Nechci udělat úplnou revoluci, aby odešlo 10 hráčů, tvrdí nový šéf ševců Vrba. Minimálně dvě posily má ale slíbené

Nechci udělat úplnou revoluci, aby odešlo 10 hráčů, tvrdí nový šéf ševců Vrba. Minimálně dvě posily má ale slíbené
OBSAHUJE VIDEO

Pavel Vrba se oficiálně stal novým trenérem Zlína. Osmapadesátiletý kouč, který v říjnu skončil v Baníku Ostrava, převezme předposlední tým prvoligové tabulky na začátku zimní přípravy.

Pro moravské mužstvo je to povzbuzení před těžkými záchranářskými boji. "Pavel Vrba patří mezi nejúspěšnější trenéry v historii české ligy, takže když se objevila možnost s ním jednat, nebylo nad čím váhat. Jednání bylo velmi korektní, příjemné a rychlé. Rozhodování nám velmi usnadnil fakt, že Pavel sám projevil zájem ve Zlíně působit. Všichni v klubu se na spolupráci s ním velmi těší, je to pro nás nový impulz do další práce," uvedl viceprezident klubu Zdeněk Grygera. Už minulý týden majitel zlínského klubu Zdeněk Červenka potvrdil dohodu s Vrbou pro server Sport.cz.

Vrbovi připomíná nové angažmá první působení v Plzni. Jde do klubu, který je v nějaké situaci. Doufá, že to bude v pořádku a úspěšné tak, jako to bylo právě na západě Čech. Proč zvolil právě ševce? "Když jsem o tom přemýšlel, tak to má i nějakou historii. Často jsem tady hrával a měl jsem tady příjemné soupeře i na pozici trenérů, ať to byl Vlasta Mareček nebo Bob Páník, kterého znám velice dobře a stejně tak lidi, kteří tady pracují. Vzhledem k tomu, že pocházím z Přerova, tak mám ke Zlínu takový bližší vztah ve smyslu, že je to kousek a cítím se tady pomalu jako doma," ozřejmil na webu fctrinityzlin.cz velezkušený odborník.

V Baťově městě ho čeká úplně jiná práce, než na jakou byl v posledních letech zvyklý. "Výzva to určitě je, protože víme, v jaké situaci tým je. Na druhou stranu se mi líbí jednání s lidmi, kteří klub zajišťují a zabezpečují. Oni ví, co chtějí. Doufám, že to, o čem se bavíme, bude mít nějakou úspěšnost. Víme, že jsou věci, které se musí změnit. Chceme určitě posílit. Bavíme se o nových hráčích, možnostech, které klub má. Vím, že jsou to věci, které mi mohou pomoct, a doufám, že najdeme hráče a způsob, aby se Zlín dostal do vod, do kterých doufám patří," přidal Vrba, který si nehodlá přivézt do realizačního týmu vůbec nikoho a může tak opět spolupracovat i s Petrem Jiráčkem.

Bylo jednou z podmínek jeho příchodu i posílení? "Není to úplně podmínka, na kterou bych tlačil. Chci mít ještě hodně debat s trenéry, kteří tady jsou a kteří mi budou dál pomáhat. Oni mi určitě řeknou své názory a poznatky, na druhou stranu všichni asi ví, že Zlín nějaké posily musí udělat a mám slíbeno, že se na tom bude pracovat a minimálně dva hráči by měli přijít. Nechci udělat úplnou revoluci, aby odešlo deset hráčů, to určitě ne. Jde spíše o posílení na postech, které Zlínu v podzimní části chyběly. Přiznávám se, že bych byl rád, kdybychom se samozřejmě zachránili, to je první krok. Uvítal bych ale, kdyby to pak mělo další návaznost. Nechci, aby se klub každý rok pouze zachraňoval a měnil trenéry po půl nebo roce znovu, protože se znovu zachraňuje. Chci, aby se Zlín znovu stabilizoval a plnil úlohu, kterou plnil před několika lety, kdy hrál střed tabulky, dokonce i poháry, což byl největší úspěch. Chtěl bych, aby se to stabilizovalo, udělalo postavení v lize, které zaručuje klid a poté třeba i vyšší cíle. To je běh na minimálně střední trať. Určitě to není sprint. Není to tak, že by šlo koupit nových 20 hráčů a celé to totálně změnit. Na druhou stranu ty výsledky musíte mít už v té první fázi, protože pokud je nebudete mít už v jarní části, tak ten běh se mění v utrpení," doplnil.

Jaká budou jeho první slova v kabině? "Vždy, když přicházím do kabiny, tak říkám, že trenér je pouze pomocník toho, jak to dopadne. Oni jsou nejdůležitější pro Zlín a pro fotbal ve Zlíně. Já jim mohu pouze pomoct k tomu, aby tady byli úspěšní a některé věci prostě pochopili, že budu chtít pro dosažení výsledků, které potřebujeme. Je tady spousta zajímavých fotbalistů, s některými jsem se i potkal v mé kariéře. Doufám, že to bude rychlé seznámení a že nám ty dva měsíce do startu ligy budou stačit k tomu, abychom byli dobře připraveni," zakončil exreprezentační lodivod.

Zlínští fotbalisté v nejvyšší soutěži vyhráli jen dva z 16 zápasů podzimní části a od posledních Pardubic je v tabulce dělí pouze dva body. Před dvěma týdny byl od mužstva odvolán kouč Jan Jelínek. "Ševci" následně vypadli v osmifinále domácího poháru s druholigovým Vyškovem.

Vrba letos v květnu skončil na lavičce pražské Sparty a krátce poté se ujal Baníku. Ve slezském klubu ale vydržel jen 11 kol, než se s ním vedení Ostravanů kvůli neuspokojivým výsledkům dohodlo na předčasném ukončení spolupráce.

Přerovský rodák nasbíral největší úspěchy s Plzní, s níž vyhrál tři tituly a třikrát se s ní představil ve skupinové fázi Ligy mistrů. Také vedl českou reprezentaci, Žilinu, ruskou Machačkalu nebo bulharský Ludogorec Razgrad.

Na Vysočině si nemohou dovolit zaplatit za útočníka 2 nebo 3 miliony korun. Navíc přijdou o nadějného odchovance