Sportovní úsek Baníku nemá cit, cílí Hadamczik na Grussmanna a spol. Co by slezskému vedení poradil?

Sportovní úsek Baníku nemá cit, cílí Hadamczik na Grussmanna a spol. Co by slezskému vedení poradil?

To, že má hokejový trenér Adam Hadamczik velmi osobní vztah i k Baníku Ostrava, není žádné tajemství ani překvapení. Jeho zesnulý bratr Evžen ho v minulém století trenérsky vedl a slavil s ním dva mistrovské tituly a také on sám ho před lety vlastnil a ekonomicky zachránil.

Jak se mu líbila sezona 2021/2022? "Do všeho úplně nevidím. Kvituji, že současný majitel klubu Václav Brabec stabilizoval ekonomiku, vybudoval tréninková hřiště pro mládež. Za jeho působení hraje Baník v klidných vodách, často i docela hezký fotbal, chodí opět lidi. Ale pokud by chtěl pomýšlet na titul, měl by především stabilizovat trenérské kádry, nemělo by docházet k tolika výměnám. To ničemu nepomůže. Každý nový trenér něco zkouší, to je znát," pronesl na webu aktualne.cz devětašedesátiletý kouč, jenž vedl hokejovou reprezentaci ve dvou různých érách

Co říká tomu, že si současné vedení nakonec nevybralo Pavla Hapala, ale ukázalo na Pavla Vrbu? "Jak to probíhalo, nevím, jen co jsem četl v novinách. Hapal je určitě také kvalitní trenér, byl by rovněž dobrý. Ale Vrba je pro mě jednoznačně číslo jedna. Jsem jenom rád. Pavel pode mnou začínal, když jsem klub vedl, je to určitě pracovitý trenér, který něco dokázal. Když on bude koučovat sportovní úsek a vybere si k sobě lidi, tak to bude jenom ku prospěchu Baníku," přidal na aktualne.cz držitel dvou bronzů a jednoho stříbra ze světových šampionátů.

Bude nutno koupit před novým ročníkem hotové hráče? "Musíte si dát pozor, koho koupíte. Někoho, kdo kope někde za milion a vy mu dáte milion a půl, přitom nemá ke klubu jiný vztah, tím bych se neřídil. My získali Radka Látala a Zdeňka Pospěcha, dva hotové hráče. Ale pocházejí z Moravy, z regionu. Tak by se mělo pořád postupovat. Nebo když jsme přivedli ze Sparty Reného Bolfa, který také pocházel odsud. Ale za sportovní politiku nemůže pan Brabec, za tu je odpovědný sportovní úsek. Musí mít vizi, co chce dokázat. Vidím jako prospěšné mít v mužstvu hráče, kteří jsou s ním spjati. V tom okamžiku máte v hledišti hned tátu, mámu, babičku, dědečka, sousedy. Baník je historicky rodinný klub. To je jeho největší síla. A fanoušci chtějí, aby hráli místní. Když to je takto postaveno, při výchově mladých, která se v klubu daří, to může fungovat," doplnil na aktualne.cz Hadamczik.

Osobně by se nebránil ani zahraničním akvizicím například z Afriky. "Oživení vždycky pomůže. Vzít dobrého cizince třeba i z jiného kontinentu je výhodnější než přetahovat průměrného českého hráče z jiného klubu. Je třeba si přiznat, že ze Slavie excelentního hráče nedostanete, ze Sparty také ne. To stojí velké peníze, jiná motivace by tam asi byla těžko. Baník je však velký klub, když někdo září v malém, ještě neznamená, že se v Baníku chytne. To není jednoduché. Tlak je obrovský," zaznělo z úst bývalého majitele slezské značky, jehož stanovisko nabídl portál aktualne.cz.

Výprodej talentovaných mladíků (Grygar je v Itálii, ze Šmigy je slávista a Kukučka údajně zakotví na Letné) se mu ovšem v žádném případě nelíbí. "Sportovní úsek nemá cit. Takoví nadějní hráči by měli být podepsaní na delší dobu a hlavně trenér by je měl mít na soupisce A mužstva. Měli by s ním trénovat, postupně dostávat šanci a zabudovávat se do mužstva. Měli by jezdit na ligové zápasy, aby nasávali atmosféru. Já v jednom roce zabudoval do A mužstva sedm nových hráčů. Mezi nimi byli Baroš, Svěrkoš, Papadopulos, Bystroň, Besta, Laštůvka. Kdybych mohl k tomu něco říct a někdo mě poslouchal, řekl bych: Nemluvme dva roky o pohárech, nesmíte sice spadnout, ale zabudujte mladé kluky a připravme si mužstvo, které bude bojovat o titul," poradil vedení webem aktualne.cz citovaný Hadamczik.

Prioritou Táborska je dostavba stadionu. Podali jsme žádost na Národní sportovní agenturu a čekáme, hlásí Vozábal

Zdroj: aktualne.cz