Pokrytec Messi aneb Anketa FIFA začíná být důvěryhodnější než do sebe zahleděný Zlatý míč France Football

Pokrytec Messi aneb Anketa FIFA začíná být důvěryhodnější než do sebe zahleděný Zlatý míč France Football
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

V pondělí večer pořádala v Curychu FIFA galavečer, na němž udělovala své prestižní ceny. Nejlepším hráčem roku 2021 byl po zásluze zvolen Polák ve službách Bayernu Mnichov Robert Lewandowski před Argenticem z PSG Lionelem Messim a Egypťanem z Liverpoolu Mohamedem Salahem. Všichni tři jsou útočníci. Lewa tak obhájil v této anketě své prvenství z roku 2020, kdy vyhrál před Cristianem Ronaldem a Messim.  Lewandowski ostatně zvítězil v posledních dvou letech (2020 a 2021) i ve Zlatém míči HATTRICKU, anketě, v níž hlasují čeští novináři, funkcionáři a třeba i reprezentační trenéři.

Na rozdíl od kdysi nejprestižnějšího Zlatého míče France Football, který pro ročník 2020 svou anketu poprvé od roku 1956 poněkud nesmyslně  kvůli covidu zrušil, a v ročníku 2021 v něm Lewandowského nečekaně porazil Messi (třetí byl Jorginho, reprezentant mistrů Evropy z Itálie hrající za vítěze Ligy mistrů Chelsea), což vzbudilo nemalou kritiku.

Dlužno připomenout, že kvůli koronaviru se pondělní galavečer uskutečnil druhým rokem po sobě virtuálně z centrály FIFA v Curychu. Největší hvězdy volili opět kapitáni a trenéři reprezentačních týmů, fanoušci a zástupci médií. A hodnoceny byly úspěchy dosažené mezi říjnem 2020 a loňským srpnem.

Lewandowski pomohl v minulé sezoně Bayernu k devátému mistrovskému titulu v německé lize za sebou. Varšavský rodák zaznamenal 41 bundesligových branek, čímž o jeden gól překonal dosavadní rekord loni zesnulého Gerda Müllera z ročníku 1971/1972.

„Jsem poctěn, že jsem získal tuhle trofej, a cítím hrdost. Vím, že patří mým spoluhráčům a trenérům. Všichni tvrdě pracujeme na tom, abychom vyhrávali. Pracovat s takovými lidmi je pro mě výjimečné,“ řekl mj. Lewandowski. „Nikdy jsem nesnil o tom, že překonám Müllerův rekord. Dát 41 gólů ve 29 zápasech? Kdybyste se mě před několika lety zeptali, zda je to možné, tak bych odpověděl, že ne. Také děkuji Gerdovi. Stanovil mnoho rekordů a pro mě bylo vždy motivací pokusit se je překonat,“ dodal kapitán polské reprezentace.

Jak Messi hlasoval a co předtím říkal

Krátce po konci curyšského galavečera FIFA bylo zveřejněno, kdo pro koho hlasoval. Svými hlasy překvapil zejména poslední vítěz Zlatého míče Lionel Messi. Na první dvě místa totiž zařadil své spoluhráče z PSG, první místem ocenil Neymara, druhým Kyliana Mbappého. Na třetí příčku dal Messi hvězdu Realu Madrid Karima Benzemu. Zejména volbou Neymara Argentinec veřejnost velice překvapil. Brazilec totiž neprožil zrovna nejvydařenější rok, zejména jeho druhá polovina nebyla vůbec dobrá. 

Zajímavé je to ale proto, že slavný Argentinec nedávno na ceremoniálu Zlatého míče France Football koncem minulého roku v Paříži prohlásil, že je Lewandowski vynikající fotbalista, ocenil jeho výkony nejen v roce 2021, ale rovněž v roce 2020, v němž si dle Messiho názoru zasloužil Zlatý míč získat právě on…

Je sice pravda, že Messi (kromě olympijského zlata v Pekingu v roce 2008) loni konečně vyhrál i velký turnaj reprezentačních celků, když v konkurenční Brazílii dovedl svou Argentinu k prvenství v Copa América, ale jinak opětovně v roce 2021 zářil více Lewandowski. Messiho slova po triumfu ve Zlatém míči France Football 2021 ve světle jeho hlasování v The Best Player FIFA ovšem vyznívají jako velké pokrytectví.

To Cristiano Ronaldo hlasoval naprosto odlišně. Portugalská legenda na první místo dala konečného vítěze Lewandowského, další dvě pozice dle něj patří záložníkům Chelsea, tedy N’Golovi Kantemu a Jorginhovi. Lewandowski pak poctil zařazením na první místo Jorginha, zatímco ihned za něj dosadil Messiho s Ronaldem.

Vynechání své osoby v Messiho seznamu Lewandowského logicky překvapilo.

„Tehdy na předávání ceny Ballon d’Or pronesl Lionel hezká slova. Co se týká jeho nynějšího hlasování, doufám, že jsem neudělal mimo sportovní věci nic špatného, kvůli čemu by na mě mohl být naštvaný. Jeho volbu respektuji, měli byste se na ni ptát jeho,“ prohlásil Lewandowski na pondělní tiskové konferenci.

