Spartě definitivně sebral postup odchovanec Rosický

Sparta Praha si i v letošní sezoně znovu zahraje pouze Pohár UEFA. Po porážce 0:2 v domácím duelu prohrála odvetný zápas třetího předkola na hřišti Arsenalu 0:3 a po utkání se z postupu do Ligy mistrů radoval soupeř. První gól zápasu vstřelil Spartě už v sedmé minutě její odchovanec a reprezentační kapitán Tomáš Rosický, další branky v závěru přidali Fabregas a Eduardo.

Domácí kouč Wenger ještě v úterý údajně zvažoval, že nechá Rosického odpočívat, ale nakonec na lavičce začali Fabregas s Hlebem. A byla to šťastná volba, neboť právě sparťanský odchovanec se postaral o vedoucí gól anglického klubu: akci založil v ofsajdu stojící Walcott, který našel v šestnáctce nabíhajícího českého reprezentačního kapitána a Arsenal před vyprodaným stadionem vedl.

Walcott je miláčkem publika, a tak se gól na stadionu Emirates oslavoval, jako by šlo o rozhodující postupovou trefu. Ovšem Arsenal měl v té době již včetně prvního utkání tříbrankový náskok a nemusel se nikam hnát. Sparta proto dostala prostor, aby odvrátila nápor domácích hráčů, ovšem sama se dostávala dopředu příliš toporně a její postupný útok domácí defenziva hravě zachytávala.

Několikrát se však Sparta přece jen k brance probila a dostala soupeře do úzkých. V 25. minutě po Kuličově střele se Almunia jen ohlédl po teči mířící na roh, v 33. minutě pálil Horváth metr mimo. Nejslibnější pokus měl o minutu později Rezek, který se dostal až za obranu, jenže v koncovce zklamal a branku minul.

Arsenal už hrál v klidu, čekal na sparťanskou chybu a před poločasem se málem dočkal po ostrém rohu, který sparťanští stopeři vykopávali z prázdné branky.

Trenér Bílek poslal do druhého poločasu Žofčáka místo Kuliče a Spartě narostla křídla. Arsenal se zdál být až příliš v pohodě a několikrát byli hosté opravdu blízko vyrovnání. Nejvíce asi v 49. minutě po Horváthově rohu, který propadl až k zadní tyči, kde musel zasahovat Almunia.

Zápas pak už nepřinášel žádné dramatické okamžiky, domácí si hlídali tříbrankový náskok a diváci si užívali utkání, po kterém měli oslavovat postup do prestižní soutěže. Velkých ovací se dočkal při střídání i Rosický, naopak bučení se dostávalo pravidelně jak Řepkovi, tak při příchodu na hřiště také Limberskému. Diváci si dobře pamatují, že oba hráči v minulosti působili v klubech londýnských rivalů, letenskému kapitánovi navíc přitížily slovní výpady vůči Fabregasovi po prvním zápase.

Sparta byla i v závěru blízko vyrovnání: nejdříve prohospodařil obrovskou šanci uvnitř šestnáctky střídající Kolář, vzápětí pálil metr nad z voleje Pospěch. Místo toho se radovali domácí: v 82. minutě prošel obranou Eduardo a jeho přihrávku proměnil Fabregas a nakonec aktivní Eduardo sám přidal třetí gól.

Výsledek:

Arsenal FC - Sparta Praha 3:0 (1:0)
Branky: 7. Rosický, 82. Fabregas, 89. Eduardo. Rozhodčí: De Bleeckere - Hermans, Huens (všichni Belg.). ŽK: Walcott - Kulič, Řepka, Hušek. Diváci: 58.462 (vyprodáno). První zápas 2:0, postupuje Arsenal.

Arsenal: Almunia - Hoyte, Touré, Senderos, Clichy - Walcott, Diaby (69. Fabregas), Gilberto, Rosický (74. Denílson) - Van Persie (68. Adebayor), Eduardo. Trenér: Wenger.
Sparta: Poštulka - Pospěch, Řepka, Kadlec, Kladrubský (77. Limberský) - Abraham, Hušek, Horváth - Rezek (73. Kolář), Kulič (46. Žofčák) - Došek. Trenér: Bílek.

On-line přenos z utkání jste mohli sledovat ZDE.