Slavia musí hasit požár v defenzivě! Brazilec hoří sám, řešením může být příchod seveřana

Slavia musí hasit požár v defenzivě! Brazilec hoří sám, řešením může být příchod seveřana
KOMENTÁŘ

Po remíze na horké aténské půdě postup do čtvrtého předkola Konferenční ligy, potom výhra v Jablonci. Tedy skvělý slávistický týden, chtělo by se říct. Výsledkově určitě, i tak ale v Edenu musejí bít na poplach. A velmi dobře to vědí. Velkou ofenzivní kvalitu totiž zastiňuje děravá defenziva, která kupí řadu chyb. Jak z toho ven? A kdo by měl být vlastně ten, jenž obranu Pražanů vyvede z doby temna? 

Kdo viděl čtvrteční duel Slavie na hřišti Panathinaikosu, ten si po závěrečném hvizdu musel hodně oddechnout. Závěr zápasu sice sešívaní zvládli přímo s grácií, v první půli to však od nich bylo vzadu baroko. Vedoucí gól Slovince Andraže Šporara přišel až po přestávce, vzhledem k liknavosti sešívané defenzivy byl však skoro zázrak, že se tenhle útočník netrefil už dřív.

Výsledná remíza 1:1 tak byla víc než přijatelná, o nedělním vítězství 3:2 v Jablonci to platí jakbysmet. A to i přesto, že kvůli lehce necitlivému vyloučení Michala Surzyna hráli hosté prakticky celý zápas přesilovku. I díky tomu si vytvořili řadu šancí, kvůli nedůsledně hrající obraně se však znovu klepali o výsledek. A to je při jejich kvalitách až zarážející.

„Nečekal jsem, že to budou až takové nervy. Jenže jsem netušil, jaký výkon předvedeme směrem do defenzivy. Tam byl prostě problém. V nějakých situacích jsme byli obrovsky laxní,“ vystihl to trenér Jindřich Trpišovský, který právě za laxní přístup opakovaně kárá především Eduarda Santose. Elegantního obránce z Brazílie, o něhož se v létě svedly hvězdné války.

V minulé sezoně si došel pro mistrovský titul s Plzní, v kádru Viktorie ale pouze hostoval. Smluvně patřil sestupující Karviné, což po skončení ročníku jen umocnilo zájem obou pražských „S“. Závod o něj nakonec vyhrála Slavia, podle řady expertů měl být jednou z jejích nejplatnějších posil. Výsledek je však zatím celkem tristní.
Ve druhém ligovém kole obří chybou daroval gól Zlínu, pak se nechal nesmyslně vyloučit v domácím klání s Panathinaikosem. Faulovat v tu chvíli vůbec nemusel, když už, tak o několik metrů dál.

Jelikož se ale v Aténách zranil taktéž chybující Taras Kačaraba a spolehlivý Aiham Ousou dostal od trenéra o víkendu volno, v Jablonci se Santos na plac vrátil. Ani tentokrát však nabídnutou šanci nevyužil.

„Eduardo má velké dispozice, zdaleka ale ještě není připravený tak, jak potřebujeme. Hodně si zvyká na hru, je to vidět každý zápas,“ pronesl diplomaticky kouč Pražanů Jindřich Trpišovský.

Jenže fotbalový vlak se neúprosně rozjel a jeho strojvedoucí ho potřebuje mít přesně seřízený už teď. Zvlášť když ve čtvrtek vstoupí Slavia do čtvrtého předkola Evropské konferenční ligy, kde ji čeká nevyzpytatelný polský Raków. Takže co teď?

„Chceme to řešit, zatím se nám to nedaří. Víme ale, že jednoho stopera potřebujeme. Kdyby byl Taras dlouhodobě mimo, tak máme jen Eduarda a Ousoua, což je vzhledem k porci zápasů třeba nějak vyřešit," dodal charismatický kormidelník.

V podobné situaci byla před časem i Sparta, jež požár na stoperu vyřešila příchodem Asgera Sörensena. A nutno říct, že ten se zatím jeví víc než slušně.

Na koho ukáže Slavia? V úvahu připadá hlavně jeden z dvojice Sheriff Sinyan – Isak Hien. O Moldavana v dresu norského Molde stáli červenobílí už loni, letos v létě pak svůj zájem ještě stupňovali. Požadavky seveřanů byly ale přemrštěné, zvlášť když hráči končí v lednu smlouva. Proto je pravděpodobnější, že si sešívaní počkají půlroku a potom Sinyana získají zdarma.

A Hien? Švédský Djurgaarden ho ještě před dvěma měsíci pustit nechtěl, Slavia navíc terén jenom sondovala. Přitlačí teď výrazněji na pilu?

Nejproduktivnějšímu hráči čínské ligy Stanciuovi pořád leží Sparta v žaludku. Jakou poznámku od něj schytala?