Pohárová ostuda FAČR i LFA. Proč nehraje vyřazená Plzeň? A proč může Vlkanova dát v jednom kole góly za 2 týmy?

Pohárová ostuda FAČR i LFA. Proč nehraje vyřazená Plzeň? A proč může Vlkanova dát v jednom kole góly za 2 týmy?
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Český fotbal nemá logiku a jak se zdá ani akceschopné vedení. A to ať se to týká všeobjímající strahovské FAČR, tak profesionální LFA  (Ligové fotbalové asociace). Jinak by se nemohlo stát, aby se listopadové zápasy důležitého osmifinále Poháru FAČR/Mol Cupu termínově kryly s přátelskými duely národního celku s Faerskými ostrovy (ve středu 16. 11. v Olomouci v 18 hodin, ČT Sport) a v Turecku (v sobotu 19. 11. v Gaziantepu v 18 hodin, ČT Sport). 

Proč média míchají pražská jablka s plzeňskými hruškami?

Takže Sparta, Slavia a Baník Ostrava své hráče do reprezentace nepustí a Šilhavého výběr se tím stává jakousi kombinací opor ze zahraničních klubů (Součka, Schicka atd.) s poněkud zvláštním C-výběrem. Proč však nemůže do reprezentace poslat své hráče Viktoria Plzeň, která z domácího poháru neslavně vypadla už ve 3. kole s třetiligovým Hlučínem (2:3 po prodloužení), když navíc za stavu 0:0 Chorý neproměnil dosti podivnou  penaltu, to je mi záhadou. Byť jí to řády kvůli neoficiálnímu FIFA-termínu umožňují. 

Kdyby by se totiž takhle chovaly všechny kluby, domácí i zahraniční,  oba listopadové duely národního celku by musely být zrušeny. Nechápu ani to, že většina médií hází tenhle problém do stejného pytle s postojem pražských „S“ a Baníku Ostrava, i když jde úplně o něco jiného? 

Že jsou hráči českého mistra po Lize mistrů unavení? Tak ať to příště nehrají a nepřihlašují se do těch soutěží. Jak unavení? Co to je za nesmysl? Kdyby nebylo letos MS, tak by se ještě v listopadu a v prosinci hrála nejméně tři ligová kola. Ostatně se o tom uvažovalo i navzdory světovému šampionátu, protože z české ligy do Kataru nejede jediný zahraniční hráč, což je mimochodem také špatná vizitka tuzemské nejvyšší soutěže. A co kdyby Češi na MS postoupili? Tak by tam Adolf Šádek, vrcholný představitel FAČR i LFA, své fotbalisty také kvůli únavě nechtěl pustit, byť by kvůli oficiálnímu FIFA-termínu nakonec asi musel?  

A na ME „21“ v létě 2023 nejlepší ligoví hráči také nepojedou?

Jak píše kolega Luděk Mádl na Seznamu Zprávy, kluby si dohledaly v řádech, že tentokrát nejde o oficiální termín FIFA. Takže pokud nejde o hráče ze země startující na MS 2022 v Kataru, vymahatelná povinnost uvolnit fotbalisty pro potřeby národních týmů padá.

Výborně. Takže se už nyní, asi i společně s trenérem české „21“ Janem Suchopárkem, třesu, co se bude dít před ME do 21 let 2023 v Gruzii a v Rumunsku, kam Češi na rozdíl od MS 2022 postoupili.  Ten šampionát se totiž koná v období od středy 21. června do soboty 8. července 2023 a také to není oficiální akce FIFA, nýbrž jen UEFA. To zase nejspíš bude masakr, očekávejme tradiční tvrdé boje s kluby o uvolňování hráčů. A to přesto, že jde o velmi významnou akci, která je zároveň kvalifikací na letní olympijské hry 2024 v Paříži.

Pražská „S“ a Baník lze pochopit, výhra v poháru je dnes víc než stříbro v lize

Že Sparta, Slavia a Baník Ostrava nechtějí pustit své hráče do reprezentace v čase svého důležitého pohárového osmifinále, plně chápu. 

„Pohár FAČR je po titulu druhou nejcennější trofejí národní fotbalové soutěže. Její vítěz získá právo účasti ve 3. předkole Evropské ligy. Respektujeme zájem reprezentace. Její přátelský zápas ale musí být v souladu se zájmem klubu k soutěžnímu zápasu poháru. Ten chceme hrát v plné síle,“ vysvětlil  slávistický  šéf Jaroslav Tvrdík. 

