Pět událostí 10. kola: Žák to bude mít drahé, Drchal umlčel Mosqueru, hororová domácí bilance Baníku nekončí

PĚT UDÁLOSTÍ LIGOVÉHO KOLA

Desáté kolo FORTUNA:LIGY přineslo Spartě prolomení remízové šňůry, doma s Hradcem Králové i v deseti otočila na konečných 2:1. Počtvrté doma své fanoušky zklamal Baník Ostrava a nad Pavlem Vrbou se začínají stahovat mračna. Ve šlágru kola ztratila Plzeň v Ďolíčku, nepomohl ani gól Jhona Mosquery, který šel jako bývalý hráč Bohemians slavit až příliš horlivě. Tři body má Slavia, proti Liberci se po pěti měsících vrátil do branky Ondřej Kolář.

Mosquera slavil až příliš, Drchal jej prvním ligovým gólem za Bohemku umlčel

Po sedmi vítězných ligových duelech v řadě přišla první ztráta úřadujícího mistra od 1. kola. Stalo se tak v Ďolíčku po vyrovnané partii s Bohemians 1905. Ve 24. minutě otevřel účet utkání Jhon Mosquera, tedy bývalý hráč Bohemky.

A následnou oslavou spustil salvu nadávek na svou osobu. V létě roku 2020 se totiž s pražským celkem loučil v textové zprávě a jeho podepsání Liberci nesou fanoušci Bohemians stále velmi těžce. Nakonec ale právě domácí fanoušci mohli být spokojení, neboť krátce po pauze svou první ligovou trefou za Klokany vyrovnal kmenový útočník Sparty Václav Drchal.

Sparta otočila v deseti, VAR nicméně evidentně pochybil

Sparta prolomila remízové prokletí a v domácím střetnutí porazila Hradec Králové 2:1. Vítězství se nicméně nerodilo vůbec lehce. Již ve 13. minutě se totiž trefil Filip Kubala a za dalších šestnáct minut musel po úderu loktem hřiště opustit útočník Tomáš Čvančara.

Nečekanou porážku ale Sparta i v deseti odvrátila. Sedm minut po pauze po rohovém kopu srovnal Asger Sörensen, pět minut na to svým premiérovým gólem v dresu Sparty rozhodl Jan Kuchta. Minimálně druhý gól ale uznán být rozhodně neměl, neboť přímý kop hlavou tečoval Ladislav Krejčí mladší a tím vystavil Jana Kuchtu do ofsajdu.

„Ta situace byla sporná, ale za mě je to regulérní gól. I proto platil a vyhráli jsme,“ uvedl po utkání autor vítězné branky. Ano, rozhodčí po konzultaci s videem gól skutečně uznal, pravda je nicméně na straně Hradce. A kouč Miroslav Koubek porážku snášel jen velmi těžce.

„Obě branky byly neregulérní. První ze situace, kdy byl obrácený roh. Druhá padla z jasného ofsajdu. Nevím, proč rozhodoval tak dlouho, nerozumím tomu. VAR je technická pomůcka, ovládají ho lidé. Ale to téma už mě strašně unavuje. Není co dodat, cítím hořkost,“ sdělil na tiskové konferenci po utkání.

Čtvrtá prohra doma? To Baník loni nezažil

Baník Ostrava má už po třetině soutěže více domácích porážek než za celou loňskou sezónu. V ročníku 2021/22 podlehl doma pouze Slovácku, Teplicím a Karviné. Ve Vítkovicích ale od začátku letošní sezóny prohrál již čtyřikrát.

Naposledy překvapivě nestačil na České Budějovice a enormně důležité období po reprezentační pauze nenačal vůbec dobře. Přesto kouč Pavel Vrba, nad kterým se nadále více a více stahují mračna, hodnotil porážku jinak než ty předchozí.

„V útočné fázi jsme odehráli možné nejlepší utkání doma. Dominovali jsme a až na držení míče jsme byli ve všem lepší. Jenže rozhoduje efektivita a nedůraz a my opět udělali obrovské defenzivní chyby,“ netajil zklamání Vrba. Na něj a celý Baník nyní čeká náročná šichta v podobě zápasů s Libercem, Slováckem, Plzní, Mladou Boleslaví a Slavií. Již brzy tak může být daleko hůře.

Žák hattrickem rozstřílel bezzubé Pardubice

Teplice se s trápícími se Pardubicemi nedělaly problém, zvítězily 5:1 a díky osmi bodům z posledních čtyř duelů se posunuly už na jedenácté místo, jen o skóre za osmý Jablonec, devátou Mladou Boleslav a desáté Slovácko.

K výhře jediným hattrickem v rámci 10. kola FORTUNA:LIGY přispěl sedmadvacetiletý útočník Filip Žák, pro kterého to byl vůbec první hattrick v seniorské kategorii.

„V profesionální soutěži jsem hattrick ještě nedal. A s klukama už jsme se dívali, že to nebude nejlevnější. Ale to mi nevadí, snad to nebude jen výjimka a bude mi to střílet i dál,“ nechal se slyšet Žák, který v dosavadním průběhu sezóny vstřelil jedinou branku. Není tak divu, že radost měl za něj i kouč Teplic Jiří Jarošík. „Je oddaný tomuto sportu, přišel s pokorou, a to také naplňuje. Hattrick je nadstandard a já mu to strašně přeju,“ dodal.

Co se Pardubic týče, ty prohrály už sedmé ligové utkání v řadě a se třemi body se nadále krčí na poslední pozici ligové tabulky. Čestný úspěch v samotném závěru zaznamenal Michal Hlavatý, pro kterého to byla druhá trefa. A právě Hlavatý je se dvěma góly nejlepším střelcem Pardubic. To je bohužel značně vypovídající.

Tři body pro Slavii, nula pro navrátilce Koláře

Slavia o své výhře v poměru 3:0 nad Libercem rozhodla už během první půlhodiny. Ve druhé pětačtyřicetiminutovce polevila a další gól nepřidala.

Zajímavých momentů ale v tomto duelu bylo hned několik. Do brány domácích se po více než pěti měsících vrátil Ondřej Kolář. V soutěžním utkání chytal naposledy 24. dubna v památném utkání s Hradcem Králové (4:3), který dopomohl k titulu Plzni. Kolář si nevedl vůbec zle, lapil tři střely a vychytal čisté konto.

Jsem rád, že jsem se dostal do brány. Po tak dlouhé době to bylo skutečně těžké. Pomohli mi kluci, kteří hráli velmi dobře a organizovaně dozadu,“ chválil své spoluhráče Kolář.

Své první ligové trefy v novém ročníku zaznamenali Aiham Ousou a Peter Olayinka. U obou branek poté asistoval Petr Ševčík, který si svou bilanci v osmi duelech vylepšil na pět asistencí a je jen jednu přihrávku od vyrovnání bilance z posledních dvou let dohromady!

Podeváté v devátém utkání se střelecky prosadil i Stanislav Tecl, i když neproměněnou penaltu si musel dorazit. Potíže Slavie s neproměňováním pokutových kopů tak nekončí, i když tentokrát to favorita bolet nemuselo.

Slavia s Kluží a v Olomouci, Sparta v Brně, Plzeň na Bayernu a s MB, Slovácko s Nice, Arsenal-Liverpool, Dortmund-Bayern