Sedm nejhodnotnějších českých brankářů, kteří nyní ve svých klubech leští pouze lavičku

Sedm nejhodnotnějších českých brankářů, kteří nyní ve svých klubech leští pouze lavičku

Mít na lavičce náhradníků drahé zboží je luxus, nicméně zároveň realita, jíž kvůli konkurenceschopnosti potřebujete. Když vám totiž v rámci daného postu vypadne momentální volba číslo 1, to, aby ji nahradil někdo neostřílený a nerozehraný, případně nezkušený a vyjukaný dorostenec, nepřichází v úvahu.

Pokud jde o české strážce svatyně, soudobá branže nabízí hned několik případů brankářů, kteří by možná na jiných klubových adresách byli jedničkami, nicméně protože jsou tam, kde jsou, žádné převratné herní vytížení nemají a aktuálně fungují tak, že hlavně kryjí záda ještě zdatnějším. A jelikož ještě nemají veteránský věk, mnohdy je to škoda.

Na finančním vrcholu, který představuje sumu okolo 50 milionů korun, jsou slávista Ondřej Kolář a o osm let mladší Lukáš Horníček, jenž už působí několik let ve strukturách portugalského Sportingu Braga.

První jmenovaný si sice na podzim docela zachytal, nicméně stalo se tak jen kvůli zranění kolegy Aleše Mandouse a dá se předpokládat, že se v jarní části vrátí opět jen na střídačku, na které v posledním roce strávil docela dost času.

194 centimetrů vysoký mladík naskočil v tomto ročníku v rámci áčka Bragy jen na 90 minut v soutěži Taca d Liga a momentálně si připisuje minuty až ve třetí portugalské nejvyšší soutěži. Ani v ní ovšem expardubický brankář neodchytal všechno.

Situace třicátníka Tomáše Koubka v Augsburgu taky není příliš růžová a v průběhu bundesligového podzimu před ním dostával přednost o pět let starší Polák Rafal Gikiewicz. Oproti předešlým ročníkům však dostal exsparťan s historií v Liberci i Hradci a cenou okolo 25 milionů korun alespoň čuchnout a má za sebou pět odchytaných duelů.

Mezi dospělými na tom není moc dobře ani dvacetiletý talent Salcburku Adam Stejskal, jenž si nezachytal ani na hostování ve druhé rakouské lize v barvách Lieferingu a trpělivým náhradníkem je v League One také Václav Hladký z Ipswiche, jenž nyní sází na o pět let mladšího anglického dlouhána Christiana Waltona. Někdejší brankář St. Mirrenu i Salford City však dostal v první poloviěn ročníku šanci alespoň v jiných třech soutěžích, v nichž hájil tři tyče svého klubu sedmkrát.

Od příchodu Matěje Kováře si nemohou příliš vyskakovat ani letenští brankáři Vojtěch Vorel a Milan Heča, jehož by měly fotbalové cesty velmi brzy zavést opět do Uherského Hradiště.

Sedm nejcennějších českých náhradníků mezi třemi tyčemi:

(podle odhadů portálu transfermarkt.com)

1. Ondřej Kolář (28 let, Slavia) - 2 miliony eur
2. Lukáš Horníček (20 let, SC Braga) - 2 miliony eur
3. Tomáš Koubek (30 let, Augsburg) - 1 milion eur
4. Vojtěch Vorel (26 let, Sparta) - 500 tisíc eur
5. Milan Heča (31 let, Sparta) - 350 tisíc eur
6. Adam Stejskal (20 let, Salcburk) - 325 tisíc eur
7. Václav Hladký (32 let, Ipswich) - 300 tisíc eur