Kocourek: Ke zjevnému faulu Olayinky na Ndefeho nedošlo, zadní záběr zkresluje, přední je průkaznější

Kocourek: Ke zjevnému faulu Olayinky na Ndefeho nedošlo, zadní záběr zkresluje, přední je průkaznější
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Běsnění některých fanoušků na sociálních sítích, ale i novinářů a médií, včetně internacionála Milana Baroše v pondělním pořadu O2 TV Sport, kvůli tomu, že druhému, tedy vítěznému gólu Slavie v nedělním večerním ligovém utkání s Baníkem Ostrava (3:1) předcházel „evidentní“ faul slávistického kapitána Olayinky na baníkovce Ndefeho na půlce hřiště (šestnáct vteřin před brankou), by se mohlo zklidnit. Přední záběr totiž dokazuje, že zadní záběr, podle nějž mnozí dospěli k názoru, že Olayinka tvrdě špunty došlápl na Ndefeho nárt, podle všeho zkresluje. Stejně jako některé fotografie. Serveru efotbal.cz to potvrdil i VAR Tomáš Kocourek, který nášemu portálu poskytl exkluzivní rozhovor. 

A dávání nedělní situace do souvislostí s kauzou „Chorý“ v sobotním duelu Plzeň-Sparta (0:1), po němž právě Kocourek v Edenu narychlo vystřídal u VARu Pavla Fraňka, chybujícího v západočeské metropoli, je hodně mimo realitu.

Dvě fáze souboje, žádné špunty na nártu

„Poté, co se v neděli večer a v pondělí zvedla vlna názorů, že jsem měl hlavnímu sudímu od videa sdělit, že Olayinka těžce šlápl na Ndefemu na nárt a doporučit mu, ať slávistický gól odvolá, jsem si znovu tento souboj detailně a velmi pečlivě rozebral. A došel jsem k názoru, že bych se i nyní v klidu rozhodl úplně stejně jako v neděli v přenosovém voze. Rozhodující je přední záběr, ten zadní, podle něhož kritici došli ke svému názoru, je totiž dosti zkreslující,“ vysvětluje Tomáš Kocourek pro efotbal.cz.

„Ten souboj je třeba rozdělit na dvě fáze. V té první oba hráči natahují nohu ve snaze zasáhnout míč. Slávista se přitom lehce, ale skutečně jen velmi lehce, dotkne holeně nebo lýtka baníkovce a pak se opět velmi lehce,  otře o Ndefeho kopačku, možná jen o tkaničky. To jsou ale skutečně jen mikrodoteky, žádný zjevný faul, žádné zjevné pochybení hlavního rozhodčího, kterého by měl VAR opravovat. A při došlápnutí jsou už kopačky obou hráčů od sebe vzdálené asi dvacet centimetrů, tedy žádné špunty na nártu, jak někdo tuší na základě předního záběru,“ pokračuje Kocourek ve své analýze.

„A pak přichází druhá fáze souboje. Ndefe pravou rukou zasáhne Olayinkův bok nebo kyčel a strhne ho tím na sebe. Tenhle zákrok podle všeho viděl hlavní rozhodčí Batík jako baníkovcův faul, proto také dával Slavii výhodu. Olayinka pak nekoordinovaně na Ndefeho padá, což hráče Baníku asi bolí. To se ale nedá nic dělat, fotbal je kontaktní sport,“ končí svůj rozbor Tomáš Kocourek.

Místo do Uherského Hradiště do Edenu

Ten se o tom, že bude v neděli u VARu na utkání Slavia-Baník Ostrava, dozvěděl v sobotu večer po zápase Plzeň-Sparta. „Původně jsem měl být v neděli odpoledne na střetnutí Slovácko-Pardubice. To ale komise změnila, do Uherského Hradiště poslala kolegu Hocka a já zamířil na Slavii,“ říká Tomáš Kocourek. 

Sudí Petr Hocek byl, jak známo, z řízení ligových utkání stažen kvůli tomu, že netrestal hrubou hru domácích v pohárovém utkání Domažlice-Sparta. Předtím řídil duel Plzeň-Slavia, kdy v samém začátku vyloučil slávistu Santose a nařídil proti červenobílým velmi diskutovanou penaltu. Proto ho asi Příhodova komise rozhodčích do Edenu raději neposlala. 

"Mimochodem já jsem jako VAR působil v tomto kole i v sobotu odpoledne při utkání Bohemians-Zlín 3:2. Kdyby se na to někdo díval velmi fanouškovskýma očima, možná by před některými góly také našel nějaké menší kontakty. Ale opakuji: fotbal je kontaktní sport a VAR má vstupovat do hry jen při zjevných pochybeních rozhodčího,“ připomíná Tomáš Kocourek.

 

Zatím se ozval jen Beneš, který coby garant VAR končí

„Zatím ještě nemám k dispozici oficiální stanovisko ke svému nedělnímu verdiktu, ale jsme po každém utkání povinni se ozvat členům komise rozhodčích. A z nich mi dosud nikdo nic v této věci nevytknul. Ozval se mi však šéf (garant) VARu Michal Beneše a říkal mi, že viděl, že Olayinka Ndefeho kopl. Já to ale ani při další zevrubné analýze nenašel. Kdyby slávista baníkovce kopl, musela by se noha ostravského hráče znatelně pohnout, což se ovšem nestalo,“ dodává Tomáš Kocourek.   

Michal Beneš, který se garantem systému VAR stal ještě za berbrovského vedení komise rozhodčích (duo Chovanec-Wilczek), by však i podle informací portálu iSport.cz měl ve své funkci po podzimu skončit. VAR by měl pod sebe dostat šéf komise rozhodčích Radek  Příhoda se svými kolegy. Příhoda to pak v podstatě potvrdil i v pondělním večerním pořadu O2 TV Sport Tiki-Taka.

Kocourek: „Baroš v mém případě nemá pravdu“

Pokud jde nedělní situaci při utkání Slavia-Baník Ostrava, nejspíš by měla komise rozhodčích více zdůrazňovat, že některé záběry (bez doplnění dalšími, průkaznějšími) mohou být velmi zkreslující, takže z nich dělat mediální závěry není vždy nejvhodnější. Internacionál Milan Baroš z toho v pondělí v pořadu Tiki-Taka pro sebe vyvodil, že se v lize obecně straní silnému triu Plzeň/Slavia/Sparta. 

„Tak to v mém případě rozhodně není pravda, mně je úplně jedno, zda jde o Spartu, Slavii či Plzeň. A Milan Baroš se mýlí. Každý uděláme chybu. Já jsem se třeba při srpnovém utkání Zbrojovka Brno-Slavia upnul na jeden záběr a chybně jsem hlavního sudího upozornil na to, aby vyloučil slávistu Ousoua. Předtím se zase hodně diskutovalo o tom, že jsem viděl před akcí Letenských ruku sparťana Minčeva, kvůli čemuž byla odvolána penalta Sparty v únorovém zápase se Zlínem,“ vyvrací Barošova slova v případě pražských „S“ Tomáš Kocourek.

Vadí mi, že se k tomu Chorý nepostavil jako chlap. Franěk ať jde pěstovat brambory, říká Němeček