Vedení Baníku si příchod Vrby mělo lépe vyhodnotit. Ztráta drajvu a chuti je na něm patrná už dva tři roky, říká Pulpit

ROZHOVOR

Po jedenácti ligových kolech přišla změna, která otřásla fotbalovou republikou. Slavný trenér Pavel Vrba už není koučem Baníku. Po hrůzostrašném vstupu do sezony byl odvolán, na jeho pozici míří Pavel Hapal. Co si o tom myslí uznávaný kouč Martin Pulpit, který před lety Ostravu sám trénoval a dotáhl ji k záchraně? A jaký názor má na Slavii?

vyhodnotit. Určitá ztráta drajvu a chutě je totiž na něm patrná už dva tři roky.

Co říkáte na zvěsti o tom, že neměl důkladně zmapovaný ani svůj vlastní kádr?
Odpovím tak, že trenér by měl o svých hráčích vědět skoro všechno. Dost mě překvapilo, když jsem četl, že to u trenéra Vrby v Baníku tak nebylo.

Do Baníku míří Pavel Hapal. Bude to pod ním výrazně lepší?
Nedokážu říct. Na klubové úrovni zatím moc nepracoval, přitom tohle je o té nejtvrdší trenérské práci. Tak uvidíme, zda to Pavel Hapal zvládne.

Pojďme teď ke Slavii, která minulý týden dvakrát padla. Nejprve podlehla doma 0:1 Kluži, pak 0:2 v Olomouci. Co se děje s mužstvem?
Podle mě se tohle zbytečně moc rozmazává. Vždycky přijde období, kdy výsledky prostě nejsou takové. Na druhou stranu, můj názor je, že kabina Slavie funguje trochu jinak než dřív. Nevidím tam ten chtíč, kompaktnost, která mužstvo zdobila v posledních sezonách. Navíc se tým nemůže opřít o svou obrannou čtyřku a přestal střílet branky. Slavia má ale určitě sílu na to, aby se vrátila tam, kde byla.

Takže hlavně nepanikařit?
Já myslím, že panikaření by nebylo na místě. Spíš tvrdě pracovat, dřít, forma se pak vrátí. Zároveň však říkám, že ve Slavii je až moc cizinců, což není dobře pro chod kabiny.

Naopak se zdá, že se probudila Sparta, hlavně tedy útočník Jan Kuchta. Potvrzuje se, že jemu zkrátka sedí systém, v němž na hrotu běhá sám?
Podle posledních zápasů se ukazuje, že ano. Většina finálních nahrávek jde teď na něj. Trenér Priske chtěl hrát předtím 4-4-2, aby vepředu byl i Tomáš Čvančara. I to byla zajímavá varianta. V novém systému je však Kuchta vidět víc.

A co říkáte na Pardubice, které v minulém kole přetrhly sérii nezdarů a po osmi porážkách v řadě porazily 1:0 Jablonec? Jak moc je může tahle výhra nastartovat?
Uvidíme, třeba je to nakopne. Pokud by však přišla další série porážek, bude to jen takový výkřik do tmy. Teď je čeká zápas na Spartě, kde v uvozovkách nemají co ztratit. Myslím, že takový duel by jim mohl paradoxně pomoci. Jakýkoliv bodový zisk by tam totiž byl velký úspěch.

Nejtvrdší direkt v kariéře! Vrba dál padá volným pádem, zachránit se může jen on sám. Dokáže změnit svoje vnitřní já?