček rovněž za ČSSD), že se kolem Berbra něco děje. Nebral mu telefony, odmítal s ním komunikovat. A pokud vůbec k nějakému slibu došlo, evidentně nebyl (s)plněn. 

„Od května 2019 nás policie jakkoliv nekontaktovala a předpokládám, že sama zmíněný poznatek vyhodnotila jako nerelevantní a nepravdivý. Neposkytl jsem Romanu Berbrovi žádné finanční prostředky a nedopustil jsem se žádného porušení zákona. Slavia tituly vyhrávala proto, že byla poslední čtyři roky prokazatelně nejlepší sportovní klub v zemi. Nepotřebovali jsme, aby nám rozhodčí či kdokoli další jakkoli pomáhal, a také se to na hřišti nedělo. Nevolili jsme Romana Berbra a šli jsme proti kontinuitě berbrovských poměrů,“ vyjádřil se k tomu pro Seznam Zprávy slávistický šéf Jaroslav Tvrdík.  

Pokud tedy někdo něco ze Slavie něco Berbrovi slíbil, vypadá to, že v Edenu s „Náčelníkem“ docela vyběhli. Jestliže Roman Berbr, třeba jako spolupracující obviněný, nezačne mluvit, těžko se dozvíme, jak to celé bylo.

Disciplinární komise LFA si hraje na pštrosa

Pak tu jsou ovšem odposlechové kauzy, kde má fotbal v rukou zcela jasné důkazy. Třeba v té o tom, jak v první covidové sezoně 2019/2020 vymýšleli a organizovali Roman Berbr se svým pobočníkem Radkem Bělákem, plzeňským ředitelem a místopředsedou Ligové fotbalové asociace (LFA) Adolfem Šádkem a expředsedou FAČR Martinem Malíkem pro majitele Zbrojovky Brno a 1. FK Příbram předčasné ukončení soutěží přes pandemii. Tak, aby z ligy nikdo nespadl a postoupily do ní bez baráže hned dva kluby z druhé ligy (Pardubice a navrch i Zbrojovka Brno). A jak to šikovně dlouhou cestou přes Karvinou vnukli i místopředsedovi Sparty a šéfovi LFA Dušanu Svobodovi, jehož unisono posměšně nazývali „Tydýtem“.  Přesto, že šlo o evidentní vědomé porušení vlastních norem a řádů.

Disciplinární komise LFA si celou zimu od prosince 2021, kdy tahle kauza z odposlechů vyšla najevo, hraje na pštrosa s tím, že celou věc alibisticky nechává na obrozené Etické komisi FAČR. Ta ovšem neví, zda může v tomto případě konat, protože jde prvotně o funkcionáře LFA. Podle našich informací se však v etické komisi ozývají i hlasy těch, kteří se domnívají, že by se tomuto zjevenému porušení řádů (minimálně v tom, že ve druhé lize třetí Dukle bylo vědomě upřeno právo hrát baráž) věnovat mohli. Už proto, že Adolf Šádek a Dušan Svoboda jsou zároveň i členy výkonného výboru FAČR. 

Samozřejmě, že by se v této věci za normálních poměrů dal očekávat i mnohem větší mediální tlak. S tím však vzhledem ke jménem a vazbám vydavatelů některých vlivných českých médií podle všeho spíše nepočítejme.