Slavia tak včetně svých reprezentantů nastoupí v pátek 18. listopadu v Karviné (ČT Sport, 17.00), stejně jako pak druhý den v sobotu 19. listopadu baníkovci a sparťané ve vzájemném duelu (Baník Ostrava-Sparta Praha,  ČT Sport, 15.00). Ano, vítězství v Českém poháru je dnes cennější než druhé místo v lize – zaručuje totiž účast ve 3. předkole hodnotnější Evropské ligy, zatímco stříbrná a bronzová ligová pozice nasměruje klub jen do 2. předkola Evropské konferenční ligy. Takže domácí pohár konečně získává na atraktivitě a významu, po němž se tu dlouhá léta tolik volalo.

D. Svoboda: „Výsledek naprostého diletanství“. Ovšem FAČR i LFA 

Jenže ti, kteří by o to měli stát nejvíce, tedy lidé z vedení FAČR i LFA, do toho hodili vidle a poškodili tak nejen klubové, ale potažmo reprezentační zájmy. 

„Až do rozlosování dvojic mohl termínovou změnu provést její pořadatel, tedy Fotbalová asociace ČR. Navzdory upozorněním ze strany klubů tak neučinil a spoléhal se patrně na to, že kluby tlačené povinností dodat hráče do reprezentací budou dostatečně motivované k tomu, aby se na náhradním pohárovém termínu domluvily se soupeřem. Jenže tento předpoklad se nenaplnil. I proto, že na FAČR vycházeli z mylného předpokladu, že i listopadový termín je pro reprezentanty povinný. A když se dozvěděli, že Baník Ostrava trvá na původním termínu, tedy na sehrání pohárového zápasu se Spartou v sobotu 19. listopadu, začala se rodit blamáž nemalých rozměrů,“ píše Luděk Mádl na Seznamu Zprávy..

„To, kam celá věc dospěla, je výsledkem naprostého diletantství aparátu Fotbalové asociace ČR,“ řekl pro Seznam Zprávy Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace a také místopředseda pražské Sparty. Díl viny podle něj padá i na manažera národního týmu Tomáše Pešíra: „Celkově tu záležitost na Strahově neskutečně podcenili. Snad to bude poučením do budoucna.“ 

Jenže nelze vše házet jen na vedení FAČR. Svou vinu nese i LFA. Její kluby si tuhle termínovku i s listopadovým termínem MOL Cupu schválili už někdy na jaře. A nikdo se nad tím příliš nepozastavoval ani neprotestoval. Přesně ve stylu. „Co bude za půl roku, nás teď nezajímá.“ 

Jak řekl ve velmi kritickém interview pro říjnové číslo magazínu HATTRICK Josef Grill, majitel firmy WEDOS a bývalý hlavní sponzor Dynama České Budějovice i Zbrojovky Brno: „V českém fotbale – tři až pět klubů můžou být výjimkou – funguje plánování na týdenním cyklu. Od zápasu k zápasu, od neděle k neděli. Neexistuje žád plán, co bychom měli udělat v budoucnu, nic.“ 

A tohle je jen důsledek velmi trefně popsaného stavu. 

OSMIFINÁLE POHÁRU FAČR/MOL CUPU

Čtvrtek 17. 11.: 16.00: Zlín-Vyškov, 17.00: Teplice-Zbrojovka Brno.

Pátek 18. 11: 16.00:  Slovácko-Mladá Boleslav, 17.00: Karviná-Slavia (ČT Sport).

Sobota 19. 11.: 15.00: Baník Ostrava-Sparta (ČT Sport), České Budějovice-Hradce Králové, 16.00: Bohemians-Hlučín. 

Sobota 26. 11.: 15.00: Liberec-Sigma Olomouc.

Proč pohár řídí Berbrův nástupce, navíc  z výkonnostních Čech?

Reportér Seznamu Zprávy se pokoušel získat i další vyjádření a informace z FAČR, konkrétně oslovil Martina Drobného, který má v asociaci v oddělení Top soutěží právě organizaci MOL Cupu na starosti. Místo něj se mu ozval mluvčí asociace Petr Halaburda s tím, že nad rámec zveřejněného prohlášení a nominační tiskové konference už nebude nikdo z FAČR věc šířeji a blíže komentovat. 

To je také podivná věc. Proč má Pohár FAČR, v němž startují profesionální  kluby, na starosti šéf  Řídící komise pro fotbal v Čechách, tedy pro fotbal výkonnostní, nikoli profesionální? Proč to není třeba sportovní ředitel FAČR, tedy Zdeněk Psotka?

A proč zrovna Martin Drobný? 

