Sparta se začíná měnit v monstrum. Dovede ji dánský badatel až k titulu?

Sparta se začíná měnit v monstrum. Dovede ji dánský badatel až k titulu?
KOMENTÁŘ

Je to jen pár týdnů, co byla Sparta po výbuchu v Evropě pod palbou ze všech stran. Kritizováni byli snad úplně všichni. Tedy kromě nového trenéra Briana Priskeho. Ten dostal jistou dobu hájení, jen všechny zajímalo, jak má být vlastně dlouhá. Nyní je zřejmé, že už ji ani nepotřebuje. Letenští totiž začínají připomínat skvělý vyladěný stroj, který šlape možná lépe, než by kdo očekával.

Když Tomáš Rosický přebíral roli sportovního ředitele Sparty, velmi často opakoval slova o tom, že snad ještě důležitější než samotné výsledky je pro něj to, aby na mužstvu viděl herní progres.

Z trojlístku Václav Jílek, Václav Kotal a Pavel Vrba to částečně splnil pouze druhý jmenovaný, i za něj ale po čase začala hra stagnovat. Potkat to samozřejmě může také Priskeho. Zatím to však vypadá spíš tak, že v něm po letech našla Sparta kouče, jenž skutečně má na to vyvést mužstvo z doby temna.

Vidět to bylo i na horké půdě v Mladé Boleslavi, kde jeho svěřenci předvedli zatím nejkvalitnější výkon v sezoně. Zase byli dál než před týdnem, zase působili kompaktnějším dojmem, zase si vytvořili více šancí... A byť po půli prohrávali 0:1, po přestávce zatlačili svého soka způsobem, že domácím už povolili pouze jednu pološanci.

To je hodně zajímavá vizitka na to, že je dánský kouč u kormidla stále relativně krátkou dobu. I tak už mu ale stačil vtisknout jasnou herní tvář, což se třeba italskému zmrzlináři Stramaccionimu nepovedlo za celé jeho působení u mužstva.

„Tahle Sparta je dle mého názoru nejsilnější za poslední roky,“ uznal i trenér Středočechů Pavel Hoftych. „Nejsem si jistý, jestli to byl náš vrchol. Ale šlo o jasný vzkaz celého týmu, který ukázal, na co má. Tím, že jsme se dokázali vrátit do zápasu, jsme potvrdili mentalitu a odolnost,“ glosoval to Priske.

K obratu zavelel on sám. A znovu prokázal, že z lavičky dokáže měnit herní rytmus podle toho, jak je zrovna potřeba. Hodně dobře se v tomto směru jeví hra na dva útočníky, kterou si začal pomáhat už i Michal Bílek v Plzni. Sparťanský lodivod zkrátka velmi správně vycítil, že kombinace Lukáše Juliše s Tomášem Čvančarou je ten správný směr, jak nahradit produktivního Adama Hložka. Zvlášť při fazóně Čvančary, který roste v lídra týmu.

„Už při svém příchodu do Sparty jsem mluvil o tom, že nejsem velký fanoušek toho, aby se striktně mluvilo o formacích a rozestavení. Samozřejmě je to ale pro nás jedna z variant. Speciálně s útočníky, které tady máme,“ nadhodil kouč Sparty po triumfu v Boleslavi.

Tam už nenastoupil elegantní stoper Dávid Hancko, který přestoupil do nizozemského Feyenoordu. O jeho transferu se popsalo už spoustu řádek. Faktem je, že při obchodu za čtvrt miliardy asi nebylo co řešit. Sparta sice přichází o klíčového muže, ale určitě ne nenahraditelného.

Jak díru po něm zalepila v Mladé Boleslavi? Na post stopera se tam zatáhl univerzál Jaroslav Zelený, před ním operovali Lukáš Sadílek s Davidem Pavelkou. Otázkou je, zda by nestálo za to tvořit Zelenému pozici spíš na postu šestky a nedat šanci Martinu Vitíkovi. Toho zatím Priske dost přehlíží, přitom zvlášť v kombinaci s bijcem Asgerem Sörensenem by mladý zadák Sparty mohl být hodně platný.

„Za Hanciho máme náhradu, Zelený odehrál dobrý zápas. Vždy je ale dobré mít připravený plán B i C. S kádrem jsem spokojený, hráči pracují podle našich představ,“ lebedil si trenér, jenž má skutečně z čeho vybírat.

A jeho možnosti se ještě výrazně rozšíří, až bude mít k dispozici i dva nejlepší hráče týmu. Tedy zraněného Ladislava Krejčího mladšího s vykartovaným Janem Kuchtou. Návrat prvně jmenovaného se už rychle blíží, exútočník Slavie se do akce vrátí nejpozději v sedmém kole. Byť při současném rozložení sil v ofenzivní fázi by se asi nikdo nedivil, kdyby začal pouze na lavičce.

I bez své největší letní posily totiž Sparta začíná ukazovat velkou sílu. Herně i svými výsledky. Vypadnutí z Evropy tak vzala za ten nejlepší možný konec. Může se soustředit jen na ligu, což třeba Plzeň loni dokázala přetavit až v zisk titulu. Povede se to samé i Spartě?

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.