Ovšem s tím, že se na Messiho nikterak nezlobí, ani nechce na jeho adresu říkat cokoliv negativního. Poněkud jiný formát než sebestředný Messi.

Jak se ankety vyvíjely, slučovaly a rozpojovaly

Upřesněme si, že Zlatý míč France Football je udělován od roku 1956 každoročně hráči, který v uplynulém kalendářním roce podával nejlepší výkony. Do roku 1994 musel mít hráč občanství evropské země (ale mohl mít původ v jiné zemi), aby se pro něj mohlo hlasovat. Hlasovali pro něj evropští fotbaloví novináři (v Česku je to nyní spolupracovník serveru Ruik.cz a magazínu HATTRICK Stanislav Hrabě).  

Od roku 1995 bylo možné hlasovat i pro hráče z neevropských zemí, pokud hráli v evropských klubech. Vzhledem k tomu, že v té době už prakticky všichni nejlepší hráči hráli v Evropě, přeměnila se fakticky anketa z nejlepšího hráče Evropy na nejlepšího fotbalistu světa. Zároveň od roku 1995 časopis France Football nejdříve nominuje hráče, ze kterých mohou hlasující vybírat. Prvním neevropským fotbalistou, který Zlatý míč získal, byl v roce 1995 Liberijec George Weah.

Od roku 2007 je možné nominovat kteréhokoli hráče z klubu kdekoli na světě. Zároveň od roku 2007 hlasují i novináři z neevropských zemí. V letech 2010 až 2015 byla sloučena s oceněním Fotbalista roku FIFA do nového ocenění Zlatý míč FIFA (čtyřikrát v tomto období vyhrál Messi, dvakrát Ronaldo), od roku 2016 došlo k návratu k původnímu ocenění.

Anketa FIFA je sice o 35 let mladší než anketa časopisu France Football, poprvé se uskutečnila až v roce 1991, v poslední době se však zdá, že nabývá větší prestiže a významu než do sebe příliš zahleděný Zlatý míč. Dříve se mínilo, že hlasování kapitánů a trenérů z neevropských zemí vede ke stálému opakování vítězů Messi/Ronaldo, ale jak se ukázalo v anketě France Footballu.letos, nejde ani tak o nekritické fotbalisty jako spíše o nekritické mimoevropské novináře, kteří neznají nebo spíše neuznávají nikoho jiného než Messiho.

Navíc France Football v posledních dvou letech až příliš chybuje. V roce 2020 příliš brzy svou anketu kvůli covidu odpískal, prý proto, že ne všichni hráči měli stejné podmínky. Ano, ME, Copa América i fotbalový olympijský turnaj byly přeloženy na rok 2021, ale všechny významné ligové soutěže se až na Francii a Nizozemsko nakonec odehrály, stejně jako Liga mistrů, Evropská liga, Superpohár i skupinová  fáze Ligy národů 2020/2021. FIFA proto své stanovisko rychle přehodnotila a výsledky ankety nakonec za rok 2020 vyhlásila (s vítězem Lewandowským). 

Ronaldo: „Šéfredaktor France Football lže“

V roce 2021 se zase Cristiano Ronaldo ostře ohradil vůči výroku Pascala Ferrého, šéfredaktora francouzského magazínu France Football. Ferré prohlásil, že mu portugalský útočník důvěrně přiznal, že jeho posledním cílem v kariéře je získat víc Zlatých míčů než argentinský fenomén Messi (zatím ale Cristiano prohrává 5:7). Ronaldo, který se koncem roku 2021 slavnostního vyhlášení ankety v Paříži nezúčastnil, pak označil Ferrého tvrzení za lež.

„Pascal  Ferré lhal, použil moje jméno, aby zviditelnil sebe a svého zaměstnavatele. Je nepřijatelné, aby člověk zodpovědný za udílení tak prestižního ocenění mohl podobným způsobem lhát. Je to absolutně neuctivé k někomu, kdo vždycky respektoval France Football a Zlatý míč,“ napsal Ronaldo na Instagramu.

„A pak Ferré znovu lhal, když vysvětloval mou absenci na galavečeru údajnou karanténou, která neexistuje a není pro ni důvod,“ doplnil kanonýr Manchesteru United, jenž získal Zlatý míč v letech 2008, 2013, 2014, 2016 a 2017.

Ronaldo odmítl, že by mu záleželo jen na individuálních trofejích a nerespektoval soupeře. „Vždycky chci, v souladu se sportovním a férovým chováním provázejícím mou kariéru od samého počátku, pogratulovat vítězům. Dělám to, protože nikdy nestojím proti nikomu jinému. Vždycky vyhrávám pro sebe, své kluby i pro ty, kteř kteří mě milují.“ 

Ať už to bylo, jak to bylo, podobné aféry anketě Zlatý míč France Football rozhodně neprospívají. Tradice je hezká věc, ale neznamená všechno. Alespoň pro mě má v posledních dvou letech větší váhu anketa FIFA.

Trapas? Messi opět ukázal velkou soutěživost a lepší než vítězný Lewandowski byl podle něj i Neymar...