Tento nástupce Romana Berbra ve funkci šéfa Plzeňského krajského fotbalového svazu, jehož chtěli v červnu zástupci proreformní F-evoluce coby představitele starých struktur odvolat,   není ani schopen dát dohromady přijatelnou komisi rozhodčích pro soutěže v Čechách. Do jejího  čela byl vtlačen další sudí s kontroverzní minulostí, hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták… A Drobný bez předchozího projednání s členy Řídící komise pro fotbal v Čechách navrhl takovou komisi arbitrů, že mu dva soudní členové Benjamin Vomáčka (bývalý ligový hráč) a Ivan Teuber kvůli tomu předčasně odešli z jednání se slovy „Ať si to tedy dělá sám.“ 

Nepřestěhuje se vedení FAČR ze Strahova do Plzně?

Ke schvalování této rozhodcovské komise tak na posledním výkonném výboru FAČR ani nedošlo, protože na něm Drobný za dané situace vůbec nenašel odvahu svůj údajně „dosti drzý“ a předem neprojednaný návrh předložit. Možná i proto, že jej podle našich zdrojů za to měl seřvat i jeho západočeský  krajan Adolf Šádek, jehož asi zrovna ovládl chvilkový pud sebezáchovy. I tak je ale té Plzně už všude tolik, že by se do západočeské metropole mohlo klidně přestěhovat celé vedení strahovské vedení FAČR.

A sparťanský šéf Daniel Křetínský by tak měl volné ruce k plánovanému přemisťování své Sparty z Letné na Strahov. Mimochodem neuložila červnová valná hromada vedení FAČR do konce roku předložit k akci „strahovský Národní stadion a pozemky s ním spojené“ podklady? Proč je v této věci takový klid po pěšině?

Dát dva góly za dva různé kluby v jednom kole? V Česku možné

Jinak jak už bylo řečeno, v českém fotbale je možné všechno, je to sport neomezených možností. Třeba dávat v jednom kole dva ligové góly za dva úplně jiné, konkurenční kluby.  Například český reprezentant Adam Vlkanova dal ve 4. kole F:L druhou branku v utkání Bohemians-Hradec Králové (1:2) v hradeckém dresu (hrálo se v pondělí  22. srpna) a pak i první gól v plzeňském triku v dohrávaném zápase se Zbrojovkou Brno (4:0, hrálo se ve středu 9. listopadu). Není divu, že je natolik unavený, že se teď nemůže zúčastnit listopadového srazu národního týmu.

Bývalý redaktor serveru iSport.cz Jakub Konečný se tím zabýval  už začátkem loňského roku a přišel na to, že je to v pořádku.

„Na rozdíl třeba od hokeje, v němž hráč za dva kluby v rámci stejného kola donedávna nastoupit nesměl a v minulosti za to extraligové kluby pykaly kontumací, fotbalové předpisy to nezakazují. Respektive to vůbec neřeší, pro regulérní start hráče v prvoligovém utkání je nezbytné, aby byl v daném klubu řádně zaregistrován a neměl z žádných důvodů zastavenou činnost,“ uvedl Jakub Konečný na iSport.cz 29. ledna 2021.  

A dodal, že už dříve to zvládl Jaroslav Zelený, poté se to povedlo třeba ostravskému Giglimu Ndefemu, libereckému Ondřeji Karafiátovi a slávistům Tarasu Kačarabovi s Jakubem Hromadou. Fotbalové předpisy to umožňují, kuriózní jev je legální. Proto si už v sezoně 2016/2017, která se hrála ještě jen na třicet kol, mohl Jaroslav Zelený připsat jedenatřicet startů. Šestnáct na podzim za Karvinou, patnáct na jaře za Jablonec… Dlužno ale dodat, že stejná praxe mimochodem funguje například i v italské Serii A, kde také bývá možné leccos.

To se nám to válí, když nám lidi půjčujou

Ale logiku to opravdu moc nemá - odehrát v sezoně víc zápasů, než má daný ročník kol.  Stejně jako skutečnost, že místo toho, aby hráči z domácího poháru vyřazené Plzně tvořili nyní v listopadu základ české reprezentace (když už FAČR ve spolupráci s LFA, v jejichž vedení navíc sedí plzeňský majitel Adolf Šádek, totálně zvoraly termínovou listinu), tak jako téměř jediní profesionální fotbalisté  v Česku budou odpočívat. 

 „To se nám to válí, když nám lidi půjčujou (půjčovali)“, řekli by Švejk.

Příhodovi věřím, že chce fotbal dělat dobře. Petržela? Něco neuvěřitelného, měli bychom se mu poklonit, říká Pulpit