Je to jiná fotbalová kultura, těžko se to chápe, říká expert Komňacký o Kataru. Co si myslí o dlouhých nastaveních?

Je to jiná fotbalová kultura, těžko se to chápe, říká expert Komňacký o Kataru. Co si myslí o dlouhých nastaveních?
ROZHOVOR

Světový šampionát v Kataru je už v plném proudu, za sebou má třeba dominantní výhry dvou velkých favoritů i jeden obrovský výsledkový šok. A samozřejmě i zápas hostitele, který při své (ne)slavné premiéře selhal v hledišti i na tribunách. Jak se mistrovství zatím líbí zkušenému českému trenérovi Františku Komňackému? 

“Přiznám se, že před turnajem jsem měl celkem obavy. Z toho, jak to v Kataru bude vlastně vypadat, zda tam dorazí fanoušci, jaká bude atmosféra. Naštěstí se ale ukázalo, že lidé přijedou za fotbalem kamkoliv. Tribuny jsou vesměs plné, z tohoto pohledu je šampionát v pořádku,“ zhodnotil Komňacký pro eFotbal.

Průšvih paradoxně nastal pouze na startu, kdy do akce šli domácí Katařané. Diváci sice přišli, při pohledu na ochozy se však nešlo ubránit dojmu, že je zápas s Ekvádorem vlastně vůbec nezajímá. Místo toho, aby hnali svůj tým za obratem, se většina z nich za stavu 0:2 prostě sebrala a odkráčela pryč…

“Vypadá to divně, těžko se to chápe. Zvlášť když my, co fotbal milujeme, bychom na stadionu zůstali, i kdyby náš tým prohrával už o pět branek. Je to zkrátka jiná fotbalová kultura. V Kataru platí trochu jiné zákonitosti a musíme se smířit s tím, že se mistrovství hraje i v takovýchto krajinách. Jak rozmanitý je celý svět, tak rozmanitý je i fotbal, který se v něm hraje,“ řekl protřelý kouč diplomaticky.

“Ono by to bylo jiné, kdyby se domácím povedlo odehrát lepší zápas, kdyby měli reálnou šanci vstřelit gól. Bohužel si však myslím, že na tom byli hodně špatně. A to i takticky, což mě celkem připravilo. Zvlášť když měli spoustu času i peněz se na turnaj nachystat. Třeba to v dalším zápase bude jiné, uvidíme. Zklamání z jejich výkonu bylo ale velké,“ podotkl respektovaný trenér.

V ještě horší situaci je ovšem Argentina. Obrovský favorit celého mundialu si uřízl ostudu v duelu s houževnatými Saúdy, jimž podlehl 1:2. “Argentina dostala pořádnou facku. Teď je pod hrozivým tlakem, asi nikdo si neumí představit, že by nešla dál ze skupiny. Sebevědomí mančaftu tahle porážka samozřejmě nahlodá, zároveň ho ale může posunout tím správným směrem. Očekávám, že proti Mexiku vyběhnou Argentinci s mnohem větší chutí zvítězit, že pro tři body udělají naprosté maximum. Ještě bych je neodepisoval. Podle mě se do bojů o medaile vrátí,“ uvedl Komňacký.

Samostatnou kapitolou jsou pak v Kataru dlouhá nastavení, která klidně trvají deset i více minut. Trend hodný následovaný, nebo výstřel špatným směrem?

“Natahovat půli třeba o čtvrt hodiny mi už přijde trochu moc. Že se ale trend nastavovat déle přenese z mistrovství do klubových soutěží, je za mě dost pravděpodobné a na jednu stranu je to dobře. Občas se totiž najdou týmy, které zdržují od začátku do konce. Když však budou vědět, že to nikam nepovede, třeba se zachovají jinak. Minimálně by to mělo zamezit tomu, aby se hráči váleli tak okatě. Tohle nikoho nezajímá, lidi chtějí vidět fotbal. Právě jemu by to mělo hodně pomoci. Navíc bude o to atraktivnější závěr, v němž obvykle padá nejvíce gólů,“ uzavřel fotbalový odborník, který v roli kouče slavil titul s Baníkem.

Bůh ochraňuj Anglii! Může se z armády psanců stát jeden z hlavních favoritů na zlato?